26 Mayıs 2005 Perşembe Günü Haberleri

26 Mayıs 2005 Perşembe Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Yılın öykü ve romancısı Türk edebiyatının en önemli ödüllerinden ikisinin bu yılki sahipleri geçen hafta açıklandı. 2005 Orhan Kemal Ödülü'nü yazın hayatına öyküyle başlayan Adnan Binyazar ge..
Akın bir hatıra daha bıraktı Sinema salonundan "Cannes'da ayakta alkışlandığı kadar varmış film doğrusu" diyerek çıkıyordu Fatih Akın'nın 'İstanbul Hatırası'nı izleyenler.
Fransa'da 'yurttan sesler' Ankara Üniversitesi Ankapella Korosu, Fransa'dan dünya birinciliğiyle döndü.
Kısanın galibi 'Toz' oldu İstanbul Ticaret Üniversitesi Sinema Kulübü'nün düzenlediği kısa film yarışmasında ipi, 'Toz' adlı filmiyle Fatih Kızılgök göğüsledi. Yarışmada Cenk Özakıncı'nın 'Fi..
Siemens'in galibi Pınar Yıldırım 7. Siemens Opera Yarışması'nda birinciliği İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı, mezzo soprano Pınar Yıldırım kazandı.
Avrupa ne anlama geliyor? Bundan bir süre önce Avrupa Günü kutlandı. Bu kutlama bağlamında Türkiye'de ne yapıldığını doğrusu bilmiyorum ve bu bana garip geliyor.
İstanbul'da mucizeler kumpanyası Olimpiyat Stadı'ndaki Şampiyonlar Ligi final maçı nefes kesen bir mücadeleye sahne oldu. Milan 3-0'ı buldu, Liverpool yakaladı. Uzatma dakikaları gol getirmed..
Tribünde kızıl bir karnaval Stada otobüsler ve taksilerle gelen iki takım taraftarları, giydikleri ilginç kıyafetler, kırmızı formalar, bayraklar ve tezahüratları ile maç başlayana kadar doya..
Tarih Olimpiyat'ta yazıldı Olimpiyat Stadı'na yaklaştığımızda saat yaklaşık olarak altı civarıydı. Araba ile daha fazla gidemeyeceğimizi anlayınca yürümeye karar verdim.
Halil Mutlu ihmal kurbanı Avrupa Halter Şampiyonası'nda alınan numunelerinde doping maddesi bulunan Halil Mutlu'nun, Halter Federasyonu'nun "Nasıl olsa yarışmayacak" diye do..
'Bizim' Venus üçüncü turda Roland Garros'ta Venus Williams, Fabiola Zuluaga'yı 6-3, 3-6 ve 6-3'lük setlerle yenerek üçüncü tura çıktı.
Prim affında geri adım IMF'ye verilen son niyet mektubunda kamu alacakları için af getirilmeyeceği sözü verilmesine karşın geçen hafta SSK ve Bağ-Kur prim alacakları için affa hazırlanan hükü..
İşsizlikte değişen bir şey yok Ocak-şubat-mart dönemini kapsayan üç aylık işsizlik oranı yüzde 11.7 olarak tahmin edildi.
Dışbank kârını büyüttü Avrupa'nın önde gelen finans gruplarından Fortis'in talip olduğu Dışbank, kârını yüzde 31 artırdı.
'Emekli maaşı ödenemez' Dünya Bankası, bütün ülkelerin, emeklilik sistemlerinde reforma gitmesinin şart olduğunu açıkladı. Banka ayrıca, gerekli reformlar bir an önce yapılmadığı takdirde...
İlk petrol Bakü'den yola çıktı Büyütmek için tıklayınızDört lider birlikte 'Yüzyılın rüya projesi' Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı'na 'ilk petrol' Bakü'deki törenle pompalandı. Hazar yeraltı k..
Şampiyonlardan İstanbul'a 1 milyar dolarlık tanıtım Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın bir yıl içinde yaptığı tanıtımın yaklaşık 20 katını 'UEFA Şampiyonlar Ligi' bir gecede gerçekleştirdi.
Seydişehir Alüminyum için beş özelleştirme şartı TBMM KİT Komisyonu'nda Seydişehir tartışması yaşandı. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), haziranda son teklifleri alınacak Seydişehir Alüm..
Almanya'dan Onur Air'e kısıtlı uçuş Türk havayolu şirketi Onur Air için yaklaşık iki hafta önce alınan uçuş yasağının kaldırılmasıyla birlikte bu şirkete Almanya'da geçici şartlar konuldu.
Rafsancani çareyi 'Kertenkele'de buldu İran'da 17 Haziran'daki cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylığı reddedilen iki reformcuya geçit verilmesinin ardından yarış kızıştı.
ABD ordusu direnişçi avında Irak'ta yeni hükümetin kurulduğu 28 Nisan'dan beri şiddet 620 kurban alırken Amerikan güçleri, Bağdat civarındaki Ezme Oyunu operasyonundan sonra Anbar bölgesinde ..
Mısır'da makyaj referandum Washington yönetimi Irak'ı demokratikleştirdiğini savunup bunun Suriye ve İran'a örnek olması iddiasıyla Ortadoğu'da reform çağrısı yaparken, Mısır da 'dostlar refe..
Gambiya'dan KKTC açılımı KKTC Dışişleri Bakanı Serdar Denktaş'ı ağırlayan Gambiya Devlet Başkanı Yahya Jammeh, "KKTC ile diplomatik ilişki kurmamızda hiçsakınca yok.
Yunanlılar Irak yolunda Yunanistan hükümeti, NATO ile Irak'a ticari kargo gemileriyle yapılan teçhizat nakliyatına katılma konusunda anlaştı. Dışişleri Bakanlığı...
Beşar Esad muhalife sert Suriye'nin tek muhalif düşünce kuruluşu El-Atassi Forumu'nun çalışmalarına son verilirken, sekiz üyesinin gözaltına alındığı kaydedildi.
Kerimov Pekin'de Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov, Andican'da kanla bastırılan isyan sonrası ilk ziyaretini kendisine en sıkı desteği veren Çin'e yapıyor.
Rumsfeld 'vur emri' vermiş ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'in orduya, 11 Mayıs'ta uçuşa yasak bölgeye girip Beyaz Saray'a 5 km. yaklaşan Cessna tipi küçük uçağın 'gerekirse vurulup düşür..
Şili'de kadın dayanışması Şili'de aralıktaki başkanlık seçimi kadın dayanışmasına sahne oldu.
'Hayır' korkusu Avrupa'yı sardı Avrupa diken üzerinde. Fransa'da pazar günü yapılacak Avrupa Anayasası referandumunda 'Hayır'lar sekiz puan önde. Ankara'ya kötü mesajlar ulaşıyor: Müzakerele..
'Paris'ten ikinci referandum isteriz' Pazar günü Fransa'da, çarşamba günü Hollanda'da yapılacak referandumlarda AB Anayasası'na hayır çıkması ihtimalinin yüksekliği alarm zilleri çaldırıyor.
Özbeklere uyarı var NATO Avrupa-Atlantik Ortaklık Konseyi toplantısı İsveç'in Ore kentinde ittifak üyeleri ile ortaklarını buluşturdu. Düzenlenen dört panelde 'Avrupa'nın çözülmemiş sorunları..
ABD çıkarması başladı Ankara'nın Başbakan Tayyip Erdoğan'ın ziyaretiyle yoğunlaşacak Amerika temasları silsilesi dün TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ziyaretiyle başladı.
Babacan'ın işi zor Başmüzakereci ve Devlet Bakanı Babacan'ın işi zor. Dışişleri kaynakları kaygılı: Reformlar yavaşladı. Din özgürlüğü alanında ve yeni TCK'da açılım sağlanamadı. Eğitim-Sen'i..
Başmüzakereci: Erdoğan'la hiç konuşmamıştık Devlet Bakanı Babacan, Başbakan Erdoğan'ın müzakerecilik işini kendisiyle bir kere bile konuşmadığını söyledi. Babacan, "Halkın AB'ye dest..
Öğretim üyeleri isyanda Boğaziçi Üniversitesi'nde (BÜ) düzenlenecek olan, 'İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri' konulu konferansın ertelenmesi, üniversitenin öğretim üyelerini ..
'Katılmıyorum, ancak...' Adalet Bakanı Cemil Çiçek ile iktidar ve muhalefet partilerinin Ermeni konferansına katılanları ve ev sahibi Boğaziçi Üniversitesi'ni hain ilan edip organizasyonun er..
Prof. Deringil: Amaç anlamaktı BÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Selim Deringil, dün bir basın toplantısı yaparak, ertelenen panelde yapmayı planladığı açış konuşmasının özetini okudu. Konuşma metni..
Yeni TCK'ya göre de suç Genel Kurul gündemindeki yasa teklifiyle yeni TCK'nın 'Temel milli yararlara karşı hareket' başlıklı 305. maddesinde de değişiklik yapılıyor.
Bakan Çiçek'e özür çağrısı Akademisyenler ve öğretim üyesi dernekleri, suçlayıcı açıklamaları nedeniyle Ermeni konferansının ertelenmesine neden olan Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e tepki gösterd..
Teziç: Bilimsel olmayacaktı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Teziç, konferansın bilimsel niteliğinin olmayacağı kanısına ulaştıklarını açıkladı.
AB: Türkiye'de tahammül az Avrupa Birliği (AB) yetkilileri, konferansın ertelenmesini, 'tahammül düzeyinin düşük olduğunun göstergesi' olarak yorumladı ve 'bu tür müdahalelerin AB sürecine ol..
Özgürlüğe sıfır tolerans 109 öğretim üyesi isyan etti AKP ve CHP'lilerle Adalet Bakanı Çiçek'in 'hain' ilan ettiği Boğaziçi Üniversitesi'nin (BÜ) Ermeni Konferansı'nı ertelemesi tartışılıyor..
Yargıtay'a göre 'anadil'ler böler! Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, anadilde öğrenim hakkını savunmayı suç saydı. Genel kurul, tüzüğünde bu hakkı destekleyen Eğitim-Sen'in kapatılmasının doğru o..
UAÖ: Türkiye'de işkence bitmedi Uluslararası Af Örgütü'nün (UAÖ) 2005 yılı raporunun Türkiye bölümünde, yasalardaki olumlu değişikliklere rağmen işkence ve kötü muamelenin sürdüğü savunuldu. ..
Baykal: AB politikamız yanlış CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin, Avrupa Birliği (AB) politikasının yanlış olduğunu ileri sürdü. Baykal, partisinin dünkü grup toplantısında, hükümeti şöyle el..
Polise cezaevinden adam alma yetkisi Yeni Ceza İnfaz Kanunu'yla (CİK) Ceza Muhakemesi Kanunu'nda (CMK) polise cezaevinden adam alma yetkisi verilirken, avukatlara getirilen savunma hakkı sını..
İşkence seminerine garip iptal Adli Tıp Kurumu'nun düzenlediği, Avrupa Komisyonu'nun teknik hizmet sunan ve projeler üreten birimi TAEX'in (Teknik Yardım) destek verdiği 'Hekimler ve Yargı Me..
Ankara azilden memnunmuş Fener Rum Patriği Bartholomeos başkanlığında toplanan Ortodoks dini yetkililerinin Kudüs Patriği'ni sorgulamak için İstanbul'da yaptıkları toplantının yankıları sürüy..
PKK pususu: Dört kayıp... PKK'nın Mava Dağı'nda kurduğu pusuda iki er ve iki korucu hayatlarını kaybetti, yedi asker de yaralandı. Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde bir PKK'lı öldürüldü. Son bir ..
Yollarda mayın taraması Jandarma birlikleri, PKK'nın mayınlama girişimlerine engel olmak ve daha önceden döşenen mayınları temizlemek için harekete geçti.
« » 1 2 3 4 5 6 7 8