23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlanıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlanıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Antalya'nın ilçelerinde coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlanıyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Antalya'nın ilçelerinde coşkuyla kutlandı.

Gazipaşa'daki kutlamalar kapsamında Kaymakam Muhittin Pamuk, koltuğunu Süleyman Gür İlköğretim Okulu 7. sınıf öğrencisi Elif Uysal'a kısa bir süreliğine devretti. Bir günlüğüne de olsa çocuklara koltuğunu bırakmaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyleyen Pamuk, Uysal'a ilçede neler yapmayı düşündüğünü sordu.

Sembolik Kaymakam Uysal da ilçede sosyal aktivitelerin zayıf olduğunu belirtti. İlçede tiyatro ve sinema salonlarının açılmasını isteyen Uysal, eğitimdeki başarının artırılması için de kütüphanelerin sayısının çoğaltılması gerektiğini ifade etti. Gazipaşa'nın deniz kıyısında olmasına rağmen su sporlarıyla ilgili yeterince etkinliğin olmadığını dile getiren Uysal, su sporları aktivitelerine önem verilmesini ve ilçede kapalı yüzme havuzu yapılmasını istedi.

Uysal, daha sonra Kaymakam Pamuk'a çiçek verdi.

Gazipaşa'da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı'ndaki törenle devam etti. Gazipaşa Belediyesi tarafından öğrencilere bin 500 adet bayrak dağıtıldı.

-Akseki-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Akseki'de düzenlenen törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki törende Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, Belediye Başkanı Mehmet Gölcü ve Garnizon Komutanı Binbaşı Kemal Esercan, vatandaşların ve öğrencilerin bayramını kutladı.

İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Kadir Tosun, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın, toprakları yağmalanan yüce bir milletin, düşmanlarını yurttan atmak için ant içtiği bir gün olduğunu söyledi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, geleceğin Cumhuriyet nesillerine verdiği önemin bir göstergesi olduğunu vurgulayan Tosun, şöyle konuştu:

"Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 1 Mart 1922'de TBMM'nin açılışında söylediği gibi, 'Yetişecek çocuklarımıza ve gençlerimize, görecekleri tahsilin sınırı ne olursa olsun, en evvel, her şeyden evvel Türkiye'nin istikbaline, kendi benliğine, milli kültürlerine düşman olan bütün unsurlarla mücadele etmek lüzumu öğretilmelidir' gençlerimizde ve çocuklarımızda bu milli şuur var oldukça bayramımızı daha nice yıllar artan bir milli heyecanla kutlanmaya kararlıyız."

Kutlamalar, öğrencilerin okuduğu şiirler, çeşitli gösteriler ve yarışmalarla devam etti. Törende, ilköğretim okulları arasında düzenlenen resim, kompozisyon ve şiir yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de ödülleri verildi.

-Finike-

Finike'deki kutlamalar, Yunuslu Park'ta Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından 100. Yıl Atatürk Stadı'nda devam etti.

Törene, Finike Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı Nail Dülgeroğlu, Garnizon Komutanı Yüzbaşı Murat Pazarbaş, Cumhuriyet Savcısı Murat Şahingöz, Milli Eğitim Müdürü Hızır Güneş, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Hızır Güneş, törende yaptığı konuşmada, aydınlığa uzanan yolda eğitimli, çağdaş, hep ileriye bakan, yüreği her gün yeni gelişmelerin özlemiyle coşan herkesin bayramını kutladı.

Öğrencilerden, ataların kanlarıyla, canlarıyla kazanarak onlara emanet ettikleri geleceğin kıymetini bilmelerini isteyen Güneş, "Onların bıraktığı bu güzel ülkeyi yüceltmek için elinizden geleni yapınız. Ülkeniz sizden araştıran, düşünen, üreten, ahlaki değerlere sahip insanlar olarak yetişmenizi beklemektedir" dedi.

Törende, ilköğretim okulları arasında düzenlenen okuma yarışında dereceye giren 14 öğrenciye Finike Kaymakamlığı tarafından bisiklet hediye edildi.

Finike Orman İşletme Müdürlüğü de stadyum girişindeki stantta öğrencilere dergi, şeker ve balon hediye etti. Kutlamalar kapsamında orman konulu fotoğraf sergisi açıldı.

-Manavgat-

Manavgat'taki 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Törende Manavgat Kaymakamı Emir Osman Bulgurlu'nun talimatıyla protokolün oturması gereken koltuklara çocuklar oturtuldu.

Kutlamalar, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından 23 Nisan konulu kompozisyon, resim ve şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerinin verilmesiyle devam etti. Törende, Manavgat Halk Eğitim Merkezi tarafından kurulan mehteran takımı da ilk gösterisini sundu.

Tören, Antalya Caddesi'ndeki kortej geçişi ile sona erdi.

-Kumluca-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kumluca'da da törenlerle kutlandı.

Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunulmasının ardından Karatepe Stadyumu'nda devam etti. Törende, Kaymakam Salih Işık, Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkaya, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Osman Koşar, halkın ve öğrencilerin bayramını kutladı.

Törende konuşan ilçe Milli Eğitim Müdür vekili Yusuf Tekdemir, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün geleceğin Cumhuriyet nesilleri çocuklara bir armağanı olduğunu söyledi.

Konuşmanın ardından okullar resmi geçit töreni gerçekleştirdi. Kutlamalar Anaokulu öğrencileri tarafından sunulan parodi gösterisi ve Mimar Sinan İlköğretim Okulu öğrencilerinin gerçekleştirdiği folklor gösterisiyle sona erdi.

-Demre-

Demre ilçesindeki kutlamalar Cumhuriyet Meydanı'nda başladı. Törene Demre Kaymakamı Yusuf İzzet Karaman, Belediye Başkanı Süleyman Topçu, Garnizon Komutanı Kıdemli Üsteğmen İlkay Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Emniyet Müdürü Cemil Doğan, Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal ve öğrenciler katıldı.

Kutlamalar Demre Stadı'nda devam etti. Demre İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Aldal, yaptığı konuşmada, 23 Nisan'ın Türk ulusunun yeniden var olma günü olduğunu dile getirdi. Aldal, "Çocuklarımız aklın, bilimin, Atatürk devrim ve ilkelerinin izinde yürüyerek Türkiye'nin kalkınması için çalışacaklar. Atatürk

(Bugünün küçüğü yarının büyüğü olacaktır) diyerek ulus egemenliğinin devamını öğrencilere emanet etmiştir" dedi.

Tören, halk oyunları ve dans gösterileriyle sona erdi.

-Kaş-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kaş'ta da coşku ile kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan tören Yat Limanı'nda devam etti.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferman Akbulut, törende yaptığı konuşmada, 23 Nisan 1920 tarihinin milli egemenliğin ülke idaresinde söz sahibi olduğu günün başlangıç tarihi olduğunu söyledi.

Akbulut, "23 Nisan çocuk, genç ve tazedir. 23 Nisan yağmur ise çocuklarımız sevgi damlacıklarıdır. Mevsim bahar ise çocuklarımız gelecek yazın meyveleridir. Sevginin, kardeşliğin, hoş görünün ve barışın hakim olduğu bir dünyada el ele, gönül gönüle yaşamak ümidiyle Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun" dedi.

Öğrenciler tarafından folklor gösterilerinin yapıldığı, şiirlerin okunduğu tören, öğrencilerin resmi geçit töreni ile sona erdi.

Törene Kaymakam Selami Kapankaya, Garnizon Komutanı Personel Kıdemli Üsteğmen Özcan Açıkgöz, Kaş Belediye Başkanı Abdullah Gültekin ile yerli ve yabancı turistler izledi.

-Muratpaşa-

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, koltuğunu Vali Hüsnü Tuğlu İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencisi Aslı Özkan ile Özel Eğitim Sınıfı öğrencileri Alican Atalan ve Recep Gür'e bıraktı.

Vali Hüsnü Tuğlu İlköğretim Okulu'nu sık sık ziyaret ettiğini söyleyen Evcilmen, imkanlar ölçüsünde okula katkı sağladıklarını bildirdi.

Evcilmen, öğrencilere çeşitli hediyeler verdi ve derslerinde başarılı olmalarını istedi.

- ANTALYA