2007 Türk Sineması Yılıydı

2007 Türk Sineması Yılıydı

Bu Yıl Türk Sineması'ndaki Yapımlar Sadece Yerli Ödülleri Değil Uluslararası Ödülleri de Sildi Süpürdü.

2007 Türk Sineması Yılıydı

BU YIL TÜRK SİNEMASI'NDAKİ YAPIMLAR SADECE YERLİ ÖDÜLLERİ DEĞİL ULUSLARARASI ÖDÜLLERİ DE SİLDİ SÜPÜRDÜ.

2007 Türk Sineması açısından başarılı ve bol ödüllü bir yıl oldu. Fatih Akın'ın yönettiği "Yaşamın Kıyısında", 60. Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Senaryo' ödülünü kazandı. Nurgül Yeşilçay, Tuncel Kurtiz ve Nursel Köse'nin başrolünü paylaştığı film, eylül ayında Almanya adına Oscar'a da aday gösterildi. Yönetmen Akın, ekim ayında, Avrupa Parlamentosu'nun bu yıl ilk kez verdiği "Le Prix Lux" ödülünü kucakladı. Ayrıca Aralık'ta "En İyi Senaryo" dalında 'Avrupa Film' ödülünü aldı.

TAKVA DAMGASI

Senaryosunu Önder Çakar'ın yazdığı, Özer Kızıltan'ın yönettiği, Erkan Can, Meray İlgen ve Güven Kıraç'ın başrolünü üstlendiği "Takva", yıl boyunca pek çok ödül aldı. Türkiye'nin Oscar'da "En İyi Yabancı Film" dalında aday adayı da olan yapım, yıl boyunca isminden söz ettirdi. Yapım, Berlin Film Festivali'nde "Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği- FİPRESCİ" ödülünü kazandı. Film, başarısını 13. Saraybosna Film Festivali'nde de tekrarladı. Bu festivalden de "En İyi Film" ödülüyle döndü. Takva'nın başrol oyuncusu Erkan Can ise Asya Pasifik Sinema Ödülleri kapsamında "En İyi Erkek Oyuncu" ödülünü aldı.

OYUNCUYA ÖDÜL YAĞDI

44. Altın Portakal Film Festivali'nde 6 dalda ödül kazanan "Yumurta", yılın en başarılı yapımları arasında yer aldı. 14. Valdivia Uluslararası Film Festivali'ne katılan filmin yönetmeni Semih Kaplanoğlu "En İyi Yönetmen", Saadet Işıl Aksoy da "En İyi Kadın Oyuncu" ödülünü kazandı. Aksoy 13. Saraybosna Film Festivali'nde de aynı ödülü kaptı. Portekiz'de düzenlenen Estoril Avrupa Filmleri Festivali'nde de "En İyi İkinci Film" seçilen "Yumurta", 5. Bangkok World Film Festivali'nin Dünya Sineması bölümünde yarıştı. Yönetmen Semih Kaplanoğlu'na "En İyi Yönetmen" ödülü verildi. Yapım, İspanya'daki Sevilla Film Festivali'nde de "Eurimages Ödülü"ne layık görüldü.

BUNLAR DA GiSE GALiPLERi

Türk filmlerinin gişe yarışı ise yılın son aylarında "Beyaz Melek" ve "Kabadayı" arasında kızıştı. Mahsun Kırmızıgül'ün yönettiği ve başrolünü üstlendiği "Beyaz Melek", 16 Kasım 2007 tarihinde seyirciyle buluştu. Film, şimdiye kadar Türkiye'de 1 milyon 503 bin 214, Avrupa'da da 246 bin seyirciye ulaştı. "Kabadayı" da yılın gişede en başarılı filmleri arasına girdi. Ömer Vargı'nın yönettiği, Şener Şen, Kenan İmirzalıoğlu, İsmail Hacıoğlu, Rasim Öztekin ile Aslı Tandoğan'ın rol aldığı film, Türkiye'de 920 bin 309, yurtdışında da 100 bin seyirciye ulaştı. Yılın gişe açısından en iyi yapımları arasında 1 milyon 238 bin seyirciyle "Maskeli Beşler: Irak", 1 milyon 84 bin 448 izleyiciyle 'Son Osmanlı- Yandım Ali", 783 bin 120 seyirciyle "Çılgın Dersane" ile 590 bin 104 izleyiciyle "Mutluluk" da yer aldı.

Kaynak: Gecce