2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

06.11.2017 18:16 | Son Güncelleme: 06.11.2017 18:16
2018 Yılı Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonunda

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türk Patent ve Marka Kurumu, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma...

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türk Standartları Enstitüsü (TSE), Türk Patent ve Marka Kurumu, Türk Patent Enstitüsü, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Türkiye Bilimler Akademisinin (TÜBA) bütçelerinin görüşmeleri sürüyor.

Bütçeler üzerinde söz alan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Türkiye'nin artık kendi otomobilini, yerli ve milli bir yaklaşım ve donanımla üretecek durumda olduğunu söyledi.

Aydemir, "Her insaf ehlinin bugün varılan noktadaki ak gidişatı takdir edeceğinden, hakkı teslim edeceğinden eminim. Türkiye büyüyor, Türkiye gelişiyor." dedi.

Sosyal hayattan sanayiye kadar dayatmalara boyun eğmeyen bir Türkiye olduğunu belirten Aydemir, "Artık küresel vicdanları kanla boyayan, mazlum milletlere zulmü reva görenlerin teknolojilerine boyun eğmek de yok." ifadelerini kullandı.

Patent ve markanın bilim ve sanayinin ölçütü olduğuna dikkati çeken Aydemir, şunları kaydetti:

"O halde Doğu Anadolu Bölgesi'nde bu üretimi artırmak durumundayız. Bir patent ve marka fırtınası estirmek durumundayız. Bakanlığımızın bu yolda ciddi çabalarının olduğunu biliyoruz ama biz, göç hızının çok yüksek olduğu bölgemizde bu alanda bir yoğunlaşma istiyoruz. Bölgemizde bir markalaşma ve patent seferberliği başlatılmalı diyoruz. Özellikle organik tarım ve tarımsal sanayi alanında bu yapılırsa çok yerinde olur, çok isabet kaydedilir."

AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, ilk yerli otomobili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın alacağını ifade ettiğini anımsatarak, "İkincisini de anamuhalefet liderinin almasını, sıraya girmesini tavsiye ediyoruz." diye konuştu.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yerli otomobil için bir markanın 47 milyon avro verilerek satın alındığını hatırlatarak, "Sizin deyiminizle tüyü bitmemiş yetimin hakkı olan 47 milyon avro ne oldu?" sorusunu yöneltti.

CHP İzmir Milletvekili Tahsin Tarhan, "Satın aldığımız aracı müzeye koyalım, bunu görmek isteyenler ücret ödeyip görsün. Yoksa bu zararı telafi edemeyeceksiniz." dedi.

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, çağdaş bir eğitim, güven veren bir hukuk sistemi olmadan üretimin de bilimin de özgürlüklerin de olamayacağını söyledi.

Durmaz, "Bugün ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik ve siyasi darboğaz, yatırımcıları ülkeden bir bir kaçırmaktadır. Eğer yatırımları, üretimi, istihdamı destekleyecek politikalar üretemezsek, tüketime, borçlanmaya ve günü kurtarmaya yönelik politikalarla bu ülkeyi kalkındıramayız, hedeflerimizi de gerçekleştiremeyiz." değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, yerli otomobil ile ilgili, "Burada önemli olan milli bir markadır. Bunu çok önemsiyoruz. Bu beş babayiğidi çok önemsiyoruz. Çünkü bunlar kendini ispatlamış, Türkiye'nin önemli kuruluşları. Yerli otomobili gerçekleştireceklerine inancımız tamdır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Manşet Haberler

title