25 Aralık Darbeye Teşebbüs" Davası

25 Aralık Darbeye Teşebbüs" Davası

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptıkları ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla firari Fetullah Gülen ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da aralarında...

25 Aralık Darbeye Teşebbüs

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY), takipsizlikle sonuçlanan 25 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yaptıkları ve şüphelilere kumpas kurarak darbeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla firari Fetullah Gülen ile eski Emniyet Müdürü Yakub Saygılı'nın da aralarında bulunduğu 11'i tutuklu 69 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Bakırköy Adalet Sarayı'ndaki büyük salonda gerçekleştirilen 39. duruşmaya, tutuklu sanıklar Kazım Aksoy, Yakub Saygılı, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt ve Hüseyin Tokgöz katıldı. Tutuklu sanıklar Raif Bektaş, Ercan Taş ve Hayrettin Can'ın da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılımının sağlandığı duruşmada, başka suçtan tutuklu sanıklar Mahir Çakallı, Yasin Topçu, Mehmet Akif Üner ve Ufuk Sağdıç da hazır bulundu.

Müdahil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, oğlu Bilal Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, kardeşi Serhat Albayrak ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı avukat Hatice Özay temsil etti.

Duruşmada tutuklu sanıklardan Yakub Saygılı'nın savunmasının alınmasına devam edildi. Saygılı, savunma yapması sırasında mahkemeye 217 sayfalık evrak verdi. Duruşmada sanıklar Kazım Aksoy, Arif İbiş, Mehmet Habip Kunt, Hüseyin Tokgöz, Raif Bektaş, Ercan Taş ve Hayrettin Can da sırasıyla söz alarak taleplerini dile getirdi.

Savcının görüşünün alınmasının ardından davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Yakub Saygılı, Kazım Aksoy, İbrahim Şener, Arif İbiş, Mustafa Demirhan, Mehmet Habip Kunt, Mehmet Fatih Yiğit, Hüseyin Tokgöz, Ercan Taş, Hayrettin Can ve Raif Bektaş'ın bu hallerinin, suçun mahiyetine göre devamına hükmetti.

Duruşmaya gelmeyen sanıklardan Murat Kaya hakkında zorla getirme kararı çıkaran heyet, yurt dışında oldukları bilinen firari sanıklar Fetullah Gülen ve Sinan Dursun hakkında çıkarılan gıyabında tutukluluk hali ile yokluklarında tutuklama müzekkeresi ve kırmızı bültenle aranmalarının devamına hükmetti.

Amerika'daki Hakan Atilla davasında tanık olan firari sanık eski komiser Hüseyin Korkmaz ile ilgili de gıyabi tutuklama kararının devamı ile iadesi için düzenlenen talimat evrakının cevabının beklenilmesini kararlaştıran heyet, firari sanıklar Engin Filiz, Hamza Tosun Sinan Sağyalavaç'ın yakalama halinin devamını da karara bağladı.

Heyet, bir sonraki duruşmanın sıralı şekilde 22, 23, 24 ve 25 Ocak'ta Silivri Ceza İnfaz Kurumları bünyesindeki duruşma salonunda yapılmasına da karar verdi.

İddianameden

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, bir numaralı sanık olarak FETÖ elebaşı Fetullah Gülen yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, eski Başbakan Yardımcısı AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, Serhat Albayrak, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ve eski Kamu Başdenetçisi Nihat Ömeroğlu'nun "müşteki" olarak yer aldığı iddianamede, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bazı bakan ve milletvekilleri "mağdur" sıfatıyla bulunuyor.

İddianamede, Gülen, Sinan Dursun, eski emniyet müdürleri Yakub Saygılı, Kazım Aksoy ve Hamza Tosun'un da aralarında bulunduğu 67 sanığın, "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen ya da tamamen engellemeye teşebbüs" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Sanık iki polis hakkında ise "terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 ila on beşer yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Gülen ve Dursun'un ayrıca "FETÖ/PDY silahlı terör örgütünü kurmak ve yönetmek" suçundan 15 ila 22,5 yıl, "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından, niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri, siyasal casusluk maksadıyla elde etmek" suçundan 22,5 ila 30 yıl olmak üzere toplam 37 yıl 6 ay ila 52 yıl 6 ay arasında değişen sürelerde hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Ekim 2015 tarihinde iddianamenin kabulüne karar vermiş ve firari sanıklar Fetullah Gülen ve Sinan Dursun'un gıyabında tutuklanmasına hükmederek, iki sanık hakkında ayrıca kırmızı bülten çıkarılması talebinde bulunmuştu. Firari sanık Hamza Tosun hakkında ise yakalama kararı verilmişti.