26. İslam Başkentleri Toplantısı

26. İslam Başkentleri Toplantısı

26. İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı Toplantısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa, Girne ve Gazi Magusa Kentleri, Teşkilatın Aktif Üyeliğine Oybirliğiyle Kabul Edildi.

26. İslam Başkentleri Toplantısı

26. İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı toplantısında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in önerisiyle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa, Girne ve Gazi Magusa kentleri, teşkilatın aktif üyeliğine oybirliğiyle kabul edildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ev sahipliğinde Sheraton Otel'de düzenlenen toplantıya, üye ülkelerin belediye başkanları, bilim adamları ve temsilcileri katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı Genel Sekreteri Ömer Abdullah, Başkan Gökçek'e misafirperverliği ve kuruluşa yaptığı desteklerden dolayı teşekkür ederek, "Kuruluşun kurulmasından bu yana geçen 27 yıllık sürede teşkilatımız, uluslararası teşkilatlar arasında önemli bir yere geldi ve İslam tarihine

önemli katkılar sağladı" dedi. İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı 25. Yönetim Kurulu Başkanı Sana Belediye Başkanı Prof. Dr. Yehia Mohammed El Shoeeby de Başkan Gökçek'e teşekkürünün ardından, Gökçek'i 26. yönetim kurulu başkanlığına aday gösterdi.

Üye ülkelerin onayıyla 26. Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Başkan Melih Gökçek, üyelere teşekkür ederek, "Kuruluşun toplantıları ve bilimsel sempozyumları, üye ülkeleri biraraya getirip, tecrübe değişimleri sağlama noktasında önemli zemin hazırlıyor" şeklinde konuştu. Kentsel dönüşüm projeleri, sosyal projeler ve rekreasyon alanları konusunda Ankara'nın dünya standartlarının üzerinde olduğunu da kaydeden Başkan Gökçek, "Dünyanın neresinde bulunursak bulunalım, problemlerimiz de çözüm yolları da

büyük benzerlik gösteriyor" dedi.

Toplantıda Başkan Gökçek'in önerisiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Lefkoşa, Girne ve Gazi Magusa da kuruluşun aktif üyesi oldu. İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı'nın tüzüğü gereği bağımsız Müslüman ülkelerinin şehirleri aktif üye olabiliyor. Müslüman olmayan veya bağımsız olmayan, içinde Müslüman azınlık bulunan bölgelerden de şehirler teşkilata ancak gözlemci üye olabiliyor. Bu anlamda KKTC devlet olarak tanınmadığından şehirleri Müslüman azınlığın temsilcisi olarak toplantılara davet

ediliyordu. Bu da KKTC'nin teşkilat olarak bağımsız olarak tanınması anlamına geliyor. Bundan sonra Girne Lefkoşa ve Gazi Magusa toplantılara katılarak oy kullanabilecek. İslam Başkentleri ve Kentleri Teşkilatı Yönetim Kurulu'nun 54 Müslüman ülkeden 141 aktif üyesi ve Müslüman olmayan 6 ülkeden de 8 gözlemci üyesi bulunuyor.

Yönetim kurulu toplantısının ardından teknik komite ile yönetim komitesi iki grup halinde eş zamanlı olarak çalışmalarını sürdürüyor. Yarın ise İslam Başkentleri ve Kentleri Genel Konferansı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün katılacağı törenle başlayacak.

(TS-NÇ-Y)

Kaynak: İHA