2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda - Haberler
Haberi Paylaş

2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

AA - Politika
2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, "Okul öncesi dahil, genç beyinlere sorgulama, analiz etme ve yaratıcı düşünce sistematiğinin verileceği bir eğitim sistemine yönelinmesini öneriyorum.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, "Okul öncesi dahil, genç beyinlere sorgulama, analiz etme ve yaratıcı düşünce sistematiğinin verileceği bir eğitim sistemine yönelinmesini öneriyorum." dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) ve üniversitelerin 2018 bütçelerinin görüşmeleri devam ediyor.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, TEOG yerine getirilen yeni sınav sistemiyle öğrencilerin evlerine yakın liseye gidecek olmasının yeni bir emlak sektörü oluşturduğuna işaret ederek, komisyon üyelerine "5 popüler Anadolu lisesine yakın 10 ev" şeklindeki bir kiralık ev ilanını gösterdi.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu da ailelerin çocuklarının geleceğiyle ilgili ciddi endişeler taşıdığını söyledi.

AK Parti'nin eğitimde sürekli değişiklik yaptığını belirten Bekaroğlu, "Eğitimde dünya kadar değişiklik yaptınız, sil baştan değişiklikler yaptınız ama hala gerçekten eleştirel düşünebilen, seçme yeteneğini geliştirebilen, kişilik geliştirebilen bir eğitim sistemi yok. Nitelikli okullarda da yok, niteliksiz okullarda da yok." diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer de yeni sınav sistemi nedeniyle velilerin kaygılı olduğunu savunarak, sınav yarışının daha da zorlaştığını kaydetti. Bu bütçe ile eğitim ihtiyaçlarının karşılanamayacağını öne süren Usluer, "Milli eğitim yoğun bakımda. Bu para ile yoğun bakımdaki hastayı nasıl iyileştireceğiz?" diye sordu.

AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali Cevheri ise eğitime ayrılan bütçe ile geleceğe yatırım yapıldığını, yatırımlarla öğretmen başına düşen öğrenci sayısının düşürüldüğünü, derslik sayısı ve üniversite sayısının artırıldığını bildirdi.

GAP Tarım Üniversitesi kurulması için kanun teklif hazırladığını ifade eden Cevheri, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan destek istedi.

Cevheri, Doğu ve Güneydoğu'da eğitim veren öğretmenlere, bölgede kalmalarını teşvik için belli miktarda maaş artışı ve kira desteği verilmesini de talep etti.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Nur Günay, bilgi ve teknolojiyi yönetecek beyinlerin ancak eğitimle ortaya çıkacağını dile getirerek, "Okul öncesi dahil genç beyinlere sorgulama, analiz etme ve yaratıcı düşünce sistematiğinin verileceği bir eğitim sistemine yönelinmesini öneriyorum." dedi.

Türkiye'deki üniversitelerin uluslararası sıralamalarda geriye düştüğüne dikkati çeken Günay, bunun sebeplerinin de araştırılması gerektiğini belirtti.

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, ortaöğretime giriş sisteminde yapılan değişiklikle öğrencilere imam hatip dışında başka tercih bırakılmadığını öne sürdü.

Çam, "Bazı yerlerde 3 imam hatip lisesi var, bir de Anadolu lisesi, onun da kontenjanı belli. Bu kadar dengesiz bir okul dağılımının olduğu eğitim sisteminde, öğrencileri 5 okulla sınırlandırıp sonra da 'Öğrencilerimizi istemedikleri okula göndermeyeceğiz' açıklamaları ne yazık ki gerçeği yansıtmıyor." ifadelerini kullandı.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir ise 16 yılda, 2002'ye kadar yapılmış derslik sayısının ikiye katlandığına işaret ederek, "İnançlarının gereğini yapıyor' diye gençlerimizin üniversitelerden atıldığı dönemleri, milyonlarca gencin yükseköğretim hayalini gerçekleştiremediği yılları unutmadık, unutturmayacağız." dedi.

CHP Bursa Milletvekili Ceyhun İrgil ise Başbakanlık veya Cumhurbaşkanlığından gelen talimatnamelerle eğitim sisteminin oluşturulamayacağını söyledi.

HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Ayhan, toplumun bir kesimi üzerinden eğitim politikası geliştirmenin sorunları daha da artırıcağını dile getirdi.

HDP Van Milletvekili Lezgin Botan ise eğitimde 15 yılda 6 bakan değiştiğini ifade ederek, bunun başarısızlık tablosu olduğunu savundu. AK Parti'nin bakan değişince sistemi de değiştirdiğini ifade eden Botan, "Bu sistemin adı olsa olsa yapboz sistemidir." dedi.

Botan, bu sistemle bilimsel sonuçlar elde edilmesinin mümkün olmadığını ileri sürdü.

AA - Politika

Cumhuriyet Halk Partisi, Emine Nur Günay, Eskişehir, Ak Parti, Politika, Güncel, Haber

title