'2012 Gaziantep Altın Yıldız' Ödülleri Sahiplerine Teslim Dildi

Tüm Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen 'Gaziantep 2012 Altın Yıldız' ödülleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katıldığı törenle sahiplerine teslim edildi.

'2012 Gaziantep Altın Yıldız' Ödülleri Sahiplerine Teslim Dildi

Tüm Sanayici ve İş adamları Derneği (TÜMSİAD) Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen 'Gaziantep 2012 Altın Yıldız' ödülleri, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın katıldığı törenle sahiplerine teslim edildi.

Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen tören, TÜMSİAD'ın çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterisi ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından açılış konuşmaları yapıldı.

Törenin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, öncelikle 25 Altın Yıldız'ı değerlendiren ve böyle bir kurulun hem Gaziantep'e hem de bölgesine son derece teşvikkar ve katkıda bulunacak bir yapıyı sağlamış olmasını taktirle karşılıyorum. Bu ülkenin idaresine irade koyan yapı bu son 10 yıl içerisinde bütün sektörlerin gelişmesinden daha önde olabilecek, daha üstünde olabilecek siyasi istikrarı ortaya koydu. Bazı ekonomiler vardır, o ekonomilerin siyasi istikrardan aldığı güç aslında kendi koydukları performanstan daha yüksektir. Türkiye yatırımcısına verdiği güvenli ve seçtiği ekonomik modelle beraber ciddi bir atılım yapmıştır. ve hemen hemen her sektördeki özel sektörün payını artırmıştır. Onun önüne açmıştır, yanında olmuştur ve muhatapların kendisine muhtemel çıkartacağı problemlerin giderilmesi için uğraşmıştır" dedi.

Bakan Yıldız, Türkiye'nin büyümeyi özel sektör marifetiyle yapmaya karar verdiğine işaret ederek, "Çünkü Türkiye'nin borçları vardı ve Türkiye'nin borçları öyle bir noktaya gelmişti ki komple Türkiye elde ettiği gelir, o yılki ödeyeceği faizi karşılamıyordu. Dolayısıyla yeni bir tasarruf miktarının oluşturulması gerekiyordu, bunu özel sektörle ve uluslar arası sermaye ile beraber yapılacaktı. Bu modelle başarılı olamayan ülkeler var ama Türkiye başarılı oldu" dedi.

Türkiye'nin kalbi ve vicdanı ile birlikte büyüdüğüne ve bu büyümenin de obez bir büyüme olmadığını hatırlatan Bakan Yıldız, "Bize uluslar arası toplantıda her zaman başarının sırrını soruyorlar. Bizde iyi bir niyet ve manevi destekle bunu yapıyoruz diye yanıtlıyoruz. Çünkü o manevi destek almadan başarılı olmak mümkün değil" şeklinde konuştu.

Dünyada şuanda hala 1.4 milyar insan enerji ile tanışmadığını da vurgulayan Bakan Yıldız, "Güney Afrika sahrasına baktığımız zaman 890 milyon insanın kullandığı enerji, New York'ta kullanılan enerji ile denk. Bunun örneğini birçok sektörde vermek mümkün. Ekonomiler globalleşiyor ve politikalarda tam tersine ulussallaşıyor. Bu bir paradokstur ve bu paradoksun çözülmesi ancak ciddi bir ahenkten ve güçlü olmaktan geçiyor" diye konuştu.

Gaziantep'in gelişen sanayisinden övgüyle bahseden Bakan Yıldız, "Gaziantep yalnızca ihracatı ve ekonomisiyle değil tarihi ve kültür varlıklarıyla ve tabiat varlıklarını da ekleyerek 5500 yıllık birikimi bütün bu gelişmelerine aktara biliyor. 8 yıldır müthiş bir performansla güzel bir başarıyı elde etmekteyiz. Bu başarının arkasında Gaziantep gibi önemli illerimiz var" dedi.

TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert ise ödül töreninde 25 altın yıldızın ödüllendirileceğini belirterek, "Bu ülkede marka olmuş, Türkiye'de istihdama, ihracata katkı yapmış, yönetim organizasyon modelleriyle, örnek sistemler geliştirmiş, kişiliğiyle, duruşuyla, başarısıyla, Türkiye'ye olan katkısıyla, markaya dönüştürmüş, kişi ve kuruluşlara bir ödül vermeyi planladık. Gaziantep şubemiz bu başarıya imza attı. Bu arkadaşlarımız alın teri akıttılar, çalıştılar, çabaladılar, koşturdular. Tabi bunlara ödül lazımdı, bunu vermeye çalıştık. Dün 12.12.12'ydi. Bugün de 12.12.12+1, 12.12.12+1'in olduğu ilk günden ilk güne biz 25 Altın Yıldızı, böyle anlamlı güne, o ilk günde Türkiye'de ihracat şampiyonları yetiştirmiş, marka şampiyonları yetiştirmiş, şehrimizde, o 12.12.12+1'in ilk gününe çaba sarf ettik, bugüne getirdik. Bundan dolayı ayrı bir güzellik oldu" dedi.

Dünya krizlerle kasıp kavrulduğunu vurgulayan Başkan Sert, "2007-2008 krizleri yenilir, yutulur bir kriz değildi. Bu krizler Amerika'da başlayıp, birçok Avrupa ülkelerinde konut krizi ve finansal kriz başlayıp, sonra Amerika'da başlayıp, Amerika'nın öksürdüğü vakit, diğer ülkelerin yatağa düştüğü vakit, Amerika'nın hapşırdığı vakit, bizim nezle olduğumuz dönemlerde, o küresel krize dönüşün dönemde, Amerika hiç görmediği buhran içerisine girdi. Amerika'ya baktığımızda yaşlanan nüfus ve heyecanını kaybetmiş iş adamları ile krizi daha çok his eden ülkeler durumuna geldiler. Uzak doğuya baktığımızda Çin, yükselen bir ekonomik değerken, aynı zamanda ne olacağı belli olmayan ve bir balon patlayacağı önümüzde duran bir Çin, arkada bir sürü sorunları olan dünya ülkeleri görmekteyiz. Ama bunların içerisinde yıldızı parlayan bir ülke var Türkiye. Özellikle İtalya'dan başlayıp, Çin'e kadar ki coğrafi haritayı önümüze aldığımızda, Çin'e kadar bir coğrafyada sanayi ülkesi olan bir ülke var. Huzurlu güvenli, kalkınan, tam 8 yıldır yüzde 8 katında hızını yakalamış bir ülke, işsizliğini yüzde 8'e kadar düşürmeyi başarmış bir ülke, bir Türkiye var. Türkiye adeta dünyada bir huzur adası durumuna gelmiştir. Tabi Türkiye'ye baktığınız noktalarda, birçok avantajı ile aynı zamanda içinde yaşayan bir ülke. Kuzey'in Güneyi, Güney'in Kuzeyi, Doğunun Batısı, Batının Doğusu gibi tam orijin bir nokta da 8 yıldır müthiş bir performansla devlet, millet, kaynaşması ile güzel bir başarıyı elde etmektedir. Bu başarıların arkasında, Gaziantep gibi seçkin illerimiz var. Coğrafi özellikleri açısından, gerçekten ulaşımı kolay, otoyolları kesişme noktasında, Ortadoğu ülkelerine kapı durumunda, ihracat kapısı durumunda, sanayisi gelişmiş bir Gaziantep var. Gaziantep'te dolayısıyla bu töreni yapmayı çok anlamlı buldu. Çünkü gerçekten Türkiye'nin ilerlemesinde önemli bir rol alıyor" şeklinde konuştu.

TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, köklü bir geçmişi olan Gaziantep'in bölgenin ekonomik dinamosu olduğunu belirterek, "Gaziantep her alanda kendi öz imkanları ile sanayisini geliştirmiş Türkiye'nin 6. büyük ilidir. Sergilediği hızlı ve başarıları Türkiye ve yurt dışından da fark edilmiştir. 2005 yılında kurulan derneğimiz 7 yıllık olmasına rağmen yapılanma konusunda önemli atılımlar yapmış ve üye sayısı olarak en çok üyeye sahip sivil toplum örgütü olmuştur. Bu değerler ışığında TÜMSİAD gelişmekte ve büyümektedir" dedi.

Yapılan açılış konuşmalarını ardından Bakan Taner Yıldız, TÜMSİAD Genel Başkanı Sert, iş dünyası, bürokrasi ve spor gibi dallarda en başarılı 25 kişi ve kuruma ödüllerini teslim etti. Tören, çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

Törene Bakan Yıldız, Vali Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, AK Parti İl Başkanı Ahmet Uzer, TÜMSİAD Gaziantep Şube Başkanı Cuma Çekici, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, sanayiciler, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. - GAZİANTEP

Kaynak: İHA