24 Kasım Öğretmenler Günü Okullar Tatil mi?

24 Kasım Öğretmenler Günü Okullar Tatil mi?

24 Kasım öğretmenler günü okullar tatil mi? 24 Kasım öğretmenler gününde okullar tatil edilecek mi?

24 Kasım Öğretmenler Günü Okullar Tatil mi?

24 Kasım öğretmenler gününe sayılı günler kaldı. 24 Kasım öğretmenler gününe sayılı günler kala öğrenciler ve öğretmenler okulların kapalı olup olmadığını merak etmeye başladı. Her yıl okullarda öğretmenler günü kutlanır. Kutlamalar sırasında şiirler okunur. Öğretmenlere kendilerine kattıkları bilgilere teşekkür etmek amacıyla hediyeler alınır. Her yıl kutlanan öğretmenler gününde okulların kapalı olup olmayacağı öğretmenler ve öğrenciler tarafından merak konusu. Okullarda öğretmenler günü için çeşitli kutlamalar yapılır ve ardından dersler devam eder. Böylelikle 24 Kasım Perşembe günü okullar tatil değildir. Ancak bu sene 23- 24 Kasım'da yapılacak olan TEOG 1. Dönem sınavları nedeniyle sınavın yapıldığı okullar tatil edilecek.

ÖĞRETMENLER GÜNÜ NEDİR?

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günüdür. Türkiye'de her yıl 24 Kasım, Öğretmenler Günü olarak kutlanır. 24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti devletininin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün "Millet Mektepleri'nin Başöğretmenliği"ni kabul ettiği gündür. Pek çok ülkede 1994'ten beri her yıl 5 Ekim günü UNESCO tavsiyesiyle Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. 5 Ekim günü, 1966 yılında Paris'te gerçekleşen "Öğretmenlerin Statüsü Hükümetlerarası Özel Konferansı"'nın sona erip UNESCO temsilcileri ile ILO tarafından "Öğretmenlerin Statüsü Tavsiyesi"'ni oybirliği ile kabul edilişinin yıldönümüdür.

Kendi kültürel ve tarihi özelliklerine, okul tatil günlerine göre çeşitli ülkelerde farklı tarihler Öğretmenler Günü olarak belirlenmiştir. Örneğin 12 Arap ülkesinde (Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Fas, Katar, Libya, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus, Umman, Ürdün, Yemen) her yıl 28 Şubat günü, Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler Gününün tatil olup olmadığı da ülkesine göre değişir.