23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Iğdır'da Düzenlenen Etkinliklerle Kutlandı.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Iğdır'da düzenlenen etkinliklerle kutlandı.

Sabah 08.45'de Atatürk Anıtına çelenk konulmasıyla başlanan programda Vali Saim Saffet Karahisarlı, Garnizon Komutanı Kurmay Albay Levent Çolak ve Belediye Başkanı Nurettin Aras, makamlarını ilk öğretim okullarından gelen öğrencilere teslim etti.

Vali Karahisarlı makamını Şehit Öğretmen Şevki Akgün İlköğretim Okulu'ndan gelen Nedime Karataş'a teslim etti. İlköğretim son sınıf öğrencisi Karataş, kurumlara verdiği talimatlarla takdir toplarken, doğuda ezilen kadınların eğitimine önem verilmesini ve Valilik gibi önemli makamlara kadınların getirilmesini istedi.

Minik Vali'nin isteklerini dinleyen Vali Karahisarlı, kız öğrenciye kaç kardeş olduklarını ve hedefindeki mesleğin ne olduğunu sordu. Karataş, 8 kardeş olduklarını, ilköğretim okulu son sınıfta okuduğunu bundan sonra eğitim öğretimine son vermek zorunda olduğunu belirtti. Bunun üzerine Vali Karahisarlı, kız öğrencinin mutlak surette eğitim öğretimine devam etmesi gerektiğini ve bunun için devlet olarak kendi üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söyledi

Vali Karahisarlı, "Kız çocuklarının eğitim, öğretimine önem vermemiz gerekir. Çocuklarımız bizim geleceğimizdir. Onların geleceğini hazırlamamız için devlet olarak üzerimize düşeni yapacağız. Ailelere de yardımcı olacağız" dedi.

Daha sonra kutlamalara şehir stadyumunda devam edildi. Burada yapılan kutlamalara saygı duruşu ve İstiklal marşısın okunması ile başlandı. Vali Saim Saffet Karahisarlı, Garnizon Komutanı Kurmay Kıdemli Albay Levent Çolak ve Belediye Başkanı Nurettin Aras, öğrencilerin ve halkın bayramını kutladılar.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İl Milli Eğitim Müdürü Recep Sezer yaptı. Sezer,"Her milletin kendi özgürlüğü uğruna kendine has bir direnişi vardır. Türk milletinin 1920 baharındaki şahlanışı da kendi özgürlüğünü savunan bir liderle el ele gönül gönüle vererek Anadolu'da tam bağımsız bir devlet kurmasıyla sonuçlanmıştır" diye konuştu.

23 Nisan kutlama programına Nahçıvan'dan katılan Haydar Aliyev adına Uşak Gençler Yaradıcılığ Sarayı öğrencilerinin yaptığı gösteriler töreni izleyenlerden alkış aldı.

Gösterilerin sonunda Iğdır Valisi Saim Saffet Karahisarlı, öğrencilerin arasına girerek hatıra resimleri çektirdi.

(İA-İRT-MEF-Y)

Kaynak: İHA