9 Ocak 2005 Pazar Günü Haberleri

9 Ocak 2005 Pazar Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Kendi mutfağımdan sebze dolması Genç kızlarına her işi yaptıran evin büyükleri yemek yaptırmazlar. Yıllar içinde edindikleri lezzetin büyük tecrübesini bir aceminin eğitimine feda etmezler..
Sanatçıya da, çırağa da tost! Dışarıda iyi yemek yemek haddi zatında biraz şans işidir. Zira ani çıkan bir işiniz nedeniyle bilmedik bir semte gitmek zorunda kaldığınızda genelde önünüzde bel..
Varlığın kalbine düşüyorum Hac, kendi ekseni etrafında dönüp duran hayatın en önemli türbülansıdır. Hacca çağrılan her insan, aslında, kulluğunu sahihleştirme adına alır bu daveti.
Tsunamileri aşmak Felaket geliyorum demez, diye bir söz vardır. Hepimiz biliriz, hepimiz söyleriz, hatta terennüm eden bile vardır!
Bir milyon çirkin kadın Camın ayna olabilmesi için arkasının sırlanmasına ne gerek vardı! Herkes bakışlarıyla sıralayabilirdi camları. Kadın camda gördüklerinden hoşlanmamış olacak ki, yüzünü..
Cami musikisinin güzel örnekleri Bugünkü camilerde başarılı bir biçimde icra edenleri pek az ise de; kasidelerinden ilahilerine, müezzinlik ritüellerinden ezanlarına kadar cami musikimiz oldu..
Bağdat’tan yükselen ses... Irak’ın en büyük yıldızlarından çok özel bir derleme, "Baghdad Blues". Iraklı müzisyenler, işgal altında bulunan ülkelerine sevgilerini dile getirmek için ilk kez b..
Nalkesen’den sevilen şarkılar İki yıl önce vefat eden, Türk müziğinin son dönemindeki önemli bestekârlarından Yusuf Nalkesen, besteleriyle yaşamaya devam ediyor.
Dünden bugüne bir anı kitabı 1914 doğumlu bir Rus Yahudisi olan ve 1940’lı yıllarda Tercüme dergisi bünyesinde başlatılan kültür haraketinin yaşayan son temsilcisi kabul edilen Erol Güney’in ..
Bir dava adamı Atabeyli Tahirî Bediüzzaman’ın ilk talebelerinden Tahirî Mutlu’nun hayat hikayesi. Bediüzzaman’ın yanında kemâl-i sadakatle hizmetten sonra bir müddet memleketi Atabey’de kalan..
Mezhebe bağlanmanın tahlili Mezhep kavramı İslam dininin kültür mirası içerisinde önemli yeri olan ve ulemanın bize bıraktığı terbiyenin biçimlenmesidir.
Siyasetin yeni elbisesi: Başkanlık Türkiye’deki siyasi istikrarsızlığı ortadan kaldırmak için gündeme getirilen ve bugünlerde de hararetli bir biçimde tartışılan başkanlık sistemi, dünyadaki ..
Haftanın fiskosu Cancep, şubat ayında on kitapla raflardaki yerini alıyormuş, Enis Batur’dan Ferit Edgü’ye, Ahmed Rasim’den Piri Reis’e kadar çok geniş bir yelpazeden tadımlık metinler oluştu..
Kedi kitaplarına torpil yapılır Efendim, ben bir kediseverim ve her fırsatta bu sevgimi dile getiririm. Bu nedenle en sevdiğim kitapçı pek tabii ki Simurg Sahaf’tır.
Bu kadar da olmaz ki... Geçtiğimiz haftalardan birinde, Aşkmetre adlı bir kitabın kapağından uzun uzun söz etmiş ve kapaktaki komiklikleri dile getirmiştim.
Ağaçlar ve siğiller Ağaçlarla ilgili bir âdet dikkatimi çekti. Doğu Hint adaları halklarından Malayalılar, durian adlı bir ağacı çok lezzetli meyveleri için yetiştiriyorlar ve onun verimini a..
İnsan her mevsim siyah, ağaç her mevsim yeşil Dünyanın en renkli ülkelerinde biri Uganda. Dört mevsim yeşil kalan bitkilerle kaplı. Nesli tükenen hayvanlar koruma altında. Uzun yıllar İngilte..
Elden giden din Rahşan Ecevit’in bu hafta evvela medyaya, oradan da evlerimize ve sohbetlerimize sızıveren yazılı açıklamasını gerçeküstücü bir filmin senaryosundan cımbızla tel tel seçilmiş ..
Lambada'dan seccadeye... En son Kanal D’de yayınlanan Serseri dizisinde izlediğimiz Yaşar Alptekin, jübilesini yaptığı halde defilelere çıkmaya devam ediyor. Kısa bir zaman önce iç dünyası il..
Liram var, kuruşum var, acayip bi duruşum var Türk lirasından altı sıfır atıldı. Ak akçe kara gün içindir atasözü tekrar tedavüle girmiş oldu. Lakin vatandaşlarımızın kafası yeni para konusun..
Portekizlilerin korkunç planı: Peygamberimizin mezarını Avrupa’ya kaçıracaklardı! Kristof Kolomb’un batıya giderek doğuya ulaşmasının asıl gerekçesi, başta Kudüs olmak üzere kutsal toprakları..
Ritüellerin insancıl özü Çocuk sahibi olmak her kültürde çok önemlidir. Ailenin sevinç kaynağıdır. Aileye yeni bir konuk beklerken bu sürece zengin ritüeller, gelenekler eşlik eder.
Bir çuval İncil’i mahvettiler! Geçtiğimiz haftanın en hararetli tartışmaları ‘misyonerlik’ çerçevesinde dönüp durdu.
Nöbetçi hızarhane Bazı illerin, bazı kazalarıyla başı derttedir ve vilayet olma hakkının kendilerinden vaktiyle çalındığını düşünürler nedense; vaktiyle Aksaray’ın Konya ile nisbeti böyleydi ..
3-5 nöbetine AB karışacak mı? AB sürecinde bilgi ve koordinasyon ihtiyacını karşılamak üzere kurulan AB Bilgi Merkezi’nin 17 Aralık’tan sonra yoğunluğu arttı. Merkez, ‘müzakere ne demek’ gibi..
Dünya saatlerini tamir akademisi! On altı yaşından beri saatler ile haşir neşir olan Güneş Hüner, Türkiye’de Günsal Saat Akademisi’ni kurdu. Dünyada ilk olma özelliğine sahip olan akademinin ..
Hastalarımı uyurken seyretmekten büyük zevk alıyorum Bingür Sönmez, iyi bir cerrah olduğu kadar aynı zamanda iyi bir PR’cı. Ayda 70’ten fazla ameliyat yapan Sönmez, hastalarıyla gerçekleştird..
Yaz deftere komşi Ticaret, ülkelerin can damarı. Zaman zaman onlarda da yüksek tansiyon, kolesterol görülüyor.
Valinin eşi, yoksulların validesi Emekli öğretmen Neval Güler, İstanbul’da birçok fakirin ve kimsesizin gönüllü annesi. Vaktinin önemli bölümünü hayır işlerine ayırıyor. Aynı zamanda evin val..
Ben olsam Tahir Hoca kadar sabırlı olmazdım Oyuncu Kenan Bal, Türkiye’nin yakın siyasi tarihini anlatan iki dizide birden oyunyor. Şubat Soğuğu dizisinde muhafazakar Tahir Hoca karakterini ca..
Yardım akıyor, Türkiye bakıyor... Batı dünyası, afet sonrası ceset kokan sahillerde güneşlenmeye devam eden vatandaşlarının kefaretini ödemek istercesine Güneydoğu Asya’ya yardımda tek vücut ..
Fizan'dan Kozan'a bir şapka hikayesi Fizan’dan gelenler, saf değiştirdikten sonra Kurtuluş Savaşı’nda Türklerin yanında yer aldılar ve kendilerini Osmanlı’ya karşı kışkırtan işgalci milletler..
Emrah'a bilimsel klip Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Emrah'ın son albümü 'Kusursuzsun'dan 2 parçaya klip çekecek. Teklifin Emrah'ın menajerlerinden geldiğini söyleyen Dekan Prof. Dr. Ah..
Dünya devlerine yakın takip CNN TÜRK'te bugünden itibaren yepyeni bir program başlıyor: "Headquarters." Saat 23.05'te ekrana gelecek programda, Türkiye'de temsil edilen çokuluslu dünya şirket..
'Türk dediğin kurnaz olur' Yunanistan'da üniversiteden bir grup araştırmacı, çeşitli okullarda anket düzenledi. Öğrencilere yöneltilen 500 sorudan birinde de, 'İtalyanlar, Türkler, İsviçrelil..
Zanlıya kibrit ışığında teşhis Okmeydanı'nda hemşire N.T.'yi, gasp ve darp ettiği iddiasıyla gözaltına alınan zanlı Abdullah Kalafat'ın (38) teşhisi dün yapıldı. Hemşire, zanlının yüzünü siga..
KAHREDEN ŞÜPHE Trabzon'da önceki gece Prof. Güner'in silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdiği yerde, dün akşam da bir başka otomobil saldırıya uğradı. İkinci olayda ölen Engin Bayramoğlu'nun..
Ve ayrıldılar Hollywood’un ünlü çifti Brad Pitt’le (41) Jennifer Aniston (35) 4.5 yıllık evliliklerini noktalayacaklarını açıkladılar. Ortak açıklamalarında dost kalacaklarını da belirten çif..
Ablasını Dağdeviren oynayacak Bir kiralık katili canlandırdığı ‘Zalim’ adlı diziden sonra ekranlardan epey uzak kalan Mahsun Kırmızıgül, Tomris Giritlioğlu’nun senaryosunu yazdığı yeni bir pr..
Beni yanlış anladın sen Bir yıllığına Amerika’ya gidecek olan Tuğçe Kazaz’ın veda turları hızlandı. Önceki akşam da Wanna’da olan Kazaz, çıkışta meslektaşı Tuba Ünsal’la ufak tartışma yaşadı...
Evlilik yok öpücük çok Tarkan ile uzun zamandır birlikte olduğu sevgilisi Bilge Öztürk, önceki akşam Beyoğlu’ndaki Wanna Bar’daydı. Geç saatlere kadar içeride kalan sevgililer, çıkışta basın ..
Gelin-kaynana anlaşmazlığı 4 bin yıllık Gelin-kaynana anlaşmazlığı insanlık tarihi kadar eski. Bu, 4 bin yıl önceden kalma Asurlular dönemine ait çivi yazılı tabletlerde de belgelendi.
« 1 2 3 4 5 6