21 Günde 4 Hastane Dolaştıktan Sonra Teşhis Konan Kadın, 22. Günün Sonunda Öldü

21 Günde 4 Hastane Dolaştıktan Sonra Teşhis Konan Kadın, 22. Günün Sonunda Öldü

Trabzon'un Arsin ilçesinde yaşayan kadının, baş ağrısı şikayeti ile 4 hastanede dolaştıktan sonra hayatını kaybetmesi üzerine acılı eşi, savcılığa suç duyurusunda bulundu.

21 Günde 4 Hastane Dolaştıktan Sonra Teşhis Konan Kadın, 22. Günün Sonunda Öldü

Başı ağrısı şikayetiyle hastane hastane dolaşan Aydanur Terzi, teşhis konulduktan bir gün sonra hayatını kaybetti.

"EŞİMİ YANLIŞ TEŞHİS YÜZÜNDEN KAYBETTİM"

Terzi'nin acılı eşi İsmail Terzi, eşinin tamamen yanlış teşhis ve sağlık skandalı sonucu yaşamını yitirdiğini iddia ederek Psikiyatri Doktoru Haluk Hıdıroğlu hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu.

AĞRI KESİCİ VEREREK EV GÖNDERMİŞLER

Trabzon'un Arsin İlçesi Yalı mahallesinde oturan ve yaklaşık 1 yıl önce evlenen İsmail-Aydanur Terzi'nin, 3 ay önce bir çocukları dünyaya geldi. Doğumdan sonra artan baş ağrısı şikayetleri sonucu ilçe hastanesine giden Terzi'ye doktor ağrı kesici iğne yapılıp reçete yazdıktan sonra evine gönderdi.

ÖZEL HASTANEDE ÇEKİLEN MR'DAN DA TEŞHİS KONULAMADI

Baş ağrısı dinmeyen genç kadını eşi bu kez özel bir hastaneye götürdü. Çekilen MR sonucu beyninde bir şeye rastlanılmayan genç kadına doktorlar psikiyatri tedavisi almasını önerdi. İsmail Terzi, eşini bu kez Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne götürürken, psikiyatri servisi doktoru Haluk Hıdıroğlu tarafından eşi gözlem altına alınarak hastaneye yatırıldı.

"HASTANEYE YATIRDILAR, İYİCE FENALAŞTI"

21 günde 4 hastane dolaştıklarını ancak bir sonuç alamadıklarını belirten genç kadının eşi İsmail Terzi yaşadıkları zor günleri şöyle anlattı:

Hastaneye yatırdıktan sonra doktor bize ilaçların etkisinin 10-15 gün süreceğini ifade etti. Aradan bir hafta geçti hastam iyice fenalaştı. Ayakta getirdiğim hastam yatağa bağlandı. Psikiyatri servisi olduğu için her zaman yanına giremiyorduk. Tekrar bir gün hastaneyi gittim. Hastam hakkında bilgi almak istedim ama doktoru olmadığı için bilgi alamadım ve görüşemedim.

"DOKTOR HASTAYI TELEFONLA TAKİP EDİYORMUŞ"

Telefonla hastayı takip ettiğini bize oradaki hemşireler tarafından söylendi. Doktoru söylemi doğrultusunda hareket ettiklerini belirttiler. Gelip kendisi hastayı görmüyormuş sadece telefonla hastayı takip ediyormuş.

"DOKTORLAR, KENDİ ARALARINDA TARTIŞTI"

Bu duruma dayanamadığını belirten acılı eş, " 'Bu hastanede bana bilgi verecek olan bir doktor yok mu?' dedim. Salim hoca diye bir Pskiyatri doktorunu bana söylediler. Kendisinin yanına gittim ve durumu anlattım. Ben hastamı ayakta getirdim ve yatağa bağlı kaldı diye söyledim. Lavaboya bile gidemez hale geldi. Salim bey, hastayı bildiğini bana ifade etti. Yalnız Haluk bey'in hastası olduğu için biz ilgilenmedik. Daha sonra hasta hakkında bilgi aldıktan sonra, eşimin doktoru Haluk Hıdıroğlu'nu aradı. Biz de yanında konuştuklarına şahit olduk. Ona, 'Sevgili kardeşim sen bu hastayı burada niye yatırdın. Bizlik bir durum yok diyor'. Bizim hastalarımız yatağa bağlanmaz akşamdan ilacını alır gündüz normal yaşantısına devam eder. Ne teşhis koyarak bunu buraya aldın ' diyor. İki doktor aralarında yaptıkları konuşmanın ardından Haluk Hıdıroğlu, Salim hocayı 'Abi sana güveniyorum sen gerekeni yap o zaman dedi' oradan hemen beyin cerrahına sevkini istediler.

"EŞİM 36 SAAT YOĞUN BAKIMDA KALDI"

Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi kabul etmediği için Kaşüstü Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gönderdiler. Kaşüstüne getirdik ki beyin kanaması başlamış. Oradaki ultrason çalışmıyordu oradan tekrar ambulansa koyup Kaşüstü Hastanesi'nin Yenimahalle'de bulunan Numune Kampüsü'ndeki ek binasına getirdiler. Oradan tekrar KTÜ Tıp Fakültesi'ni aradılar. Sabah getirilmesi istendi. 36 saat yoğun bakımda kaldı. Sabah erkenden KTÜ Tıp Fakültesi'ne getirdiğimiz zaman iş işten geçmişti. Hastama ilaç verip uyuttular kendini ifade edemedi. Savcılığı suç duyurusunda bulundum" şeklinde konuştu.

"DOKTOR HALUK HIDIROĞLU'DAN ŞİKAYETÇİYİM"

Hastane Başhekim yardımcısı konuyu görüşmek için kendisini çağırdığını belirten İsmail Terzi, şöyle devam etti:

Ben Psikiyatri Doktoru Haluk Hıdıroğlu'ndan şikayetçiyim. Kendisinin de buradan gittiğini söylediler. Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum. Vicdan azabından gittiği söylendi. Benim hastam geri gelmeyecek.

"3 AYLIK BEBEĞİM ÖKSÜZ KALDI"

Benim 3 aylık Arda bebeğim öksüz. Mamalarla besliyorum onu. Anne şefkati göremedi. Daha dünyadan haberi yok. Benim şikayet amacım başkalarının canı yanmaması için bu işi yapamıyorsa başkalarının canı yanmasın diye şikayette bulundum. Bebeğimize annemle ben bakıyoruz. Doğumdan 1 ay sonra annesi rahmetli oldu. 22 gün hastanelere gidip geldim. 10 psikiyatride yatırdılar. En son beyin kanamasından oldu. Beyninde baloncuklar varmış. MR'da görememişler. Ultrasonda çıkmış. Numunede yattığı sürede ne ultrason ne başka bir şey çektirmediler. "Hasta 10 gün sonra fenalaştı ondan sonra ultrason çektikler ki beyin kanaması başlamıştı" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sağlık İl Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili incelemenin sürdüğünü, ihmal olup olmadığının araştırılacağını ve bilirkişilerin inceleme ve araştırması sonrasında bir sonuca varılacağını belirterek şuan için konuyla ilgili konuşmanın erken olacağını ifade ettiler.