24. Uluslararası Adana Film Festivali Yarın Başlıyor - Haberler
Haberi Paylaş

24. Uluslararası Adana Film Festivali Yarın Başlıyor

AA - Haberler | Güncel
24. Uluslararası Adana Film Festivali Yarın Başlıyor

Adana Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 24'üncü Uluslararası Adana Film Festivali yarın başlayacak.

Adana Büyükşehir Belediyesince düzenlenen 24'üncü Uluslararası Adana Film Festivali yarın başlayacak.

Festival, 25 Eylül - 1 Ekim tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak. Festivalde 10 Türk filmi, yönetmen Erden Kıral ile Hüseyin Karabey, oyuncu Algı Eke, sinema yazarı Fırat Yücel, besteci ve yapımcı Murat Hasarı, görüntü yönetmeni Uğur İçbak ve oyuncu Selma Güneri'nin yer aldığı jüri tarafından değerlendirilecek.

Onur Ünlü'nün "Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok", Semih Kaplanoğlu'nun "Buğday", Onur Saylak'ın "Daha", Orhan Oğuz'un "Eksi Bir", Pelin Esmer'in "İşe Yarar Bir Şey", Emre Erdoğdu'nun "Kar", Emre Yeksan'ın "Körfez", Özgür Sevimli'nin "Murtaza", Ümit Ünal'ın "Sofra Sırları", Orhan Eskiköy'ün "Taş" filmleri, 16 dalda Altın Koza ve diğer özel ödüller için yarışacak.

Festivalde, "En İyi Film Ödülü"nün yanı sıra "Yılmaz Güney Ödülü" verilecek.

Festivalde bir ilk

Festival kapsamında bu yıl ilk kez Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması düzenlenecek.

Yarışmada, Andrey Zvyagintsev'den Yorgos Lanthimos'a, Ruben Östlund'dan Sebastian Lelio'ya, Martin Mc Donagh'dan Sergei Loznitsa'ya kadar geçen 10-15 yılda başarılı çalışmalarıyla yükselişe geçen yönetmenlerin filmleri yer alacak.

Etkinlikte iki Altın Koza Ödülü için yarışacak 11 film, Meksikalı senarist, yazar, yönetmen Guillermo Arriaga, Yeni Zelandalı sinema yazarı Carmen Gray, oyuncu Farah Zeynep Abdullah, Amerikalı yönetmen Nathan Silver, Fransız yapımcı Pierre-Henri Deleau'nun bulunduğu jüri tarafından değerlendirilecek.

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'nda yarışacak filmlerin tamamının Türkiye prömiyerleri festivalde gerçekleştirilecek.

Ödüller, 30 Eylül'de düzenlenecek Büyük Ödül Töreni'nde sahiplerini bulacak.

Onur ödülleri

Festivalde yüzün üzerinde uzun metrajlı sinema filmine imza atan yapımcı-yönetmen-senarist Temel Gürsu, Türkiye'de akademik düzeyde örgün sinema televizyon eğitimini başlatan Prof. Sami Şekeroğlu, 1980'de aktirist olarak girdiği sinema sektöründe önemli başarılar yaşayan, "Babam ve Oğlum" filmindeki performansıyla unutulmazlar arasına giren Hümeyra, sinema ve televizyonun duayen isimlerinden usta oyuncu Şemsi İnkaya ile Adana'nın önemli değerlerinden Arif Keskiner'e Uluslararası Adana Film Festivali Onur Ödülü verilecek.

Türkiye prömiyerleri

Festivalde Fatih Akın'ın "In The Fade", Lucrecia Martel'in yıllardır beklenen son filmi "Zama", Ossang'ın zaman-mekan ilişkisinin gerçekliğini yok ettiği filmi "9 Doigts/9 Parmak", Oscarlı Sofia Coppola'ya Cannes 2017'de En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran "The Beguiled", Aydın Orak'ın "Yaşar Kemal Efsanesi", Lynne Ramsay'nin ödüllü filmi "You Were Never Really Here" ile Stephan Frears'ın "Victoria ve Abdül" gibi sinema sanatına damga vuran filmlerin Türkiye prömiyerleri yapılacak.

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin filmleri de Akdeniz Ötesi Bölümü'nde buluşacak. Bu bölümde Filistin, İtalya, Fas ve Tunus'tan toplam dört film Türkiye prömiyerini gerçekleştirecek.

Engelliler için özel gösterim

Festivalde engelliler için 3 Türk filminin sunulacağı özel gösterim yapılacak.

Sinema salonlarında her zaman film izleme olanağı bulamayan görme ya da işitme engelli sinemaseverlere de beyaz perdenin büyülü atmosferinin yaşatılması amaçlanıyor. Bu kapsamda, festivalde engelliler için sesli ve alt yazılı betimlemelerle Tolga Karaçelik'in "Sarmaşık", Onur Ünlü'nün "İtirazım Var", Rıza Sönmez'in "Orhan Pamuk'a Söylemeyin Kars'ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var" filmleri gösterilecek.

Festival yarın başlıyor

Bir hafta sürecek festival, yarın saat 10.30'da Atatürk Parkı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başlayacak.

Festivalen açılış filmi 2017 Venedik Film Festivali'nde "Altın Aslan" ödülünü kazanan "Aşkın Gücü/The Shape of Water" seçildi. Telluride ve Toronto film festivallerinde Oscar yarışına önde giren "Aşkın Gücü/The Shape of Water" filmi, açılış töreni sonrasında belirlenen sinemalarda Türkiye prömiyerini yaparak izleyicilerle buluşacak.

"Cronos", "Şeytanın Belkemiği", "Pan'ın Labirenti" ile "Hellboy" gibi filmlerle tanınan yönetmen Guillermo Del Toro'nun yönettiği ve "Sevgi dünyayı kurtarır" temasının işlendiği filmde, Soğuk Savaş döneminde yaşayan dilsiz hademe Eliza'nın sınırlarını zorlaması konu ediliyor.

Devletin, gizli bir deney için hapsettiği bir yaratığı kurtarmak isteyen Eliza karakterini Sally Hawkins canlandırıyor.

Festival için kasaba kuruldu

Festival kapsamında yarın Sinema ve Kültür Sanat Kasabası açılacak.

Galeria İş Merkezi yanında kurulan kasabada ilk gün çok sayıda serginin açılışı da yapılacak. Uluslararası Sinema Karikatürleri Sergisi, Mehmet Turgut Sinemanın Usta Yüzleri Fotoğraf Sergisi, Ali Özgentürk En İyi Filmim Hayatım Sergisi, Dünden Bugüne Uluslararası Altın Koza Adana Film Festivali Arşiv Sergisi, Adana Ressamlar Derneği İnteraktif Atölye Çalışmaları ve Sergileri'nin açılışı ile Çukurova Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-TV Sinema Bölümü Atölye Çalışmaları eş zamanlı olarak Adanalılarla buluşacak.

İlk gün etkinlikleri arasında Adana Tiyatro Derneği'nin "Tiyatrolar Festivalde" başlığıyla gerçekleştireceği atölye çalışmaları, sinema makyöz ve makyörlerinin şovları, dublör şovları, sokakta film müziği gösterileri, dans gösterileri ve canlı heykel şovları yapılacak.

Yönetmen Hilal Saral ile Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi ve Kent-Mekan-Sinema konulu panellerin yapılacağı etkinlikte, şarkıcı Aleyna Tilki konser verecek.

AA - Son Dakika Haberleri