23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Bayram dolayısıyla Antalya'da tören düzenlendi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Antalya'da coşkuyla kutlandı. 

Etkinlikler kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Çelenk töreninin ardından Antalya Valisi Sebahattin Öztürk'ün koltuğuna sembolik olarak Meryem Mustafa Ege İlkokulu 4'üncü sınıf öğrencisi Umut Can Erdoğan oturdu. 

Vali Öztürk, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında koltuğunu Erdoğan'a bıraktığını belirterek, "Görev değişim günü geldi. Biz de görevimizi yeni atanan sayın Valimize devrediyoruz. Biz artık süremizi doldurmuş olduk" dedi.

Koltuğa oturan Erdoğan, ilk olarak "Çiçek ve Çocuk" temalı EXPO 2016 Antalya hakkında bilgi aldı, ardından çocukların eğlenmesi için yeni park alanlarının açılmasını istedi. Tören sonrası Vali Öztürk, Erdoğan'a Türkçe sözlük ile eşofman takımı hediye etti. 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'in koltuğuna ise Atatürk Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Yağmur Tokoğlu oturdu. Tokoğlu da sportif alanların daha da genişletilmesini istedi. Garnizon Komutanı Tuğgeneral İrfan Can'ın koltuğunu ise Konyaaltı ortaokulu Ata Sevgi devraldı. 

Öğrencilerden renkli görüntüler

Etkinlikler Konyaaltı sahilindeki Beach Park'ta düzenlenen kutlamalarla devam etti. Vali Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, Garnizon Komutanı Can'ın katılımıyla başlayan törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın önemini anlattı. 

Çocuklara dünyadaki gelişmelerin gerisinde kalmamalarını, değişime, gelişime ayak uydurmalarını ve çok çalışmalarını tavsiye eden Gülay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her biriniz değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı bireyler olarak ülkemizi çağdaş uygarlıklara taşıyacak güçtesiniz. Yüzünüz her zaman geleceğe, değişime, gelişime, yeniliğe dönük olsun. Attığınız her adımda kurtuluş mücadelesi veren atalarımıza, fedakar ve çileli Anadolu insanımıza olan vefa borcumuzu asla unutmayınız. Bağımsızlığımız için, her karış toprağımızı şehit kanlarıyla sulanmış kutsal vatan toprakları için, şehitlerimiz ve gazilerimiz için, ay yıldızlı şanlı Türk bayrağımız için, aydınlık yarınlarımız için, birlik beraberlik, barış ve kardeşliğimiz için çok çalışmak zorundayız."

Törende Antalya Çocuk Senfoni Orkestrası, Antalya'daki okullarda eğitim ve öğretim gören öğrenciler ve farklı ülkelerden Türkiye'ye gelen yabancı öğrenciler tarafından hazırlanan gösteriler büyük ilgi gördü. Vali Öztürk ile protokol üyeleri, öğrenciler tarafından yapılan süs eşyalarının sergilenen stantları gezdi, çocukların oyunlarını izledi. Tören alanında çocuklar, aileleriyle uçurtma da uçurdu. 

Protokol krizi

Öte yandan CHP Antalya Milletvekili Gürkut Acar ile Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, tören alanına geldiklerinde protokolün ön sırasında oturmak istedi. Bu sırada görevliler, Acar'ın yerinin önde, Uysal'ın ise üçüncü sırada olduğunu belirtmesi üzerine Acar ve Uysal, töreni izlemeden alandan ayrıldı.

Uysal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olayda bir kasıt aramadığını ancak görevlilerin kendilerinin geleceğini tahmin etmedikleri için küçük bir tatsız olay yaşandığını ifade etti. Kendisine protokolde üçüncü sıradan yer ayrıldığını, Milletvekili Acar'a ise direğin arkasında kalan bir koltuğun gösterildiğini anlatan Uysal, "Bu şekilde oturmamız uygun değildi biz de ayrılmayı uygun gördük" dedi. - Antalya