2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası İstanbul'da Yapılacak

2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası İstanbul'da Yapılacak

İngiltere'nin Manchester Kentinde Yapılan Seçmeleri Diğer Rakibi Olan Viyana'ya Karşı Açık Farkla Kazanan İstanbul, 2012 Yılı Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na Evsahipliği Yapmaya Hak Kazandı.

2012 Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası İstanbul'da Yapılacak

İngiltere'nin Manchester kentinde yapılan seçmeleri diğer rakibi olan Viyana'ya karşı açık farkla kazanan İstanbul, 2012 yılı Dünya Kısa Kulvar Yüzme Şampiyonası'na evsahipliği yapmaya hak kazandı.

Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Yüzme Federasyonu Başkanı Aydın Karakuzu ve İstanbul Vali Yardımcısı Ergun Güngör ile öteki yetkililerin katıldığı toplantıda İstanbul, Avusturya'nın başkenti Viyana karşısında oylamada açık farklı bir galibiyet elde etti.

Sonucun açıklanmasının ardından Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ile Uluslararası Yüzme Federasyonu (FINA) Başkanı Mustafa Larfoui, 2012'deki Dünya Şampiyonası'nın İstanbul'da yapılacağını gösteren sözleşmeyi imzaladılar.

Türkiye'nin, 2012'deki şampiyonayı en iyi biçimde değerlendireceğini belirten Başesgioğlu, ''Böylece bu organizasyon ülkemizde yüzme sporunun daha çok sevilmesine ve yeni şampiyonlar yetişmesine katkıda bulunacak ve yeni şampiyonlar bizim ülkemizden çıkacak'' dedi.

Sonucu değerlendiren milli yüzücü Derya Büyükuncu da kararın Türkiye için çok olumlu olduğunu, Türkiye'nin daha önce 2009 yılında Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası'na, şimdi de 2012 yılı Dünya Şampiyonası'na evsahipliği yapmaya hak kazandığını hatırlatırken, bu tür organizasyonların Türkiye'de yüzme sporuna olan ilginin artmasına büyük katkıda bulunacağını vurguladı.

Türkiye, bu kararla tarihinde ilk kez yüzmede bir Dünya Şampiyonası'na evsahipliği yapmaya hak kazandı.

2012 yılında ayrıca Dünya Salon Atletizm Şampiyonası'na da evsahipliği yapacak olan Türkiye, her iki organizasyonu da yapımı halen sürdürülen ve 17 bin kişi kapasiteli Ataköy'deki Sinan Erdem Spor Salonu'nda gerçekleştirecek.

Kaynak: AA