30 Nisan 2005 Cumartesi Günü Haberleri

30 Nisan 2005 Cumartesi Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Artık Almanlar da misafir işçi oluyor İş bulma umuduyla 1960 ve 70’li yıllarda Almanya kapılarını aşındıran milyonlarca Türk’ün ardından şimdi de işsiz kalan binlerce Alman Avusturya’ya akın ..
Belçika, İran’a nükleer ambargoyu delmiş Belçika’nın Le Soir gazetesi, Brüksel’in İran’a nükleer silah üretiminde kullanılacak cihaz ve malzeme satarak uluslararası ambargoyu deldiğini yazdı...
Dünya devleri ekonomiyi övdü bürokrasi ve vergiden dert yandı Yıllık ciroları 900 milyar Euro’yu bulan 19 çokuluslu şirketin üst düzey yöneticileri, İstanbul’da Türkiye ekonomisini değerlendi..
Türkiye, ekonomik reformları geri çevrilemez hale getirmeli Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Rodrigo de Rato, Türkiye'nin ekonomik reformlara bağlı kalması ve bunları geri çevrilemez hale..
Telekom Italia: Avea’dan çıkış şartlarını bilmek istiyoruz Yatırım Danışma Konseyi toplantısına Zaman’ın dünkü manşeti damgasını vurdu. ‘Telekom’dan sürpriz rapor’ başlıklı haberde yer alan "..
[HABER ANALİZ] Avea sorununu Berlusconi-Erdoğan görüşmesi çözer Telecom Italia ile Türk Telekom (TT) arasında ‘omerta' yasasına riayet edilerek kapalı kapılar ardında yürütülen pazarlıklar ‘..
Sabancı ‘kırgınım’ dediği Erdoğan ile aynı masada yemek yedi Başbakan Erdoğan, toplantıya katılan başkan ve CEO'larla öğle yemeğinde bir araya geldi.
‘Yatırıma gelen yabancıya bürokratım hendek atlatıyor, buna hakkı var mı?’ Başbakan Tayyip Erdoğan, geçen yılki birinci toplantıdan sonra gündeme gelen değerlendirmeler doğrultusunda belirli ..
Yargı süreci hızlansın, adil bir vergi sistemi getirilsin Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarını çekebilmek amacıyla düzenlenen Yatırım Danışma Konseyi'nin ikinci toplantısına 2004 yılı ciros..
Dünya devleri yeni yatırım mesajı verdi Toplantıya katılan dünya devi şirketlerin üst düzey yöneticileri Türkiye'deki mevcut yatırımlarını ekonomideki olumlu gelişmelere ve istikrara bağlı ol..
Sezer, Gelir İdaresi Yasası’nı veto etti; ancak IMF ile sorun yok Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Uluslararası Para Fonu'nun ön şartları arasında yer alan Gelir İdaresi Yasası'nın 28. madde..
Banka kartlarıyla alışveriş yüzde 90 arttı Türkiye'de kredi ve banka kartlarının kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Bankalararası Kart Merkezi tarafından açıklanan 2005 yılı ilk 3 aylık d..
'Dışarıdaki artış tam yansıtılsaydı benzin 5-6 misli pahalı olurdu' Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, petrole yapılan zammın daha önce olduğu gibi halka yansıtılması halin..
Turkcell yönetimi Sonera’ya satışı onayladı 12 milyar doların üzerindeki piyasa değeri ile Türkiye’nin en büyük firmalarından Turkcell’in TeliaSonera’ya satışı Genel Kurul’da onaylandı.
Mustafa Koç: Finans, perakende ve telekomda yeni hamlelere hazırız Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, iki yıldır uyguladıkları stratejik planlarıyla iddialı oldukları sektörlerde..
Bor madenlerinde işçi açığı merkezde memur fazlalığı var Dünyadaki en kıymetli madenlerden biri olarak bilinen ‘bor’un anavatanı Türkiye’de bu stratejik madenin işletilmesine yeterince önem v..
İthalat 10 milyar doları geçti Devlet İstatistik Enstitüsü, mart ayı itibarıyla geçici dış ticaret verilerini açıkladı.
Türkiye, yabancı film ve belgesel yapımcılarının gözdesi haline geldi Son yıllarda ülkemize gelen turist sayısında yaşanan artışa paralel olarak Topkapı Sarayı, Ayasofya, Efes harabeleri gibi..
‘Bataklık ıslah edildi, hızlı tren yolu zamanında yetişecek’ Zaman’ın, "Hızlı tren yolu inşaatını bataklık yavaşlattı" başlığı ile gündeme getirdiği Hızlı Tren Projesi’nin Ankara-Eskişehir gü..
Tanıklara da çapraz sorgu yapılacak Yeni Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) yürürlüğe girmesinden sonra duruşmalarda Amerikan filmlerinde olduğu gibi çapraz sorgu sistemi uygulanmaya başlanacak..
Avrupa Alevi Birlikleri Başkanı Öker’e gözaltı Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Başkanı Turgut Öker, Almanya'ya gitmek üzere geldiği Atatürk Hava Limanı'nda, yurtdışı çıkış yasağı sebeb..
Başkasının karnesine ilaç yazan 3 doktora hapis cezası Başkalarının reçetelerine ilaç yazdırarak haksız kazanç sağladığı gerekçesiyle 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Sadettin Erdem, 3 doktor..
Şahin grubuna yönelik operasyonda 10 gözaltı daha Sedat Şahin’in 16 adamıyla birlikte tutuklandığı "Lale" operasyonunun ikinci aşaması dün gerçekleşti.
Petrol sızıntısı, baraj türbinlerine dayandı Şanlıurfa’da patlayan Botaş boru hattından akan ham petrol Atatürk Barajı ana gövdesine kadar ulaştı.
DİSK Genel Başkanı: 1 Mayıs’ta provokasyona müsaade etmeyeceğiz DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs’ta emekçilerin meydanlara inmesini engellemek için provokasyon söylentilerinin orta..
Polis, 1 Mayıs’ta izinsiz gösteri yaptırmayacak İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, 1 Mayıs öncesi "Toplumsal Olaylara Müdahale ve Esaslar" başlıklı bir genelge yayınladı.
Haliç Köprüsü’ne konulan bomba Irak’tan getirilmiş İstanbul Haliç Köprüsü’ne terör örgütü militanları tarafından konulan 20 kilo plastik A4 patlayıcının Portekiz menşeli olduğu ve Irak'a sat..
Asılsız bomba ihbarına 2,5 yıl hapis talebi ile dava açıldı Fatih Cumhuriyet Başsavcılığı, Muhsip adlı gemide bomba olduğunu ihbar ettiği iddia edilen sanık hakkında 2,5 yıl hapis talebi ile ..
Askerî Mahkeme: Basın, dava ile ilgili yalan yazmıyor Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili davada Emekli Oramiral İlhami Erdil’in billuriye ihtiyaçlarını karşılay..
Altınbaş davasında polislerin tutuklanması istemine ret Hacettepe Üniversitesi öğrencisi Birtan Altınbaş’ın 1991 yılında gözaltında ölümü ile ilgili davada, dönemin Ankara Emniyet Müdürlüğü T..
Öğrenciler de hukuk eğitiminin 5 yıla çıkartılmasından yana Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, adli ve idari yargı hakimlik sınavlarında başarılı okullardan biri.
Bilişim çağı çocuklarının hayalinde öğretmensiz ve okulsuz eğitim yatıyor Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteklediği ve Özel Samanyolu Eğitim Kurumları tarafından bu yıl ilki düzenlenen Eğitimde..
Okulların yüzde 59’unda yangın merdiveni yok Okul yöneticileri okulların yangın ve deprem gibi olağanüstü durumlara karşı hazır olmadığı görüşünde birleşti.
İlköğretim öğrencileri meteoroloji okuyacak Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı ilköğretim müfredatına "meteoroloji" dersleri de ekleniyor.
Jandarma balık koruma nöbeti tutuyor Balıkesir’in Manyas ilçesinde, jandarma, yumurta bırakma dönemi nedeniyle Manyas Gölü’nden Kocaçay’ı takip ederek Kazdağı eteklerine göç eden balıkların y..
Kök hücreyle göz ameliyatı sonuç verdi İngiltere’de doktorların, korneaları zarar görmüş hastalara kök hücre naklederek gözün kendi kendini tamir etmesini sağlayan ameliyatı başarıyla yaptıkl..
Profesör Yusuf El Kardavi: Özürlü çocukların da yaşama hakkı var Çağdaş İslam bilginlerinden Ezher Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yusuf El Kardavi, anne karnındaki bebeğin körlük, sağır..
Kitap kurtları yakın gözlüğü kullanmaktan kurtuluyor İlerleyen yaşlarda derecesi artan ve gözlüksüz tedavisi mümkün olmayan yakın okuma güçlüğü, yeni bir teknikle sorun olmaktan çıkıyor.
Yapılan araştırmalara göre D vitamini ve kalsiyum tabletleri yaşlılarda kırıkları engellemeye yetmiyor İngiltere’de yapılan araştırmalar, D vitamini ve kalsiyum tabletleri kullanmanın da yaşl..
IRCICA, işgalde yağmalanan Irak kütüphanelerini yeniden kuracak Bu yıl 25. yaşını kutlayan İslam Tarih, Kültür ve Sanat Araştırmaları Merkezi (IRCICA), Kurucu Genel Direktörü Prof. Ekmeleddin..
Oğuz Atay’a otuz yıl gecikmeli ödenmiş borç Oğuz Atay 13 Aralık 1977 günü öldü. Geriye üç buçuk roman, çok önemli bir tiyatro oyunu ve sekiz müthiş hikaye bıraktı.
Karadeniz ülkeleri tiyatroları ile Trabzon’da Trabzon’da, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’nce bu yıl 6.’sı gerçekleştirilen "Uluslararası Karadeniz’e Kıyısı Bulunan Ülkeler Tiyatro Festiva..
CRR’nin yeni Genel Sanat Yönetmeni Yalçın Çetinkaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun Genel Sanat Yönetmenliği’ne Dr. Yalçın Çetinkaya atandı.
Başbakanlık yeni uçağına kavuşmak için gün sayıyor Türk Hava Yolları'nın Başbakanlık emrinde kullanılması amacıyla İtalya'dan satın aldığı VIP uçağı, sahibine kavuşmak için gün sayıyor.
Sigarayla mücadeleyi sürdüren Erdoğan odasının yanındaki küllükleri kaldırttı Sigaraya karşı katı tutumu ile bilinen Başbakan Tayyip Erdoğan, tiryaki milletvekili ve bürokratların korkulu rüy..
YÖK, üniversiteye giriş sisteminde objektif olmalı TBMM Başkanı Bülent Arınç, YÖK’ün üniversite giriş sistemini daha objektif biçimde ele alması gerektiğini söyledi.
Hakkındaki fezlekeye ‘şike’ diyen CHP’li Yıldız, başsavcıyı kızdırdı CHP Genel Saymanı Mahmut Yıldız’ın, yolsuzluk yaptığı iddiasıyla hakkında hazırlanan fezleke için "şike" nitelemesinde bu..
AK Parti: Kamuoyu, Yıldız’ın istifasını bekliyor AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nihat Ergün, dokunulmazlığının kaldırılması için hakkında fezleke hazırlanan CHP Genel Saymanı Mahmut Yıldız’..
Laiklik uyarılarının peş peşe gelmesi planlı değil, tesadüf Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, peş peşe gelen başörtüsü ve laiklik uyarılarının planlı olmadığını açıkladı.
Teziç: Başörtüsü yasağı için ‘kutsal gerçeklik’ demedim Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, başörtüsü yasağıyla ilgili ‘kutsal gerçeklik’ tanımlamasında bulunduğu yönü..
« » 1 2 3 4 5 6 7 8