29 Ekim Kutlamaları Ankara Gündemine Damgasını Vurdu

29 Ekim Kutlamaları Ankara Gündemine Damgasını Vurdu

Geçtiğimiz ay Ankara, oldukça hareketli bir gündem yaşadı.

29 Ekim Kutlamaları Ankara Gündemine Damgasını Vurdu

Medya Takip Merkezi (MTM), Ankara'da Ekim ayı boyunca konuşulan olayları ve kişileri belirledi. Buna göre, 29 Ekim kutlamaları, Cumhuriyet Resepsiyonu, Suriye yolcu uçağının indirilmesi ve şehit haberleri, basında Ankara için en çok öne çıkan konular oldu.

29 EKİM KUTLAMALARI OLAYLI GEÇTİ

Ankara Valiliği'nin, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına, alınan istihbarat sebebiyle yasak getirmesi yurdun birçok yerinde tepkiyle karşılandı. CHP, DSP ve İP'nin katılımıyla 30'a yakın sivil toplum kuruluşu, yasağa karşı Anıtkabir'e "Seferberlik Yürüyüşü" yapma kararı aldı. 28 Ekim gecesi çeşitli şehirlerden Ankara'ya hareket eden otobüsler, çıkışta durduruldu. Buna rağmen Ankara'ya ulaşabilen binlerce vatandaş, sloganlar ve marşlar eşliğinde Anıtkabir'i ziyaret etti. Vatandaşlara yer yer müdahale edilmesi gergin olayların yaşanmasına da sahne olurken, 29 Ekim öncesi başlayan gerginlik, kutlama sonrası Ankara Valiliği'nin katılımcılar hakkında soruşturma açmasıyla devam etti.

CUMHURİYET RESEPSİYONU İLKLERİN RESEPSİYONU OLARAK TARİHE GEÇTİ

'Cumhuriyet yürüyüşü' nedeniyle kutlamalara gergin başlayan Ankara'da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül'ün ev sahipliğinde Cumhuriyet Resepsiyonu verildi. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Erdoğan, bakanlar, TSK'nın komuta kademesi, milletvekilleri, sanat, iş ve spor dünyasından isimlerin katılımıyla gerçekleşen resepsiyon, ilklerin resepsiyonu olarak gündeme geldi. Askerlerin uzun sürenin ardından ilk defa Köşk'teki resepsiyona eşleriyle birlikte katılması, BDP'liler ile askerlerin ilk kez aynı çatı altında bulunması, Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da ilk kez Köşk'teki bir resepsiyonda yer alması ilkler olarak nitelendirildi.

SURİYE UÇAĞININ ANKARA'YA İNDİRİLMESİ ÇOK KONUŞULDU

11 Ekim tarihinde Rusya'dan Suriye'ye giden Suriye hava yollarına ait yolcu uçağının Ankara Esenboğa havalimanına inmeye mecbur edilmesi, Ankara gündemine damgasını vuran olaylardan biri oldu. Yolcu uçağındaki 12 koliden oluşan şüpheli kargoya el konuldu, Esenboğa Havalimanı'na indirilen yolcu uçağının kargosunda "mahiyeti itibariyle sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzeme" olduğu bilgisi kamuoyu ile paylaşıldı. Olay Türkiye'de ve dünyada geniş yankı buldu.

ANKARA'DA ŞEHİT HABERLERİ ÜZÜNTÜ YARATTI

Hakkari'de mayın patlaması sonucu, Özel Harekat Şube Müdürü Yalçın Dizdaroğlu ile polis memuru Okan Koç şehit düştüler. Cenaze namazları, Ankara Gülbaşı'da bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı kompleksi içindeki Şehitler Camii'nde kılındı. Namaza Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, bakanlar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katıldı.

Şehit emniyet amiri Yalçın Dizdaroğlu Gölbaşı mezarlığında, polis memuru Okan Koç ise Sincan'da toprağa verilmek üzere, meslektaşlarının omuzlarında cenaze arabasına yüklendi.

1'i kız 3 çocuk babası Dizdaroğlu'nun erkek çocuklarının birisinin polis okulunda okuduğu, diğerinin ise Kayseri'de polis olarak görev yaptığı ifade edildi. Şehit düşen Özel Harekat amiri Dizdaroğlu'nun geçici görevle Hakkari'ye tayin olduğu açıklandı.

En çok konuşulan Ankaralılar

Medya Takip Merkezi'nin Ankara gündemini araştıran raporuna göre, Ekim ayında medyada öne çıkan Ankaralı isim, TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili Cemil Çiçek oldu. Çiçek, bin 462 adet haber ve yazıya konu olurken onu, bin 282 haberde adından söz ettiren Başbakan Yardımcısı Ali Babacan izledi.

Ankaralı markalar

MTM'nin aynı araştırmasına göre, medyanın gündeminde en çok yansıma bulan Ankara markası, ASELSAN oldu. Yaptığı yenilikler ve çalışmalarla ön plana çıkan marka, 238 adet habere konu edildi.

Adından söz ettirmeyi başaran bir diğer Ankara markası ise, lojistik firmalarına satılan filolarıyla adından söz ettiren MAN Türkiye oldu. Marka, 99 haberle gündeme geldi.

MTM VERİLERİYLE AYIN DİKKAT ÇEKEN DİĞER GELİŞMELERİ:

Kızılcahamamspor'da Celal Kıbrızlı'dan boşalan teknik direktörlük görevi için Şaban Yıldırım ile anlaşma sağlandı.
Türkiye'deki görevi sona eren Polonya Büyükelçisi Marcin Wilczek, Ankara'dan ayrılmadan önce veda resepsiyonu verdi. Geceye birçok büyükelçi ve elçilik temsilcileri katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Pursaklar Aile Yaşam Merkezi, Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Budokai do Cumhuriyet Kupası Turnuvası'nda birinci oldu.

75. Yıl Ankara Hipodromu'nda Cumhuriyetin 89. Yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenlenen 32. Cumhuriyet Kupası Koşusu'nda "Gelibolu" isimli at, 1.47.75'lik derecesiyle birincilik elde etti. Yine aynı yerde yapılan Cumhurbaşkanlığı Kupasında ise, Nevzat Soyok'un sahibi olduğu "Hanbeş" isimli at birinci oldu.

Keçiören Belediyesi tarafından Çiçekli Mahallesi'nde yenilenen muhtarlık binası, pazar yeri ve İsa Yusuf Alptekin Parkı törenle açıldı.

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Cristobal Gonzalez-Aller Jurado, ülkesinin milli günü nedeniyle resepsiyon verdi. Hilton Otel'deki resepsiyona çok sayıda davetli katıldı.

Keçiören Belediyesi ile kardeş şehir olan Senegal'in Bambei Belediye Başkanı Aissatou Mbodj ve beraberindeki heyet Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ı ziyaret etti.

Beypazarı Samanyolu İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Büşra Tiryaki, Türkmenistan Eğitim Bakanlığı'nın düzenlediği bilgisayar proje olimpiyatında 3. olarak madalya aldı.