'2008'de Filistin Devleti Mümkün'

'2008'de Filistin Devleti Mümkün'

İsrail-Filistin Arasındaki Uluslararası Arabulucular Orta Doğu Dörtlüsü'nün Temsilcisi Tony Blair, Gelecek Yıl Filistin Devletiyle İlgili Bir Çözüme Varılmasının Gerçekçi Olduğunu Söyledi.,

'2008'de Filistin Devleti Mümkün'

İsrail-Filistin arasındaki uluslararası arabulucular Orta Doğu Dörtlüsü'nün Temsilcisi Tony Blair, gelecek yılın sonuna kadar Filistin devletiyle ilgili bir çözüme varılmasının gerçekçi olduğunu, yine de böyle bu devletin işlevsel olmasının uzun süreceğini söyledi.

Eski İngiltere Başbakanı Blair, "2008'de müzakere edilmiş bir çözümün mümkün olduğunu düşünüyorum" dedi, ancak müzakere edilmiş çözümün tümüyle yürürlüğe girmesinin zaman alacağını kaydetti.

Blair, görev süresi gelecek yıl dolacak ABD Başkanı George Bush döneminde bir anlaşmaya varılıp varılamayacağı konusundaysa şüpheleri bulunduğunu belirtti. Yakın dönemde Beyaz Saray'da görüşmeler yaptığını kaydeden Blair, Bush'un Orta Doğu barışı konusunda kesin kararlılık içinde olduğunu ve ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile birlikte çaba harcadıkları görüşünü aktardı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, geçen hafta ABD'nin ev sahipliği yaptığı Annapolis Konferansı'nda bir araya gelmişler ve 2008 sonuna kadar bir Filistin devleti kurulmasını öngören barış anlaşması konusunda görüş birliğine varmışlardı.