2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nde, B Grubu'ndaki İlk Maçta Hırvatistan, Şampiyonanın Evsahiplerinden Avusturya'yı 1-0 Mağlup Etti.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Finalleri'nde, B Grubu'ndaki ilk maçta Hırvatistan, şampiyonanın evsahiplerinden Avusturya'yı 1-0 mağlup etti.

Ernst Happel Stadı'nda oynanan karşılaşmaya hızlı başlayan Hırvatistan oldu. Maçın 4. dakikasında Olic'in yerde kaldığı pozisyonda maçın hakemi Peter Vink, penaltı noktasını gösterdi. Penaltı atışını kullanan Modric, meşin yuvarlağı ağlarla buluşturdu ve Avusturya karşısında Hırvatistan'ı 1-0 öne geçirdi. İlk yarıda karşılıklı ataklar başka gol getirmezken; devreye Hırvatistan 1-0 önde girdi.

İkinci yarıda turnuvanın İsviçre ile evsahipliğini üstlenen Avusturya, taraftarının da desteği ile Hırvatistan'a oranla daha etkili bir oyun ortaya koyarken, bulduğu pozisyonları değerlendiremeyince sahadan 1-0'lık mağlubiyetle ayrıldı. Bu arada Avusturya'nın şampiyona kadrosunda bulunan Türk asıllı oyunculardan Ümit Korkmaz da maçın 69. dakikasında Gercaliu'nun yerine oyuna dahil oldu. Ümit, oyunda kaldığı süre içinde ortaya koyduğu futbolla gözdoldurdu.

Gruptaki ilk maçından 3 puanla ayrılan Hırvatistan, B Grubu'ndaki bir sonraki maçında 12 Haziran'da Almanya ile, ilk maçından mağlubiyetle ayrılan turnuvanın evsahiplerinden Avusturya ise yine aynı tarihte Polonya ile karşı karşıya gelecek.

(KÇ-KÇ-S)