3 Aralık Dünya Engelliler Günü
Haberler » Güncel » Haber

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde150 adet tekerlekli sandalye dağıttı.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

İhtiyaç sahibi engellilerimizin yüzünü bir nebze gülümsetmek ve yaşamlarını kolaylaştırmak için bu özel günde 150 adet tekerlekli sandalye dağıtımını gerçekleştirdi.

Barış Televizyonu "Bir Sevgi Dokunuşu" Programı tarafından canlı yayınlanan programda onur konukları Van deprem bölgesinden derneğe başvuran Metin ve Çetin Hoşaflı Kardeşlerdi. Yaşadıkları travmadan biraz uzaklaştırmak ve tekerlekli sandalye rüyalarını gerçekleştirmek üzere diğer kardeşleri ile birlikte İstanbul'a uçakla getirtilerek İstanbul'da ağırlandılar.

Program dünyadaki tüm engelliler ve aileleri için Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra ünlü tiyatro sanatçısı Sn. A.Yıldırım Öcek'in Başkan Kemal Demirel'in başarılı yaşam hikâyesini seslendirmesiyle devam etti.
Barış TV Bir Sevgi Dokunuşu Programı yapımcı ve sunucusu Sn. Sevgi Düzgün günün anlam ve önemini aktarması için Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği Genel Başkanı Sn. Kemal Demirel'i sahneye davet etti.

Başkan yaptığı konuşmada:

"Ben de bir engelli olarak engellilerin gerçeğini sadece böyle özel günlerde dile getirmek değil 365 gün kamuoyunda dile getirmekten yanayım, dernek olarak ta hazırladığımız programımızda da herkese çağrı yapmak istiyoruz; toplumun engelliler konusunda bilinçlendirilmesi, daha duyarlı olmalarını sağlamak, yaşam kalitelerinin yükseltilebilmesi, şehir içinde kendi başlarına seyahat edebilmeleri gibi durumlar için farkındalık yaratmak istiyoruz.Ayrıca engellilerimiz göz önünde olmadıkları için veya günlük yaşamdan uzak tutulduklarından engelli sayısının az olduğu düşünülmektedir, ne yazık ki ülkemizde 9 milyon civarında engellimiz bulunmaktadır.

Trafik – terör – deprem ve buna benzer olaylarda can kaybı belirtilmekte, fakat kaç kişi bu olaylardan olumsuz etkilenmiş, yaşantısını engelli olarak devam ettirecek, istatiki veriler elimizde yok ve hiçbir yerden de bu bilgilere ulaşamıyoruz. Bu özel günleri dile getirirken aslında sağlıklı insanlar için de çok çalışıyoruz. Neden mi; yarın başlarına bir şey gelirse bu sıkıntıları kendileri yaşamasınlar istiyoruz." dedi.

Bu anlamlı güne destek veren Mavi Işıklar Grubu nostaljik parçalarını, Pop müzik sanatçısı Sn. Eda Keske'de hareketli şarkılarını seslendirerek tüm davetlileri coşturdu.

BEDD Danışmanlar Kurulu Başkanı ve Onur Kurulu üyesi ünlü sinema sanatçısı Sn. Ediz Hun Bey'in de hazır bulunduğu etkinlikte,
günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneğine başvuran ihtiyaç sahibi
engellilere Barış Televizyonunun canlı yayınladığı programda tekerlekli sandalyeleri törenle teslim edilirken duygulu anlar yaşandı.

BEDD Genel Merkezinde gerçekleşen program davetlilere yapılan ikramlarla son buldu.

Program sonunda engelliler ve aileleri ünlü konuklarla birlikte fotoğraf çektirmek için sıraya girdiler.