29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Aydın'da Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürüyüş düzenlendi

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

Aydın'da Cumhuriyet Bayramı, bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları tarafından düzenlenen yürüyüşle kutlandı.

Cumhuriyet kutlaması için Zafer Meydanı'nda toplanan grup, Adnan Menderes Bulvarı boyunca Türk bayraklarıyla yürüdü. Şehitler Anıtı önünde yürüyüşe son veren grup daha İstiklal Marşı, öğrenci andı ve Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi'ni okudu. 

 

 Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun da katıldığı yürüyüşte, Cumhuriyet Halk Partisi, Demoktarik Sol Parti, İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Aydın Tabip Odası, Aydın Barosu ve Aydın Alevi Kültür Derneği'nin aralarında bulunduğu siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları adına basın açıklamasını, CHP Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Kemal Güneri yaptı. 

Güneri, 90. yılında cumhuriyetin temel niteliklerinin tartışmaya açılmaya başlandığını ileri sürerek, şunları söyledi:

"Biz inanıyoruz ki, içten ve dıştan gelen gerici, bölücü ve yıkıcı tehlikelere karşı ulusumuz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde olacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyet'imizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ulusal kurtuluş savaşımızda ve Cumhuriyet'imizin kuruluşunda görev almış olan silah arkadaşlarını saygıyla, şükranla ve minnetle anıyoruz." 

Açıklamanın ardından grup dağıldı. - Aydın