2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli marka otomobile "terzi usulü" destek vereceklerini belirterek, "100'den fazla kişi, kuruluş ve firmayla görüştük. 15 büyük sanayiciyle görüştük. Bunlardan 5 tanesi 'ben varım' dedi.

2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli marka otomobile "terzi usulü" destek vereceklerini belirterek, "100'den fazla kişi, kuruluş ve firmayla görüştük. 15 büyük sanayiciyle görüştük. Bunlardan 5 tanesi 'ben varım' dedi. 'Ben varım' diyen herkesi dahil ettik. Yerli otomobille ilgili yer seçimi henüz yok. Birinci 24 ayda tasarım yapacağız, ikinci 24 ayda yer seçeceğiz." dedi.

Özlü, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, bakanlığının bütçesi üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Türkiye'de kanlı darbe girişiminin ardından OHAL ilan edildiğini anımsatan Özlü, OHAL'in sanayiciye, bilim adamlarına, teknoloji üretenlere karşı değil, terör örgütlerine karşı ilan edildiğini söyledi.

Hiç kimsenin makale yazmasına, araştırma yapmasına, yabancı ülkelerdeki bilim dergilerine yazı göndermelerine engel bir durumun söz konusu olmadığına dikkati çeken Özlü, terör örgütleriyle irtibatı olan birtakım kişilerin, terör eylemleriyle ilgili faaliyetlerinden dolayı ihraç edilmelerinin, hapse girmelerinin bilim, teknoloji ve sanayiyle ilgisinin bulunmadığı vurguladı.

Makine Mühendisi olarak kayıtlı olduğu Makine Mühendisleri Odasından, oda yönetimi tarafından yıllar önce kaydının silindiğini ifade eden Özlü, odaların siyasete karışmamaları önerisinde bulundu.

KOSGEB'in TÜİK verilerini kullandığını bildiren Özlü, "Devletin resmi kurumunun verilerine güvenmeyip de kime güveneceğiz? Tabii ki onları kullandık, onlarda bir yanlış var mı? Araştıracağız." diye konuştu.

Türkiye Bilimler Akademisi'nin (TÜBA) Bakanlığın bağlı kuruluşu olduğunu anlatan Özlü, TÜBA Başkanının, üyeler tarafından seçildiğini, kendisinin atamadığını, mali özerkliğinin bulunduğunu, bilimsel özgürlük konusunda Türkiye'de bir sıkıntının olmadığını dile getirdi.

"Yerli otomobile 'terzi usulü' destek verilecek"

Özlü, stratejik yani Türkiye'nin öncelik verdiği konularda, bir ortak girişim grubu oluşturup veya bir şirketin yatırımının değeri, 100 milyon doların üzerindeyse devletin "terzi usulü" destek vereceğini açıkladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kanun çıkardık. Dolayısıyla yerli marka otomobil veya Türkiye'nin otomobili projesi, stratejik bir yatırımdır, Türkiye için ve buna terzi usulü destek vereceğiz. Şu anda bilmiyoruz, çok detay sorular sorudunuz. Bunu önümüzdeki günlerde Ortak Girişim Grubu ile yapacağımız görüşmelerde belirleyeceğiz ve bunları kamuoyuyla paylaşacağız. Herkes zamanında bilecek, bunu açık bir şekilde yapacağız. Rekabet Kurumunun şu anda bir görevi yok. Çünkü bir ihale söz konusu değil. Bu stratejik bir yatırımdır, 100 milyon doların üzerindedir. 100'den fazla kişi, kuruluş ve firmayla görüştük. 15 büyük sanayiciyle görüştük. Bunlardan 5 tanesi 'ben varım' dedi. 'Ben varım' diyen herkesi dahil ettik. Bunun için de Sayın Cumhurbaşkanına çok teşekkür ediyorum, bir ayrım olmadı, yapmadık. Burada rekabetlik bir şey yok."

Bakan Özlü, "47 milyon avronun çöpe atıldığı" iddiasına değinerek, bir projede birden fazla modelin olduğunu, proje sürecinin kısaltmak için yurt dışından alınan platform üzerine modifikasyonlar yaparak, sürecin hızlandırılmak istendiğini aktardı.

Bunun bir proje yönetim yaklaşımı olduğunu, sürecin hızlandırılmasının amaçlandığını vurgulayan Özlü, "Şu anda elimizde bulunan bilgileri, verileri Ortak Girişim Grubu'na vereceğiz. Ortak Girişim Grubu, değerlendirecek, bu bakımdan çöpe atılan bir şey yoktur. Türkiye'nin bilgi birikimidir. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin bilgi birikimidir. Dolayısıyla bunu, bu aşamada, erken aşamadaysanız, çöpe atılmış bir rakam olarak görmeyelim." değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Özlü, yerli otomobille ilgili yer seçiminin henüz olmadığını ifade ederek, "Birinci 24 ayda tasarım yapacağız, ikinci 24 ayda yer seçeceğiz. Şu anda bir yer yok." dedi.

"TÜBİTAK'tan, 'bilim adamı' olduğu için kimsenin işine son verilmedi"

TÜBİTAK'tan kaç bilim adamının işine son verildiğine ilişkin soru üzerine Özlü, kurumdan, "bilim adamı" olduğu için hiç kimsenin işine son verilmediğini, terör örgütüyle ilişkili olan kişileri uzaklaştırdıklarını söyledi.

Birinci sınıf tarım arazileri ve meraların, sanayi bölgesi yapılmasına karşı olduklarını dile getiren Özlü, tarım ile sanayinin beraberce gelişeceğine inandıklarını bildirdi. Torba Kanun'daki düzenlemenin, meralardan ot bedeli alınmamasına ilişkin olduğunu kaydeden Bakan Özlü, meraların sanayi bölgesi olarak açılmasına ilişkin özel bir düzenlemenin bulunmadığının altını çizdi.

Görüşmelerin tamamlanmasının ardından Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB, TSE, Türk Patent ve Marka Kurumu, Türk Patent Enstitüsü, TÜBİTAK ile TÜBA'nın 2018 yılı bütçeleri kabul edildi.

Kaynak: AA