21 yıl önce PKK tarafından katledilen vatandaşları anma töreninde teröre lanet yağdı

21 yıl önce PKK tarafından katledilen vatandaşları anma töreninde teröre lanet yağdı

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortabağ köyünde 26 Ocak 1987'de bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen 8 vatandaş törenle anıldı.

21 yıl önce PKK tarafından katledilen vatandaşları anma töreninde teröre lanet yağdı

Şırnak'ın Uludere ilçesine bağlı Ortabağ köyünde 26 Ocak 1987'de bölücü terör örgütü tarafından şehit edilen 8 vatandaş törenle anıldı.

Ortabağ köyünde 21 yıl önce terör örgütü tarafından vatandaşlara yönelik yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybeden 2'si çocuk, 4'ü kadın 8 vatandaş için anma töreni düzenlendi. Törene Şırnak Vali Yardımcısı Mumin Öztürk, Uludere Kaymakamı Barış Cansu Aktan, Şenoba Alay Komutanı Kurmay Albay Hüseyin Özçoban, Uludere İlçe Jandarma Komutanı Ali Rıza Çiçek ve Ortabağ köylüleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan Uludere Kaymakamı Barış Cansu Aktan, "Bu gün Ortabağ köyümüzde 21 yıl önce yaşanmış acı bir olayı anmak için toplanmış bulunuyoruz. Mutlu bir düğün günü 8 vatandaşımız hain bir saldırı sonucu şehit edilmiştir. Düğün evi cenaze evine dönmüştür. Huzur yerine göz yaşı kan olup akmıştır. Analar babalar hayat arkadaşlarından mahrum kalmış çocuklar yetim kalmıştır. Ülkemizi bölmeye çalışan şer güçler kimseyi aldatamadılar hala aldatmaya çalışıyorlar. Bunu başaramayacaklardır. Terör öz kardeşleri bir birine kırdırdı, kardeşi kardeşe düşman ettirdi. Bugün andığımız olayda bunun bir neticesidir. Terör ve teröre alet olanlar, birlik ve beraberlikleri yıkıyor köprüleri kullanmaz hale getiriyor. Teröre gidenler yüce milletimiz önünde her zaman lanetle anılacaklardır. Bizler kaç defa kefeni gömlek yapmış bir milletiz. Fakat asla yılmadık ve yine yılmayacağız. Kavgasız gürültüsüz istenilen her türlü hizmeti devletimiz yerine getirmektedir." dedi.

Gençlere seslenen Aktan, "Sevgili gençler, sizin için kurulan tuzakların farkına varın ve aldanmayın. Kimseyi de aldatmayın. Dini dili ne olursa olsun bu dünya herkese yeter. Keşke 21 yıl önce bu acı olay yaşanmasaydı. Düğün günü ölüm günü hiç olmasaydı. Ancak onlar şehittir ve biz biliyoruz ki şehitler ölmez. Şehitlerimizce Allah'tan rahmet diliyorum." diye konuştu.

Şehit ve Gaziler Derneği Başkanı Mehmet Güngör, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, yakınlarını kaybedenlere başsağlığı diledi.

21 yıl önce terör örgütü tarafından yapılan katliamda şehit edilen 8 vatandaş Ortabağ İlköğretim öğrencileri tarafından oynanan oyun ile tekrar canlandırıldı. Öğrenciler tarafından canlandırılan katliamlar köylüleri ve davetlileri duygulandırdı.

Konuşma şiirlerden sonra anma törenine katılan vatandaşlar şehitlerin mezarlığını ziyaret ettiler. Mezarlığa giden kalabalık, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" ve "Kahrolsun PKK" sloganları attı.

O gün annesi, babası ve kardeşlerini kaybeden İbrahim Yakut, olayı şöyle anlattı: "Akşam komşumuzun düğüne gittik. Terörisler evimize girip sobamıza bomba koymuşlar. Sobamızı yakarken bomba patladı o anda bütün ailemi kaybettim."

Kaynak: CHA