280 Kanada, 151 Avustralya Vatandaşı Daha Mersin Limanı´na Ulaştı

280 Kanada, 151 Avustralya Vatandaşı Daha Mersin Limanı´na Ulaştı

Lübnan'daki Savaştan Kaçan 151 Avustralya Vatandaşı Mersin Limanı'na Ulaştı. Pergün Denizcilik'e Ait Emeraude Ekspres Adlı Feribot Saat 21.30'da Mersin Limanı'na Yanaştı.

280 Kanada, 151 Avustralya Vatandaşı Daha Mersin Limanı´na Ulaştı

Lübnan`daki savaştan kaçan 151 Avustralya vatandaşı Mersin Limanı`na ulaştı. Pergün Denizcilik`e ait Emeraude Ekspres adlı feribot saat 21.30`da Mersin Limanı`na yanaştı.

Yolcuların büyük bir kısmı limanda bekleyen basın mensuplarına feribot üzerinde el salladı. Bu sırada Avustralya Büyükelçisi bayan Juan Dunn feribota çıkarak vatandaşlarıyla selamlaştı. Yolcu salonuna geçen Avustralyalıları Kızılay görevlileri karanfillerle karşıladı. Burada bir süre dinlenen konuklara içecek ve aperatif yiyecekler ikram edildi. Polis noktasında yapılan pasaport kontrolünun ardından Avustralyalılar otobüslere bindirilerek limandan gönderildi ve Mersin`deki çeşitli otellere yerleştirildi.

Bu arada Avustralya`dan Beyrut`a tatil için giden 23 yaşındaki Lina Chiha, ¨Lübnan`da yaşayanlar bize bir süre sonra saldırıların biteceğini söyledi. Bu defa öyle olmadı. Bu bizim için büyük bir hayal kırıklığı oldu. Şimdi tek dileğim bir an önce Avustralya`ya dönmektir¨ dedi. 28 yaşındaki 2 çocuk annesi Vici Haovle ise ¨Beyrut``ta durum çok kötü. Orada eşimi, annemi ve çocuklarımı bıraktım. Benim için işin en acıklı yanı bu¨ diye konuştu.

280 KANADALI DAHA MERSİN LİMANI`NA GELDİ

Akgünler Denizcilik`e ait Akgünler1 feribotuyla 280 Kanadalı daha Mersin Limanı`na geldi. Kanada Büyükelçisi Yves Broduer rıhtıma yanaşan gemiye çıkarak vatandaşlarına hoşgeldin dedi. Feribottan ilk olarak deniz yolculuğundan etkilenenler ile yaşlı ve kadınlar indirildi. Deniz tutulmamasından etkilenen iki kişi ambulansta yapılan müdahelenin ardından Adana`ya gidecek olan kafilenin otobüsüne bindirildi. Fergün Ekspres`e ait Prences Of Girne Feribotu da rıhtıma yanaştı. feribottan inen 206 Kanadalı işlemlerin tamamlanmasının ardından Adana`ya gönderildi.

Bu arada Limana yanaşan Akgünler-3 ile Sujet feribotundan inen 478 Avustralyalı ise vize işlemlerinin ardından limandan ayrılarak Mersin`deki otellere yerleştirildi. Avustralya Büyükelçisi bayan Juan Dunn yazılı bir açıklama yaptı. Büyükelçi Juan Dunn, ¨Avustralya vatandaşlarının Lübnan`dan tahliyesinde hükümetimize büyük yardım sağlamakta olan Türk milletine en derin şükranlarımı sunarım. Bu sabaha kadar Mersin Limanı yoluyla bin 600 Avustralyalı tahliye edilmiş olacak. Bunu Mersin ve Adana Valilikleri`nin desteği ve yardımı olmadan başaramazdık. Avustralya Türkiye`yi önemli bir tahliye noktası görmektedir ve tahliyenin Türkiye yoluyla yapılmasına gelecek haftada devam edilecek. Türk Kızılay`ına da göstermiş olduğu çabalardan dolayı teşekkür ederiz¨ dedi. Mersin`den yola çıkan 280 Kanadalı ise Adana`daki Serinevler Kapalı Spor Salonu`na geldi.

Görüntü DÖkümü:
----------------
-Feribotun limana yanaşması
-Feribattakilerin el sallaması
-Feribottan inişleri
-Kızılay ekiplerinin karanfil dağıtması
-Yaşlı bir Avustralyalının tekerlekli sandalye ile indirilmesi
-Lina Chiha ve Vici Haovle ile röp.
-Otobüslere binmeleri
-Otobüslerin gidişi
-detaylar

(Haber-Kamera: MERSİN - DHA/GİR)

Kaynak: DHA