29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlk çeyrekte 5,1 büyüme gösterdi Türkiye. Yıl sonu itibarıyla bu büyüme oranının Allah'ın izniyle yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu
29.10.2017 22:29 | Son Güncelleme: 29.10.2017 22:29

ANKARA (AA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İlk çeyrekte 5,1 büyüme gösterdi Türkiye. Yıl sonu itibarıyla bu büyüme oranının Allah'ın izniyle yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum. Şu andaki gidiş oraya. İhracatımızda inşallah yakaladığımız 157-158 milyar dolarları yeniden yakalayacağız, daha üzerine çıkacağız. Merkez Bankamızdaki döviz rezervini bir ara 135 milyar dolara kadar çıkarmıştık, şu anda 116-117 milyar dolardayız. Ama yeniden 135 milyar dolarlara ulaşacak ve onları da aşacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resepsiyonu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin karşısında bulunan sıkıntıların, sorunların ve engellerin büyük olduğunu ancak 2003'ten bu yana bire beş katlayan büyüme hızının bundan sonraki sürecin de nereye varacağını gösterdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin bu yılın ilk çeyreğinde 5,1 büyüme gösterdiğini hatırlatan Erdoğan, "Yıl sonu itibarıyla bu büyüme oranının Allah'ın izniyle yüzde 7'yi bulacağına inanıyorum. Şu andaki gidiş oraya. İhracatımızda inşallah yakaladığımız 157-158 milyar dolarları yeniden yakalayacağız, daha üzerine çıkacağız. Merkez Bankamızdaki döviz rezervini bir ara 135 milyar dolara kadar çıkarmıştık, şu anda 116-117 milyar dolardayız. Ama yeniden 135 milyar dolarlara ulaşacak ve onları da aşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, göreve geldiklerinde 23,5 milyar dolar IMF borcu bulunduğuna ve bu borcu 2013'te sıfırladıklarına işaret ederek, şimdi IMF'nin Türkiye'den borç istediğini söyledi.

Eskilerin, "Zor, oyunu bozar." sözünü anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz de milletimizle bir olup bu oyunu bozacağız. Karşımızdakiler demokrasinin sınırları içinde hareket ediyorlarsa, demokrasinin kurallarıyla bozacağız. Karşımızdakiler hakka, hukuka uygun hareket ediyorlarsa, hukukun kurallarıyla bozacağız ama karşımızdakiler bunların hiçbirine uymuyorsa, o zaman bu oyunu zorla bozacağız. Çünkü bizim kitabımızda esaret yoktur, kimse bu millete esaret zincirini yakıştıramaz, bizim kitabımızda köle olmak yoktur, bizim kitabımızda kula kul olmak yoktur, bize Hakk'a kul olmak vardır. Bizim kitabımızda haksızlık karşısında susmak da yoktur, bizim kitabımızda bir yanağımıza tokat atanlara diğer yanağımızı dönmek de yoktur. Tam tersine bizim için özgürlük her şeyin başıdır, bizim için ezanımız ve bayrağımız başta olmak üzere kutsallarımız canımızdan bile önce gelir."

"Tankın altına yatan bu ülkenin evlatlarını sindirebilmek mümkün mü?"

Son bir asırda milletin Çanakkale'de, Dumlupınar'da ve 15 Temmuz'da bu ruhla, ellerinde teknolojinin en son ürünü silahlarıyla üzerine gelen düşmanları tarumar ederek hüsrana uğrattığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"F-16'larla geldiler, helikopterlerle geldiler, tanklarla, toplarla geldiler. Tankın altına yatan bu ülkenin evlatlarını sindirebilmek mümkün mü? F-16'larla bomba yağdıranlara karşı yeğenini cep telefonuyla arayıp da 'Yeğenim belki bir daha görüşemeyiz, şu anda bombalar yağıyor, belki şehadet var, hakkını helal et.' deyip helalleşen bu gençlerin karşısında kimse durabilir mi? Bir de diyorlar ki bu gençler şöyledir, böyledir vesaire. Hayır, bizim gençlerimiz Allah'ın izniyle bu milletin asil evlatları, bu vatana, bu millete sahip olmanın idraki içinde olduğunu 15 Temmuz'da göstermiştir. Bugün de sınırlarımız içinde ve dışında terör örgütlerine, onları bilfiil destekleyenlere, onları teşvik edenlere karşı verdiğimiz mücadelenin anlamı budur."

Erdoğan, Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünü bu heyecanla kutladıklarını ve 100. yılına bu kararlılıkla hazırlandıklarını dile getirdi.

"Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri"

Konuşmasının son bölümünde, "2017 yılı Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri"nin verileceği kültür ve sanat insanlarının isimlerini açıklayan Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturduğumuz değerlendirme kurulunun teklifi ve şahsımın uygun görmesiyle verilen ödüllerimizi bu yıl sosyal bilimler alanında tarih bilimini milletimize sevdiren İlber Ortaylı hocamıza, müzik alanında kanun icracısı, yorumcusu ve bestekar Göksel Baktagir'e, sinemada usta işi filmlerin yönetmeni Yavuz Turgul'a, geleneksel sanatlarda hat sanatının ve mimari tasarımın eşsiz senteziyle eserler üreten Ali Toy'a, resim alanında kendisini özellikle İstanbul resimleriyle takdirle takip ettiğimiz Selahattin Kara'ya veriyoruz. Vefa ödülümüzü ise Anadolu merkezli tezleriyle daima rahmetle yad ettiğimiz yazar, akademisyen, fikir adamı merhum Nurettin Topçu'nun hatırasına adıyoruz. 2017 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri'ne layık görülen kültür ve sanat insanlarımızı şahsım ve milletim adına tebrik ediyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ödül törenini bu yıl içerisinde gerçekleştireceklerini bildirdi.

Cumhuriyetin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere Türkiye'nin istiklal ve istikbal mücadelesinin tüm kahramanlarını tekrar rahmetle, tazimle yad eden Erdoğan, konuşmasını "Bin yıldır bu toprakların vatanımız olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan şehitlerimize ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun." diyerek noktaladı.

(Bitti)

Kaynak: AA

title