29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor - Haberler
Haberi Paylaş

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlanıyor

Türk-İş, Şeker-İş, Öz Taşıma-İş, Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Emekliler Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer kutlama mesajı yayımladı.

Türk-İş, Şeker-İş, Öz Taşıma-İş, Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Emekliler Derneği, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla birer kutlama mesajı yayımladı.

Türk-İş Yönetim Kurulu tarafından yayımlanan mesajda, Cumhuriyet'in insana yakışan, insanın insanca yaşamasını güvence altına alan ve milli egemenliğin en somut şekilde hayat bulduğu yönetim şekli olduğu belirtildi.

Türk milletinin söz konusu yüce ideallere Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve onlara güvenen ve destek verenler sayesinde ulaştığı anımsatılarak, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 95. yıl dönümü kutlandı.

Şeker-İş Genel Başkanı İsa Gök de mesajında, Türkiye'nin tüm olumsuzluklara rağmen dünyanın saygın ve güçlü bir ülkesi olma yolunda yürüyüşüne kararlılıkla devam ettiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümümü büyük bir coşkuyla kutluyorum. Cumhuriyetimiz'in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum."

Öz Taşıma-İş Genel Başkanı Mustafa Toruntay da Kurtuluş Savaşı'nı 1923'te yeni kurduğu devletle taçlandıran Türk milletinin bugün yaşadığı sıkıntıları da atlatıp 2023 hedeflerine ulaşacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Aziz milletimizin yoktan var ettiği ve ortak eseri olan Cumhuriyetimiz'e sahip çıkmak, ülkemizin ve milletimizin refahı için çalışmak, her türlü zorluğa göğüs gerip, zorlukların altından kalkmak için omuz vermek hepimizin müşterek vazifesidir. Bu duygularla, Cumhuriyetimiz'in banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bu toprakları bizlere vatan kılan tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi de minnetle anıyorum."

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan da Cumhuriyet'e sahip çıkmanın, Cumhuriyet değerlerini gelecek nesillere aktarmanı ve Cumhuriyet bilincini yeşertmenin hayat memat meselesi olduğunu belirterek, "Atatürk'ün açtığı yolda gösterdiği hedefe hiç durmadan yürümeyi reddeden, Atatürk'ün manevi şahsiyetine saygısızlık eden, ilke ve inkılaplarını yok sayan, Cumhuriyet'in kazanımları sayesinde bu topraklarda yaşadığını unutup, Cumhuriyet'e düşmanlık besleyenleri, habis bir ur gibi milli birlik ve beraberliğimize zarar vermeye çalışanları da içimizde barındırmamak milli bir görevdir." değerlendirmesine bulundu.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün de emekliler olarak Cumhuriyetin kuruluş yıl dönümünü her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin dört bir yanında büyük bir coşkuyla kutlayacaklarına işaret ederek, "Türkiye Emekliler Derneği'nin 1 milyon üyesinin gönlünde şanlı bayrağımız, milli bayramlarımız başta olmak üzere, ilelebet dalgalanacaktır. Bütün emeklilerimizi torunlarıyla birlikte Cumhuriyet Bayramı'mızı en güzel şekliyle kutlamaya çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

AA - Son Dakika Haberleri

Türkiye, Türk, Güncel, Haber

title