2013'ün İlk Operasyonunda 124 Kilo 750 Gram Eroin Ele Geçirdi (2)

2013'ün İlk Operasyonunda 124 Kilo 750 Gram Eroin Ele Geçirdi (2)

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 8 ay önce Irak'tan Türkiye'ye uyuşturucu sevkıyatı yapma hazırlığında olan bir uyuşturucu şebekesinin olduğunu belirledi.

2013'ün İlk Operasyonunda 124 Kilo 750 Gram Eroin Ele Geçirdi (2)

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 8 ay önce Irak'tan Türkiye'ye uyuşturucu sevkıyatı yapma hazırlığında olan bir uyuşturucu şebekesinin olduğunu belirledi.

Bunun üzerine çalışma başlatan ekipler, şebekenin liderinin kimliğini belirledi. Şebekenin liderinin 28 Ocak 2011'de ele geçirilen 281 kilo kokain ile ilgili tutuklanan ancak yaklaşık 1 yıl tutuklu olduğu Silivri Cezaevi'nden kardeşinin cenazesi için izin alıp firar eden Mehmet Sayit Özmen olduğunun tespit edilmesi üzerine çalışma derinleştirildi.

GÜZERGAHTAKİ İLLERİN EMNİYET BİRİMLERİNE BİLGİ VERİLDİ

İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri aynı konuyla Hatay polisinin de ilgilendiğini belirleyince çalışmaya Hatay İl Emniyet Müdürlüğü de katıldı.

TIR'IN PLAKASI BELİRLENDİ

Yapılan teknik ve fiziki takipte şebekenin uyuşturucu kaçakçılığında kullanacağı TIR'ın plakası belirlendi. Plakası belirlenen TIR'ın yaklaşık 20 gün önce Habur Sınır Kapısı'dan Irak'a geçtiği tespit edildi. Plaka, Hakkari - İstanbul güzergahındaki illerin Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerine bildirildi. Finlandiya plakalı TIR'ın 10 gün kaldığı Irak'tan Türkiye'ye dönmesi üzerine polis Habur Sınır Kapısı'ndan itibaren polis, TIR'ı takip etti. TIR'ın İstanbul yerine Mersin'e gitmesi üzerine Mersin İl Emniyet Müdürlüğü de bilgilendirildi.

MANDALİNA YÜKLENDİ

Mersin'de Polonya'ya gönderilmek üzere mandalina yüklenen TIR, 1 gün Mersin'de kaldıktan sonra ertesi gün İstanbul'a gitmek üzere yola çıktı. Geçtiğimiz pazartesi günü İstanbul'a ulaşan TIR, İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan operasyonla Pendik'te durduruldu. TIR sürücüsü Mehmet Ö. gözaltına alındı.

ÖZMEN'İN KARISI VE OĞLU DA GÖZALTINA ALINDI

TIR'ın durdurulduğu saatlerde Bakırköy ve Bahçelievler'de eş zamanlı baskın düzenleyen narkotik polisi, Mehmet Sayit Özmen'in karısı ve oğlu ile karısının akrabası Şeyhmus A.'yı gözaltına aldı. Gözaltına alınan 4 şüpheli İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

ARAMA YAPILAN TIR'DAKİ UYUŞTURUCUYU "LADY" BULDU

Polisin yaptığı operasyonda durdurulan TIR bir otoparka çekilerek arama yapıldı. Önce TIR'daki mandalinalar indirildi. Ardından TIR'ın dorsesine zulalanan uyuşturucuların bulunması için eğitimli narkotik köpekleri getirildi. Zemine yapılan özel bir bölmeye saklanan uyuşturucunun yeri eğitimli narkotik köpeği "Lady" tarafından belirlendi. Narkotik ekipleri "Lady"nin belirlediği yer kesilerek uyuşturucu zulasına ulaşıldı. Zuladan çıkarılan uyuşturucu paketlerinin gres yağına bulanmış olması dikkat çekti.

124 KİLO 750 GRAM EROİN ELE GEÇİRİLDİ

Yapılan incelemelerde ele geçirilen 222 paket uyuşturucunun eroin olduğu belirlenirken, miktarının da 124 kilo 750 gram olduğu tespit edildi. Uyuşturucunun Türkiye üzerinden Polonya'ya buradan da Hollanda'ya gönderilmesinin amaçlandığı iddia edildi.

OPERASYON KAMERALARA DA YANSIDI

Polisin yaptığı takip anları polis kameralarına da yansıdı. Görüntülerde, ekiplerinin TIR'ı durdurması ve operasyon anları yer alıyor. Daha sonra görüntülerde, narkotik polisinin TIR'ın dorsesinin kapağının mührünün sökülmesi ve kapağın açılması görülüyor. Kapağı açılan TIR dorsesindeki mandalina kasalarının boşaltılması ile başlayan aramalar da görüntülere yansıyor.

"LADY" TEPKİ VERDİ

Polis kameralarına yansıyan görüntülerde eğitimli narkotik köpeği "Lady"nin aramalara katılması da görülüyor. "Lady" uyuşturucunun saklandığı yeri tespit edince oturarak tepki veriyor. Zemindeki özel bir bölmeye saklandığı belirlenen uyuşturucunun çıkarılması için zemin spiralle kesiliyor. Kesilen bölümden gres yağlarına bulanmış uyuşturucu paketleri çıkıyor. Ayrıca gözaltına alınan şüphelilerin evlerinde yapılan aramalar ve aramalarda tabancaların bulunma anları da kameralara yansıyan görüntüler arasında yer alıyor.

ŞÜPHELİLER ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Polisin yaptığı operasyonda gözaltına alınan 4 şüpheli İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde işlemlerinin tamamlanmasının ardından bugün Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Şüphelilerin adliyeye sevk edilmesi de polis kameralarına yansıdı.

(BB) - İstanbul / Fatih