2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağı Manavgat'ta yapılacak

2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağı Manavgat'ta yapılacak

Uluslararası Bisiklet Fedarasyonu'nun (UCI) 2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağını Antalya'nın Manavgat ilçesinde yapılacağı bildirildi.

2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağı Manavgat'ta yapılacak

Uluslararası Bisiklet Fedarasyonu'nun (UCI) 2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağını Antalya'nın Manavgat ilçesinde yapılacağı bildirildi.

Türkiye Bisiklet Fedarasyonu (TBF) Başkanı Emin Müftüoğlu, 15-16 Mart tarihinde yapılacak yarış için Avrupa, İskandinavya, Baltık, Balkan ve Rusya Fedarasyonu'nda Antalya ile ilçeleri Alanya, Manavgat, Kemer ve Serik'in Belek beldesinin tanıtılacağını söyledi. Manavgat Belediyesi de TBF öncülüğünde yapılacak çalışmalarla İspanya'nın Mayorka Adası'na giden doğa ve bisiklet sporcularını turizm şehrine çekmeyi hedefiyor.

Almanya'nın Kuzey Ren- Westfalya Eyaleti Herford Belediye Başkan Yardımcısı Hans-Joachim Zedler, Unna Bisiklet Klubü Başkanı Reinhold Böhm, Almanya Bisiklet Fedarasyonu Saha Komseri Heiko Klein ile birlikte Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol'u ziyaretinde konuşan Müftüoğlu, "Yurtdışında yapacağımız tanıtımlarla kışın İspanya Mayorka'ya giden bisiklet ve doğa sporu tutkunlarını ilk etapta Manavgat'a çekmeyi hedefliyoruz. 2008 Dünya Dağ Bisikleti Şampiyonası'nın birinci ayağının turizm şehrinde yapılacak olması Manavgat'a artı bir değer kazandıracak. Manavgat'ın iklim ve coğrafi yapısının bisiklet ve doğa sporlarına Mayorka'dan daha elverişli olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Turizmi 12 aya yayma ve kış sporlarının tam ve eksiksiz yapılması için büyük spor kompleksi tesisi yapma çalışmalarına başlattıklarını ifade eden Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol, Manavgat Irmağı-Titreyengöl arası 13 kilometrelik alanı bisiklet yolu yapacaklarını söyledi. Kuzey Ren-Westfalya Eyaleti Herford Belediyesi ile nihai hedeflerinin kardeş şehir olmak olduğunu ifade eden Şenol, başta bisiklet sporu olmak üzere Herford Belediyesi ile her alanda işbirliğine hazır olduklarını kaydetti. Zeynel Şenol, "Bilindiği üzere Herford Belediyesi'nin lisanslı 18 bin 600 lisanslı sporcusu var. Alman sporcular kışın antrenmanlarını Mayorka'da yapıyor. Kışın bisiklet ve doğa sporlarını Manavgat'ta marka haline getirerek, İspanya, İtalya, Malta ve Fransa yerine Türkiye'ye gelmeleri sağlayacağız."diye konuştu.

Herford şehrinde 5 ile 6 Ocak tarihlerinde yapılacak olan Almanya Bisiklet Şampiyonası'na Manavgatlıları davet Belediye Başkan Yardımcısı Hans-Joachim Zedler, şampiyonaya 10 milyon Euro ile sponsor olan Türk turizimcilere gönülden teşekkür ettiğini kaydetti. Avrupa Birliği(AB) bağlı bazı ülkelerinden 6 belediyenin Herford'la kardeş şehir olmak için kendilerine başvuruda bulunduklarını belirten Başkan Yardımcısı Zedler, belediye başkanları Bruno Wollbrink ile birlikte tercihlerini Manavgat'tan yana kullandıklarını söyledi. Zedler, "İki ay sonra yapacağımız Almanya Bisiklet Şampiyonası'nda Manavgat'ı en güzel şekilde tanıtacağız. Manavgat'a her gelişimde kendimi evimde gibi huzurlu hissediyorum. Herford'ta şampina öncesi Manavgat'ı tanıtan afişleri asmaya başladık. Almanların tatillerini bende Manavgat'ta yapma taraflarıyım" diye konuştu.

Kaynak: CHA