24 Haftalık Doğan 700 Gramlık Bebek Yaşam Mücadelesi Veriyor

24 Haftalık Doğan 700 Gramlık Bebek Yaşam Mücadelesi Veriyor

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 24 Haftalık Olarak Doğan 700 Gram Ağırlığındaki Bebek Yaşam Mücadelesi Veriyor. Ailesinin İsteği Üzerine Özel Bir Hastanenin Yoğun Bakım Ünitesinde Bakım Altına Alınnan Bebeğin Hayata Tutanabilmesi İçin Tüm Çaba Sarfediliyor. Hastane Yetkilileri Yaptığı Açıklamada Tıp Literatüründe 28 Haftadan Sonraki Bebeklerin "Yaşayan Fetus" Bunun Altındakilerin İse "Yaşamayan Fetus" Olarak Nitelendiğini Anlatıyor.

24 Haftalık Doğan 700 Gramlık Bebek Yaşam Mücadelesi Veriyor

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 24 haftalık olarak doğan 700 gram ağırlığındaki bebek yaşam mücadelesi veriyor. Ailesinin isteği üzerine özel bir hastanenin yoğun bakım ünitesinde bakım altına alınnan bebeğin hayata tutanabilmesi için tüm çaba sarfediliyor. Hastane yetkilileri yaptığı açıklamada tıp literatüründe 28 haftadan sonraki bebeklerin "yaşayan fetus" bunun altındakilerin ise "yaşamayan fetus" olarak nitelendiğini anlatıyor.

Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bayramın ilk günü 23 haftalık bir kız bebek ile 24 haftalık ikiz erkek bebek dünyaya geldi. 24 haftalık olarak doğan ikiz bebekten biri diğerinden bir gün sonra sezaryenle alındı. İkizlerden biri kısa süre sonra hayatını kaybetti. Sezaryenle doğumu yapılan ve ağırlığı sadece 700 gram olan erkek bebek ile 23 haftalık doğan ve ağırlığı 610 gram olan kız bebek ailelerinin isteği üzerine Maltepe'de bulunan özel bir hastaneye yatırıldı. 1 Ekim'de hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınan bebeklerden 610 gram olanı bugün yaşamını yitirdi. Yoğun bakım ünitesinden sorumlu doktor ve hemşireler 3 bebekten geriye kalan ve henüz ismi bulunmayan bebeğin hayatta kalması için mücadele ediyor.

Hastanenin yeni doğan yoğun bakım ünitesinden sorumlu Dr.Haydar Akıncı, tıp literatüründe inmatür olarak tanımlanan bebeğin organlarının anatomik olarak oluştuğunu ancak gelişimini tamamlayamadığını belirtti. Yaşam destek ünitesine bağlı olarak bakımı ve takibi yapılan bebeğin, uygulanan tedaviye cevap verip vermemesine göre yoğun bakımda tutulmaya devam edeceğini anlatan Akıncı, kendilerinin ellerinden geleni yaptığını dile getirdi. Bebeğin organlarının gelişmediği için solunum dahil tüm desteğin dışardan verildiğini söyleyen Akıncı, akciğerin gelişmesi için ilaçlar verildiğini, beslenmesinin ise damar yoluyla sağlandığını kaydetti.

Haydar Akıncı şunları söyledi: "Şu anda yaşamsal bulguları gayet iyi seyrediyor. Erken doğum olan bebekler için her zaman risk var. Anne karnında ne kadar az kaldıysa o kadar risk artıyor. Biz burada uyguladığmızı tedavi ile riski en aşağı seviyeye indirmeye çalışıyoruz. Bu bebek için mucize bebek denilenebilir. Dışardan verilen desteği kestiğiniz zaman yaşamaz. Umudumuz bu bebeği yaşatabilmektir. Herhangibir sürpriz yapmyacak gibi görünüyor. Ama sonuçta 700 gram ve yoğun bakımda bulunuyor"

Bu bebeğin yoğun bakımda bir iki ay kalabileceğine işaret eden Haytar Akıncı, "Annesine teslim edebilmemiz için emme ve yutma becerisini sağlamamız gerekir.32'inci haftadan sonra verebiliriz. Hastaneden çıktıktan sonra da takiplerinin yapılması gerekir." dedi.

(CİHAN)