'3 İyi Adam' Ödüllendirildi

'3 İyi Adam' Ödüllendirildi

Antalya'da Bir Bebek ve İki Kadını Ölümden Kurtaran Üç Kişiye, Türk Kızılayı Genel Başkanlığı Tarafından 'İyilik Ödülü' Verildi.

'3 İyi Adam' Ödüllendirildi
28.02.2011 22:11 | Son Güncelleme: 28.02.2011 22:11

Antalya'da bir bebek ve iki kadını ölümden kurtaran temizlik işçisi Mahmut Kişi, itfaiye eri Fehmi Meşeli ve arkadaşının yerine kapıcılık yapan Metin Onur'a, Türk Kızılayı Genel Başkanlığı tarafından 'İyilik Ödülü' verildi.Antalya'da geçen yıl 3 kişinin hayatını kurtaran 3 kişi, Türk Kızılayı tarafından ödüllendirildi. Balkondan düşen çocuğu kollarını açarak havada yakalayan Metin Onur, genç bir kadını falezlerden aşağı düşeceği sırada saçından yakalayan Fehmi Meşeli ve yine falezlerden atlamak isteyen genç kızın uçuruma düşmesini engelleyen Mahmut Kişi için 'Antalya'da birkaç iyi adam' adlı tören düzenlendi. Muratpaşa Belediyesi Konferans Salonu'nda düzenlenen törene Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Muratpaşa Belediye Başkanı CHP'li Süleyman Evcilmen, 'Deprem Dede' olarak bilinen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Antalya İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan ve çok sayıda davetli katıldı.Törende ilk konuşmayı yapan Başkan Süleyman Evcilmen, üç kahramanın yaptıkları işlerin çok önemli olduğunu belirterek "Bu üç kahramanın Antalyamız'dan çıkması ayrı bir gurur kaynağı. İyi insan olmanın ne demek olduğunu bizlere bu yolla gösterdikleri, ölümü hiçe sayarak bir can kurtarma çabasında oldukları için kendilerini kutluyorum" diye konuştu.

İYİ Kİ ÜLKEMİZDE VARSINIZ GÜZEL İNSANLAR

Daha sonra söz alan projenin mimarı Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, törenin amacının iyi insanları onore etmek olduğunu söyledi. Küçükali, "Ama asıl önemlisi 'İyi ki ülkemizde varsınız güzel insanlar' demek için bu töreni düzenledik. Bildiğiniz gibi Antalya bazen turist otobüslerinin devrilmesi, bazen de turistlerin kaçırılması ile gündeme gelmişti. Bu üç iyi insanın Antalya'dan çıkmış olması da şehir açısından ayrıca bir önem taşımaktadır" dedi. Bu kişilere ödül verecek başka yerler olması gerektiği için tören düzenlemekte geciktiklerini söyleyen Tekin Küçükali, "Bu üç iyi adama ödül vermek de yine Türk Kızılayı'na düştü. İyiliğin, güzelliğin olduğu her yerde biz varız. Bizler gönüllü insanlarız. Mevlana diyor ki 'Dostlarımı gönlümle severim.' İşte biz de bu üç kişiyi gönlümüzle sevdik" diye konuştu. Konuşmaların ardından 3 kahraman, 'İyilik Ödülü'nü Türk Kızılayı Genel Başkanı Küçükali, Başkan Evcilmen ve savcı Yusuf Hakkı Doğan'ın elinden aldı. Türk Kızılayı'nın özel olarak yaptırdığı, ödül törenine yetiştirilemeyen altın broşların ise 3 kahramanın evlerine gönderileceği belirtildi.

- KUTU -

3 adam 3 olayAntalya'da bir hastanede sözleşmeli işçi olarak çalışan Metin Onur, izinli olduğu 10 günü değerlendirmek ve bütçesine artı bir katkı sağlamak için sitede kapıcılık yapan arkadaşının yerine geçici olarak kapıcılık yapmaya başladı. 16 Temmuz 2010'da genel kontrol için sitenin çevresini gezen Metin Onur, 6'ncı kat balkonundan sarkan 1.5 yaşındaki Ahmet Ege Bulut'u gördü. Onur, balkonun altında bekleyerek 6'ncı kattan düşen çocuğu, kollarını açarak havada yakaladı. Onur'un kollarına çarpınca hızı azalan çocuk, sol bacağındaki hafif kırıkla kurtuldu.

SAÇINDAN KURTARDI

Antalya Büyükşehir Belediye İtfaiyesi'nde görevli Fehmi Meşeli de bir başka mucizeye imza attı. 16 Temmuz 2010 günü intihar etmek için yaklaşık 35 metre yüksekliğindeki falezlere çıkan 25 yaşındaki Seniha A., tam uçurumdan aşağı düşeceği sırada Fehmi Meşeli uzanarak saçlarından yakaladı. Onlarca görevlinin şaşkın ve çaresiz bakışı arasında ani bir müdahale yapan Meşeli, saçlarından yakaladığı genç kadını ölümün elinden çekip aldı. ÖLEBİLİRDİ

Muratpaşa Belediyesi'nde temizlik işçisi Mahmut Kişi ise kayıtlara en gözüpek kahraman olarak geçti. 30 Ekim 2010'da Fener Mahallesi'ndeki parkı temizleyen Mahmut Kişi, 19 yaşındaki Çiğdem Y. adlı kızın bir anda kendisini falezlerden bıraktığını gördü. Kayalıktan yuvarlanarak yaralanan ve çalılara takılan genç kızın, 30 santimetre daha gitmesi halinde 25 metrelik uçuruma düşeceğini anlayan Mahmut Kişi, kızın peşinden gitti ve ona sarılarak düşmesini engelledi. Kişi ve ölümüne izin vermediği genç kız, kurtarma ekipleri tarafından halat yardımıyla kurtarıldı.

Kaynak: DHA

title