2007 Kültür Sanat Büyük Ödülü Prof. Sözen'e Verildi

2007 Kültür Sanat Büyük Ödülü Prof. Sözen'e Verildi

2007 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı bir törenle Prof. Dr. Metin Sözen'e verildi.Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç ve çok sayıda sanatçı katıldı.

2007 Kültür Sanat Büyük Ödülü Prof. Sözen'e Verildi

2007 Yılı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı bir törenle Prof. Dr. Metin Sözen'e verildi.

Resim ve Heykel Müzesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Gül'ün yanı sıra TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM eski Başkanı Bülent Arınç ve çok sayıda sanatçı katıldı. Sözen, ödülünü, Cumhurbaşkanı Gül'ün elinden aldı.

-28 YILLIK GELENEKSEL ÖDÜL-

1979'dan bu yana her yıl geleneksel olarak verilen Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'nü alan Prof. Dr. Sözen, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı'nın kurucusu ve başkanı. Aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanlığı görevini de yürüten Sözen'e sanat tarihi alanındaki sürekliliği ve başarıları, bilimsel çalışmaları, pek çok uluslararası konferansta yaptığı sunumlar ve katıldığı bilimsel toplantılarda Türk kültürü ile sanatına yaptığı katkılardan dolayı 2007 yılı ödülü verildi.

Ödülü geçen yıl Sezai Karakoç, 2005'de Turgut Cansever, 2004'te Nevzat Atlığ, 2003'de Metin Erksan'a ve 2002'de de Halil İnalcık almıştı. (ANKA)

(İG/GB)