3. Boğaz Köprüsü İçin Teklif Yok

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3. Boğaz Köprüsü ihalesi için teklif gelmedi.

3. Boğaz Köprüsü İçin Teklif Yok

Kuzey Marmara Otoyolu 3'üncü Boğaz Köprüsü ihalesi için teklif gelmedi.

Kuzey Marmara Otoyolu 3'üncü Boğaz Köprüsü ihalesi, Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yapıldı. Komisyon Başkanı, Karayolları Genel Müdür Yardımcısı İhsan Akbıyık, Boğaz Köprüsü ihalesi için teklif gelmediğini belirtti.

Katılım olmadığını açıklayan Akbıyık, "Yeni ihale başlayacak. Bu süreç bitmiştir" dedi.

3'ÜNCÜ KÖPRÜ, TRANSİT GEÇİŞİ HIZLANDIRACAK

1275 metre uzunlukta inşa edilecek olan 3'üncü Boğaz Köprüsü, tamamlandığında gidiş ve geliş toplam 4 şeritten oluşacak. Söz konusu köprü projesi Silivri'den Gebze'ye kadar olan hatta trafik akışını büyük ölçüde rahatlatacak.

3'üncü köprüye bağlanacak olan yol, Silivri-Kınalı'dan başlayıp Çatalca'dan geçecek. Daha sonra Durusu Gölü'nün güneyinden geçen yol, Arnavutköy'ün kuzeyinden geçecek. Ardından Odayeri köyünü kat edip Zekeriyaköy'ün kuzeyinden geçen bağlantı yolu Garipçe'ye ulaşacak.

Garipçe ile Beykoz-Poyraz Köyü'nü bağlayan köprüden sonra, Kuzey Marmara Otoyolu, Beykoz-Cumhuriyet Köyü üzerinden Ömerli-Paşaköy'ü takip edecek ve TEM otoyolunun kuzeyinden, Gebze'ye kadar paralel bir otoyol olarak devam edecek.

Projenin inşa edileceği alanın yüzde 75'i kamuya ait olduğundan çok fazla bir arazi sıkıntısı yaşanmayacak. Yollar da dahil olmak üzere inşa edilecek alan içerisinde sadece 222 bina kamulaştırılacak. İnşa alanında binaların haricinde ise toplam arazinin yüzde 16'sına denk gelen özel arazi alanı bulunuyor. Bu araziler de sahipleri ile anlaşılarak kamulaştırılacak.

Kamulaştırma bedeli yaklaşık 1 buçuk milyar dolar olan proje, toplam 6 milyar dolara malolacak. Projenin başlamasından itibaren 4-5 yıl içerisinde de tamamlanması hedefleniyor.


ANKARA