"2013 Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası"Na Doğru

"2013 Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası"Na Doğru

'2013 Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası'Na Doğru
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Dünya Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Maureen Orchard ve Avrupa Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Jan Berteling'in, incelemelerde bulunmak üzere, "2013 Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası"nı...

Dünya Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Maureen Orchard ve Avrupa Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Jan Berteling'in, incelemelerde bulunmak üzere, "2013 Dünya Gençler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası"nı düzenlemeye aday olan Adana'ya geldiği bildirildi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Maureen Orchard ve Jan Berteling, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zihni Aldırmaz'ı makamında ziyaret etti.

Aldırmaz, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Adana'yı hep beraber engelsiz kent yapmak hedefinde olduklarını ifade etti.

Engelsiz kent konusunda lider olmak istediklerini belirten Aldırmaz, bu konuda ciddi çalışmalarının olduğunu, kamu binalarını, çarşıları, tüm mekanları engelsiz yapmaya çalıştıklarını bilirdi.

Aldırmaz, engellilerin içinde yer aldığı en küçük bir organizasyonun bile kendileri açısından büyük önemi olduğunu, 2013'teki Dünya Şampiyonası'nın Adana'ya verilmesi durumunda tüm olanakları seferber edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Biz organizasyon ayırt etmeyiz. Çünkü biz bu işin gönüllü askerleriyiz. Bu iş olursa da olmazsa da sizlerin yanındayız, emrindeyiz. Engellilerin spor yapmasını çok önemsiyorum. Bu amaçla 4 spor salonu yapıyoruz. Ayrıca hükümetin yatırım programında 7 bin 500 kişilik büyük bir spor salonu var. Çok iyi bir ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum. Ayrıca iklim olarak Adana çok elverişli sağlık ve altyapı olarak da avantajlarımız var. Bizim farkımız, kendimizi engelli adayı olarak görüyoruz. Dünya Şampiyonası Adana'ya verilirse biz bunu bir spor karşılaşmasından ziyade herkesin katıldığı bir şölen havasında gerçekleştiririz."

Dünya Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Maureen Orchard ise Adana'ya daha önce de geldiğini ve misafirperverlikten çok etkilendiğini belirtti.

Kentte engellilere verilen desteği duyduğunu belirten Orchard, şunları kaydetti:

"Yöneticilerin engellilerin sorunlarına eğilmesi çok önemli. Türkiye bizim için çok önemli bir ülke. Ben bu turnuvanın Türkiye'de yapılmasını destekliyorum. Şu anda Güney Afrika ile ciddi bir rekabet var. Ama biz daha önce yaşadığımız deneyimi bilerek ve katılacak olan ülkelerin çoğunun Avrupa'da olduğunu düşünerek organizasyonu Türkiye'ye vermeyi düşünüyoruz. Adana'da yapılan Avrupa Şampiyonası sürecinde engellilerin genel sorunlarını ve organizasyondaki bazı eksikleri gözlemledik. Ancak Dünya Şampiyonası'nın Türkiye'ye verilmesi durumunda daha iyisinin yapılacağına inanıyoruz. Böyle bir turnuvanın Adana'da yapılması engellilerin Adana'da farklı bir dünya olduğunu görmesi bakımından da önemli. Biz bu tür ziyaretlerde sadece sahada inceleme yapmıyoruz, yöneticilerin bakış açısını da önemsiyoruz."

Avrupa Bedensel Engelliler Basketbol Federasyonu Başkanı Jan Berteling de 12 yıldır Türkiye'deki tekerlekli basketbolu takip ettiğini belirerek, son yıllarda Türkiye'nin çok önemli yerlere geldiğini bildirdi.

Türkiye'nin paralimpik olimpiyatlarına katılmasının önemine dikkati çeken Berteling, şöyle konuştu:

"Bu Türkiye için önemli bir adımdır. Çünkü Türkiye bölgede model ülke olmaktadır. Türkiye'de bu alanda çok önemli işler yapıldı. Sizin bu vizyonunuz bizi etkiledi. Türkiye şimdiye kadar farklı organizasyonlar yaptı. Ama o kadar önemli bir ülke oldu ki; artık dünya için organizasyonlar yapması lazım. Sizin vizyonunuzla önemli işler yapılacak. Biz bu organizasyonun Türkiye'ye verilmesi için ağırlığımızı koyacağız."

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Asbaşkanı Ali Duran Karakaya ise Başkan Vekili Aldırmaz'ın pozitif yaklaşımının organizasyonun Adana'ya verilmesiyle ilgili kararı olumlu etkileyeceğini belirtti. Güney Afrika'nın sıkı çalıştığını belirten Karakaya, "Biz de yoğun bir çalışma içindeyiz ve işi sıkı tutuyoruz" ifadelerini kullandı.

İki gün kentte kalacak olan Maureen Orchard ve Jan Berteling'in Adana'daki spor tesislerinde de incelemelerde bulunacağı kaydedildi.

- ADANA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title