27. Uluslararası Halk Dansları Festivali Başladı

27. Uluslararası Halk Dansları Festivali Başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi Tarafından Organize Edilen 27. Uluslararası Halk Dansları Festivali ve Altın Sülün Yarışması, 15 Ülkeden 600 Folklorcunun Katılımıyla Düzenlenen Festival Yürüyüşü ile Başladı.

27. Uluslararası Halk Dansları Festivali Başladı

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 27. Uluslararası Halk Dansları Festivali ve Altın Sülün Yarışması, 15 ülkeden 600 folklorcunun katılımıyla düzenlenen festival yürüyüşü ile başladı.

3 kıtadan 15 ülkenin halk dansları ekibinin katıldığı festival yürüyüşünde KKTC, Gürcistan, Meksika, Romanya, Bulgaristan, Macaristan, Polonya, Makedonya, Hırvatistan, Litvanya, Azerbaycan, Ukrayna, Mısır ve Türkiye Halk Dansları ekipleri oyunlarını sergilerken, Samsunlular'dan büyük alkış aldı. Cumhuriyet Meydanı'ndan başlayan yürüyüş, 19 Mayıs Bulvarı, İstiklal Caddesi, Lise Caddesi, Sevgi Köprüsü ve Sevgi Park geçildikten sonra Sahil Yolu'nda son buldu.

Güzergah boyunca ülkelerin sergilediği yöresel oyunlar beğeniyle izlendi. Yürüyüşte polis, özellikle kıyafetiyle ilgi çeken bazı ekiplerin etrafında güvenlik önlemi aldı. Meksika ve Mısır ekiplerinin ilginç kıyafetleri ve yöresel dansları da büyük alkış topladı. Samsun sokaklarını kıyafetleri ve danslarıyla renklendiren grupları Samsunlular büyük bir ilgi ile izlendi. Gürcistan ekibinin bir dansçısı yürüyüş esnasında rahatsızlanınca 112 Acil Servis ekipleri tarafından hastaneye götürüldü.

30 Temmuz'da sona erecek olan festival kapsamında çeşitli sokak gösterileri de yapılacağı bildirildi.

(İG-CC-CC-Y)