29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Güncel

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer mesaj yayımladı.

Tunç, mesajında, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu gün muasır medeniyetlerin üzerine çıkma hedefine her zamankinden daha yakın olduğunu belirtti.

Cumhuriyetin 93. kuruluş yıl dönümünü milletçe kutlamanın sevinci içerisinde olduklarını ifade eden Tunç, "Cumhuriyet, millet iradesinin hakim olduğu en yegane yönetim biçimidir. 93 yıllık süreçte cumhuriyetimiz çeşitli badirelerden geçmiş, millet iradesinin üzerinde başka iradeler gören vesayetçi anlayışlar nedeniyle ülkemiz zaman ve enerji kaybetmiştir. Son olarak 15 Temmuz kanlı darbe girişimi karşısında, milletimizin ortaya koyduğu tavır, bugün ülkemizin birliğine, dirliğine, bu topraklardaki varlığına kast eden terör örgütleri ve şer odakları için ders olmalıdır." ifadelerini kullandı.

CHP Bartın Milletvekili Yalçınkaya da cumhuriyetin Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından bağımsızlık ve kahramanlık destanı olarak kurulduğunu kaydetti.

Türk milletinin bağımsızlığından ve özgürlüğünden asla taviz vermeyeceğini vurgulayan Yalçınkaya, şunları aktardı:

"Cumhuriyet destanı, aynı zamanda çağdaş, aydınlık bir ulus yaratma bilinciyle toplumsal ve siyasal bir değişimin adıdır. Çağdaş yönetim biçimi olan demokrasiyi bağrında geliştirebilmiş en iyi sistem olan cumhuriyet, kişi hak ve özgürlüklerinin biricik güvencesidir. Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşaması ve yaşatılması dileğiyle, cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere İstiklal Savaşı kahramanlarımızı ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyor, tüm halkımızın Cumhuriyet Bayramı'nı kutluyorum."

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title