26 Nisan 2005 Salı Günü Haberleri

26 Nisan 2005 Salı Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Kayıt dışında kayıp 19.5 milyar Türkiye’deki istihdamın yarısına yakınının kayıt dışı olmasının Devleti vergi ve sigorta primi nedeniyle yıllık yaklaşık 19.5 milyar YTL kayba uğrattığı belirl..
Lüks mallarda vergi arttı Havyar, parfüm, kamera, tabanca, kıymetli taşlar ve kürkün de aralarında olduğu bazı malların ÖTV oranları yüzde 6.7'den yüzde 20'ye yükseltildi. Hafif ticari araca..
Lüks tüketime ÖTV zammı Bakanlar Kurulu, bazı lüks tüketim mallarına uygulanan özel tüketim vergisi (ÖTV) oranlarını 13.3 puan arttırdı. Bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren K..
En ünlü öpücüğe 274 bin YTL Fransız fotoğrafçı Robert Doisneau'nun, iki sevgiliyi öpüşürken görüntülediği 1950 tarihli Kiss by the Hotel de Ville adlı ünlü çalışmasının orijinal baskısı Paris..
BM binası stüdyo olunca Hollywood'un politik gerilim filmleri üstadı Sydney Pollack altı yıllık aradan sonra 'Çevirmen' ile karşımızda. Son olarak 1999'da 'Gerçeğin Peşinde' filmine imzasını ..
'Star Wars'çular bir araya geldi Dünyanın dört bir yanından 'Yıldız Savaşları' hayranı ABD'nin Indianapolis kentine akın etti. 19 Mayıs'ta gösterime girecek serinin son halkası 'Yıldız Savaş..
Öz'den köye ağıt Birçok ödül kazanan kısa filmi 'Ax' (Toprak) ve uzun metraj 'Fotoğraf'la tanınan Kazım Öz'ün belgesel filmi 'Dûr' (Uzak) 29 Nisan'da vizyona giriyor.
De Niro 'Karpuz' kesecek New York, uluslararası film festivallerine geniş ölçüde sahne olan bir şehir; New Directors/New Films Festival (Yeni Yönetmenler/Yeni Filmler Festivali) Tribeca Film ..
Miyazaki 'çocuklar'ına kavuştu Animasyon ustası Hayao Miyazaki'nin üç filmi, Türkiye Sinema ve Audiovisual Kültür Vakfı'nın (TÜKSAK) düzenlediği 2. Mini Bank Uluslararası Çocuk Filmleri Festi..
Sanatçının sessizliği Son 40 yılın Avrupa sanatında öne çıkan iki sanatçı İstanbul izleyicisine önemli mesajlar veren işlerini sergiliyor: Aksanat'ta Sarkis, Milli Reasürans Galerisi'nde Günt..
Aznavour'un anıları çıktı Anne tarafından Adapazarılı, baba tarafından Gürcistanlı olan Ermeni asıllı ünlü Fransız şarkıcı ve oyuncu Charles Aznavour'un özyaşamöyküsü 'Geçmiş Zaman Olur ki' A..
Siemens'ten operacılara... Bu yıl yedincisi düzenlenen Siemens Opera Yarışması'na başvurular sürüyor. Son başvuru tarihi 10 Mayıs olarak belirlenen yarışmanın ön elemesi 17 Mayıs'ta, yarı fin..
Erkmen, Berlin Akademisi'nde Ayşe Erkmen'in 'Herbirinin Yarısı' isimli çalışması yenilenen Berlin Sanat Akademisi'nin açılışı nedeniyle düzenlenen 'Prolog' (Önsöz) sergisinde yer alıyor.
İzmir'de ilk Wagner operası İzmir Devlet Operası, kurulduğu 1982 yılından bu yana ilk kez, bir Wagner operası sahneliyor: Büyük bestecinin, ilk temsili 2 Ocak 1843 günü Dresden'de gerçekleşti..
'Ankaragücü için oynadık' Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav ve futbolculardan Ümit Bozkurt, Skoko, Kerem Şeraz ve Uğur Boral, Hacettepe Üniversitesi'nde bir panele katıldı.
Canaydın yanıt verdi Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın, kulüplerinin Avrupa'da kazandığı başarıları 'Tesadüf' olarak nitelendiren Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a yanıt olarak, "T..
Spurs galibiyeti ıskaladı NBA'de play-off serilerine dört maçla devam edilirken sahasında mağlup olan tek takım San Antonio Spurs oldu. Denver Nuggets karşısında son çeyreğe 75-73 önde giren ..
Yıldıray gibisi yok Geçtiğimiz hafta sonu oynanan Schalke maçının kahramanlarından Hertha Berlin'li Yıldıray Baştürk, Alman basınının gündeminden inmiyor. Bild gazetesi, 4-1'lik galibiyette b..
Kale önlerinde harabeler Ceset gibi yatanlar, matem tutanlar, donakalanlar, ağıt yakanlar, zılgıt çekenler görürsünüz. 'Televizyon futbolu', bu dramatizmi çoktan yakalamıştır: Her golün tekra..
Capello'nun Juventus'u Fabio Capello, 1990-96 yılları arasında Milan, 1996-97'de Real Madrid ve 1997-98'de tekrar Milan, 1999-2004'te Roma'da teknik direktörlük yaptı. Geçtiğimiz yıl ise bili..
Dedi&Kodu Galatasaray-Diyarbakır maçında Sinan Kaloğlu'na ilişkin görüşlerini açıklarken.
'Kadıköy Teknik Üniversitesi' Sarı-Lacivertliler, elan bulundukları ilk sıra statüsüne, bu sezon renklerine kattıkları top cambazının attığı akıllara seza büyülü golleriyle yerleşti. Mevsim a..
Arttı mı, azaldı mı? 2004 tartışılıyor Başbakan Erdoğan'ın, "İşsizlik 2004'te azaldı" sözlerinin dayandığı istatistik tartışılırken, DİE'nin açıkladığı yeni veriler iyice k..
'Karşılaştırma yapmak doğru olmaz' Devlet İstatistik Enstitüsü (DİE), bu sabah açıkladığı işsizlik rakamlarına açıklık getirdi. DİE Başkanı Ömer Demir, bazı basın organlarında işsizliğin artt..
'İstihdam vergisini azaltın' Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, sürdürülebilir istihdam için istihdam yaratacak politikalar izlenmeli, üretim süreci uluslararası piyasalarda rekabet ..
DTÖ: Çin için acele etmeyin Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Başkanı Supachai Panitchpakdi, AB ve ABD'nin Çin tekstiline karşı önlem almak konusunda daha ihtiyatlı davranmasını istedi.
KESK iş bırakacak KESK Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü Abdullah Çiftçi, yarın hizmet üretmeyeceklerini açıkladı. Çiftçi, hükümetin kamu hizmetleri ve çalışma yaşamını altüst edecek, iş..
Türk Telekom'un hedefi ADSL'e yatırım Türk Telekom (TT) Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, yıl sonunda telefon abonelerinin yüzde 85'inin ADSL hizmetinden yararlanabilecek duruma geleceğini belirt..
İspanya'dan özür ziyareti İspanyol telekom şirketi Telefonica yetkililerinin, Telekom ihalesinden çekilme kararını bildirmek için özel uçakla Ankara'ya gelerek, ÖİB'ye bir mektup verdiği öğre..
Petrol için buluştular Suudi Arabistan Veliaht Prensi Abdullah bin Abdul Aziz ile Teksas'taki çiftliğinde bir araya gelen ABD Başkanı George Bush petrol fiyatlarındaki artışı gündeme getirdi.
Turkcell'e bağımsız yöneticiler atanıyor Turkcell yönetimine kurumsal yönetimin güçlendirilmesi çerçevesinde iki bağımsız üye atanacak. Jean Louis Vinciguerra ve Malcolm Coster bağımsız yönet..
Dev itfa için iki ihale daha Hazine, çarşamba günü yapacağı 8.4 milyar YTL'lik iç borç ödemesi öncesinde düzenlediği 210 gün vadeli bono ihalesinde 2.4 milyar YTL borçlandı.
Bush iki tarafı dengeledi Ermenistan ile Ermeni diasporası Osmanlı İmparatorluğu'nda yaşanan 1915 olaylarını önceki gün 'Ermeni soykırımı'nın 90. yıldönümü olarak anarken, ABD Başkanı George ..
Komisyon ne diyor? ABD Başkanı George W. Bush'un 1915 olaylarıyla ilgili bu yıl ilk kez atıf yaptığı Uluslararası Daimi Adalet Merkezi (UDAM) raporu, yaşananları 'soykırım' olarak tanımlıyor.
Brüksel'e bayrak yakma notası Ermeni soykırımı iddialarının 90. yılında Belçika'da düzenlenen gösteride Türk bayrağının yakılmasına Türkiye tepki gösterdi. Ankara, Belçika'ya bir nota vererek..
Strasbourg'da çekişme vardı Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde (AKPM) Ermeniler, 'soykırım saygı duruşu' için çalıştı. Türkler, 'Ermenistan Avrupa değerlerine uymadığından' özel bir ot..
Almanya'nın ilk anıtı Ermeni soykırımının 90. yıldönümünün anıldığı Almanya'nın Bremen eyaletinde kurbanların anısına bir de anıt dikildi.
Kudüs'te yine gösteri İsrail işgali altındaki kutsal kent Kudüs'te, 'Ermeni soykırımı'nı anma törenleri düzenleniyor.
Ankara çok memnun Türk hükümeti, ABD Başkanı George W. Bush'un Ermenilerin 'soykırımı' anma günü olan 24 Nisan'ın 90. yıl anma günü nedeniyle yayımladığı açıklamada 'soykırım' ifadesini kulla..
'Soykırımı inkâr cezalandırılsın' 'Ermeni soykırımı'nı 2001'de parlamentoda kabul etmiş olan Fransa'da bu kez 'soykırım'ın inkâr edilmesinin suç sayılması için girişim başlatıldı.
İranlı kadına, kadın adaydan hayır yok İran'da 17 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi adaylıklar bir bir ilan edilirken, ilk kez bir kadının resmen aday olma ihtimali ortaya çıktı.
Rafsancani de yarışta İran'da radikal muhafazakârların Ali Larici'yi 17 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermesinin ardından ılımlı muhafazakârlar da eski Cumhurbaşkanı Haşimi ..
Fischer'e zorlu vize sorgusu Almanya'da Kızıl-Yeşil koalisyonunun iktidara geldiği 1998'den beri halkın en sevdiği siyasi unvanını kimseye kaptırmayan Yeşiller Partisi lideri ve Dışişleri Bak..
Kâbil'de elmalı armutlu seçim Afganistan'da eylüldeki genel ve yerel seçimlerde halkın okuma yazma bilmeyen yüzde 80'inin de oy kullanmasını sağlamak için Mısır hiyerogliflerini hatırlatan bi..
Ortadoğu'nun kaybı Bir 'şahin' olarak başladığı siyasi kariyerini 'güvercin' olarak tamamlayan İsrail'in eski Cumhurbaşkanı Ezer Weizman, önceki akşam Caesarea'daki evinde 81 yaşında hayata v..
İşkenceyi rapor etti, kovuldu ABD ordusunun Afganistan'da esirleri gizli yerlerde tutup kötü muamele ettiğini rapor eden BM müfettişi, işinden olurken, müfettişlik makamı da kaldırıldı.
Savulun, Kore korsanları geliyor Japonya'nın 2. Dünya Savaşı'nda Asya'da işgal edilen ülkelerdeki mezalimi yeni tarih dersi kitaplarında 'olay' diye geçiştirmesi sonrası yükselen milliyetçili..
Tutum belgesi onaylandı Lüksemburg'da bir araya gelen AB dışişleri bakanları, bugün toplanacak Türkiye-AB Ortaklık Konseyi toplantısında Birlik'in ortak tutumunu yansıtacak belgeye onay verdi..
'Türk'e engel anayasa olur' Türkiye'ye, AB üyeliği yerine, 'imtiyazlı ortaklık' verilmesini savunan Fransa'nın eski cumhurbaşkanı Valery Giscard d'Estaing, AB Anayasası'nın kabulü halinde Tür..
Çek lideri 'hızlı düştü' Çek Cumhuriyeti'nde AB'nin en genç başbakanı Stanislav Gross'un düşüşü de yükselişi kadar hızlı oldu.
« » 1 2 3 4 5 6 7 8 9