2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nin Açılış Maçında Çek Cumhuriyeti, Ev Sahibi İsviçre'yi 71. Dakikada Sverkos'un Ayağından Bulduğu Golle 1-0 Mağlup Etti ve Turnuvaya 3 Puanla Başladı.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nin açılış maçında Çek Cumhuriyeti, ev sahibi İsviçre'yi 71. dakikada Sverkos'un ayağından bulduğu golle 1-0 mağlup etti ve turnuvaya 3 puanla başladı.

Euro 2008'in açılış maçında gülen taraf Çek Cumhuriyeti oldu. Karol Bruckner'in öğrencileri St. Jakob Stadyumu'nda oynanan karşılaşmada turnuvanın ev sahiplerinden İsviçre'yi 1-0 mağlup etti. A Grubu'ndaki ilk 3 puanın sahibi olan Çek Cumhuriyeti'nde zaferi getiren isim karşılaşmanın 71. dakikasında Sverkos oldu. Maçın 57. dakikasında Jan Koller'in yerine oyuna dahil olan Sverkos, savunmanın arkasına atılan topta iyi sarkarak bir anda kaleciyle karşı karşıya kaldı ve fırsatı iyi değerlendirip topu ağlarla buluşturdu. Sverkos, 2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nin ilk golünü de kaydederek tarihe geçti. İsviçre Milli Takımı'nın golden sonra kurduğu baskı gol getirmeye yetmedi. Karşılaşmanın 80. dakikası oynanırken, Vonlanthen'in vuruşunda top direkten döndü ve İsviçre mutlak bir golden oldu.

Karşılaşmanın ilk yarısının son bölümlerinde sakatlık geçiren İsviçre Milli Takımı'nın yıldız oyuncularından Alexander Frei'in sahayı gözyaşlarıyla terk etmesi, maçın en dikkat çekici sahnelerinden birisi olarak hafızalara kazındı. Frei, 44. dakikada yerini Türk asıllı oyuncu 10 numaralı formasıyla Hakan Yakın'a bıraktı. Frei, maçın 68. dakikasında koltuk değnekleriyle stada dönerek karşılaşmayı takip etti. Türk kökenli oyunculardan Gökhan İnler karşılaşmaya ilk 11'de başlayıp 90 dakika sahada kalırken, bir başka Türk asıllı oyuncu Eren Derdiyok ise, maçın 84. dakikasında Behrami'nin yerine oyuna dahil oldu.

59. dakikada İsviçre Milli Takımı oyuncusu Ludovic Magnin turnuvanın ilk sarı kartını gören isim oldu.

Euro 2008'de milli takımımızın da bulunduğu A Grubu'nda mücadele eden Çek Cumhuriyeti, ikinci maçı 11 Haziran'da Portekiz ile yapacak. İsviçre ise ikinci karşılaşmasında milli takımımızla karşılaşacak.

(ERS-ERS-OK-S)