28 Yangından 26'sı Kontrol Altına Alındı

28 Yangından 26'sı Kontrol Altına Alındı

Yurt Genelinde Bugün Çıkan 28 Orman Yangınından 26'sının Kısmen veya Tamamen Kontrol Altına Alındığı Bildirildi.

28 Yangından 26'sı Kontrol Altına Alındı

Yurt genelinde bugün çıkan 28 orman yangınından 26'sının kısmen veya tamamen kontrol altına alındığı bildirildi.

Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Antalya'nın Manavgat ilçesi Şelale Orman İşletme Şefliği Bucakşıhlar Köyü mevkindeki yangının, şiddetli rüzgarın etkisi ile kısa sürede yayıldığı belirtildi.

Tehlikeli hale gelen yangına, Antalya Orman Bölge Müdürlüğü ve diğer bölge müdürlüklerinden 10 helikopter, 4 amfibi uçak, 5 THK uçağı, 60 arazöz, 30 ilk müdahale ekibi, 16 dozer, 600 yangın işçisi ve yeterli sayıda görevli ile müdahale edildiği bildirilen açıklamada, parçalı olarak geniş alanda etkili olan yangını söndürme çalışmalarının sürdüğü ve çalışmaların iyiye gittiği kaydedildi.

Alanya-Dim vadisi'nde 3 hektarlık alanda etkili olan yangına 2 helikopter, 6 arazöz ve 2 dozer ile müdahale edildiği ifade edilen açıklamada, kısmen kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmalarının devam ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, İzmir'in Çeşme ilçesindeki bozuk makilik alanda başlayan ve ''parçalı olarak geniş alanda devam eden'' yangını söndürme çalışmaları yoğun biçimde sürüyor. Çalışmalara, 1 helikopter, 2 THK uçağı, 25 arazöz, 5 dozer, 10 ilk müdahale ekibi ve 200 yangın işçisi katılıyor.

İzmir'in Foça ilçesinde bozuk makilik alanda süren yangına da 8 arazöz, 2 dozer ve 50 yangın işçisi ile müdahale ediliyor. Yangın, kısmen kontrol altına alındı.

İzmir Gümüldür'de bozuk makilik alanda çıkan ve 2 helikopter, 10 arazöz, 3 dozer ve 80 işçinin müdahale ettiği yangın, kısmen kontrol altına alındı.

İzmir'in Kemalpaşa'da orman alanında etkili olan ve kontrol altına alınan yangını söndürme çalışmalarına 2 helikopter, 12 arazöz, 4 dozer ve 100 işçi müdahale ediyor.

Öte yandan, açıklamada, Orman Genel Müdürü Nihat Kahveci'nin, Muğla'nın Bodrum ilçesinde çıkan yangının kontrol altına alınmasının ardından, Manavgat'a geçerek, çalışmaları yerinde yürüttüğü belirtildi.

Kaynak: AA