22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı

22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı

08.10.2013 11:30 | Son Güncelleme: 09.10.2013 11:02
22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı

Erzincan'da 22 adet ibadethanenin çevre düzenlemesi, şadırvan ve tesislerin toplu açılış töreni yapıldı.

Erzincan'da 'Camiler ve Din Görevlileri Haftası' etkinlikleri kapsamında, Erzincan Belediyesi ve İl Müftülüğü tarafından kent genelinde yürütülen 22 adet ibadethanenin çevre düzenlemesi, şadırvan ve tesislerin toplu açılış töreni yapıldı. Törende yapılan konuşmalarda camilerin toplumdaki yeri ve önemine değinildi.

Yeni Mahalle Camisi'nde belediye ve müftülük tarafından düzenlenen toplu açılış törenine Vali Abdurrahman Akdemir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Müftü Galip Akın, AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy, bazı kurum müdürleri ve davetliler katıldı.

VALİ AKDEMİR: CAMİLER VE İBADETHANELER ÜLKELERİN MÜHRÜDÜR

Vali Abdurrahman Akdemir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada camilerin olduğu yerde ecdadımızın izlerine rastlanıldığını, atalarımızın bir yeri fethettiğinde ilk önce cami yaptığını hatırlatarak şöyle konuştu: "Hem mührünü vurmak adına, hem de sahip olduğumuz inancımızı, değerlerimizi, kültürümüzü o topraklara taşıma adına. Bugün nereye gidersek gidelim orada ilk aradığımız şey bir camii var mı? Eğer varsa mutlaka ecdadımız oraya gelmiş ve mutlaka kendinden bir şeyler bırakmıştır. Geçmişte camilerimiz bir eğitim yuvası olarak görev üstlenmişlerdir. Sadece insanların gelip namaz kıldıkları, sadece namaz vakitlerinde kapısını açıp, diğer zamanlarda kapısını kapatan yerler değildi. Biz maalesef son dönemlerde bu değerlerimizi kaybettik. Artık insanlara namaz kıllamaları için namaz vakitleri dışında dışarıda bir alan oluşturduk ve camii insanlara kapattık. İnşallah Camiler ve Din Görevlileri Haftası bu yanlışı giderecektir. Bu farkındalığın, bu şuurun tekrar insanımıza sunulması adına bir vesile olacaktır. Bunu temenni ediyoruz. Din görevlilerimizden bunu istiyoruz. İstiyoruz ki camilerimiz eski fonksiyonlarına geri dönsünler bu görevlerini ifa etsinler, hem insanlarımıza bir nefes alma, hem de insanlarımıza kendi kültürümüzü ve değerlerimizi öğretme adına, yeni nesle bunları aktarma adına bir görev ifa etmelerini istiyoruz. Gerçektende camiler ve ibadet haneler bir ülkenin tapusudur, mührüdür. Ancak öyle anlayabilirsiniz."

BAŞKANI ÇAKIR: HİZMET ÜRETMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Erzincan'da tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak ve bir paydaş olarak Erzincanlılara hizmet üretmek için çalıştıklarını vurgulayan Belediye Başkanı Yüksel Çakır ise sözlerini şöyle sürdürdü: "Camileri mekansal anlamda beraberinde cemevlerini ve diğer ibadet yapılan bütün mekanları da anlamlandıran, değerlendiren yine bizleriz. Öyle mekanlar biliyoruz ki kapıları açılmıyor. Ziyaretçiye muhtaç vaziyetteler. Yapıldıkları boyut itibariyle, dış görünümleri itibariyle ortaya çıkan heybetten bu anlamda işlev itibariyle çok uzaktalar. Araya konulan zihniyet engellerinden dolayı ortaya çıkan sonuç bu şekilde. Ama bugün Allah'a hamd olsun başta söylediğimiz anlayışın toplumun tüm kesimlerinde hayat biçimi, yaşam biçimi haline gelmesiyle aradan kalkan engellerle mekanlar da değer kazanmaya başladı."

MÜFTÜ AKIN: CAMİLER HERKESİ KUCAKLAYAN İBADET MEKANLARIDIR

Müftü Galip Akın da yaptığı konuşmada, camiiler halkın her kesimine açık, şehirlerin akciğerleri hükmünde olan ve herkesi kucaklayan ibadet mekanları olduğunu söyledi. Kadınların camilerden yeteri kadar yararlanamadığına dikkat çeken Müftü Akın konuşmasını şöyle sürdürdü: "Camilerimiz bütün halka açık, halk üniversiteleri hükmünde olan bu ibadet hanelerimizde maalesef kadınlarımızın istenildiği şekilde ibadet edemediğini ve bunun için uygun mekanların hazır olmasını başkanlığımız üzerinde durarak defaetle söylemiştir. Camilerde çocuklarda olması gerekir. Çocuklarımızın burada çiçek açması, oynaması, koşmalı. Camilerimizin etrafında ki duvarlar kalksın, bütün halka açılsın. Bu güzelliklerden dolayı burada belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Camilerimizin etrafında ki duvarları kaldırdığından dolayı."

Konuşmaların ardından Vali Akdemir, Başkan Çakır, Müftü Akın hep birlikte 22 adet çalışmanın açılışını yaptı.

22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı
22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: 22 Adet İbadethanenin Çevre Düzenlemesi Yapıldı - Erzincan
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 10:24:58. #1.15#
title