13 Mayıs 2005 Cuma Günü Haberleri

13 Mayıs 2005 Cuma Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
ITC: Telafer'de durum vahim Irak Türkmen Cephesi (ITC) Türkiye Temsilcisi Ahmet Muratlı, Telafer'de direnişçi olduğu gerekçesiyle sekiz ay önce başlayan ABD operasyonlarının hâlâ sürdüğü...
Tiflis Rusya'ya rest çekecek ABD Başkanı George W. Bush'u geçen salı görkemli biçimde ağırlayıp büyük destek alan Gürcistan yönetimi Rusya'ya meydan okuyor.
'Din, fikir, silah özgürlüğü eş' ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Amerika'da silah taşıma özgürlüğünü savunurken bunun düşünce ve din özgürlüğü kadar önemli olduğunu söyledi.
Referandum 25 Mayıs'ta Mısır'da ilk çok adaylı devlet başkanlığı seçimi öncesi, bu yöndeki anayasa değişikliği halk oyuna sunuluyor. Referandumun 25 Mayıs'ta yapılacağı açıklandı.
Memura el kesme cezası Hindistan'da çocuk evlilikleriyle mücadele ettiği için saldırıya uğrayan bir kadının her iki eli kılıçla kesildi. Kadın ve Çocukların Gelişimi Dairesi'nde müfettiş olan..
Paris'te anne Mitterrand oğul Mitterrand'a karşı Fransız halkı ve siyasilerini 'Evet' ile 'Hayır' oyu arasında bölen AB Anayasası, ülkenin önde gelen bir siyasi ailesine de 'nifak soktu'.
Schröder, AB Anayasası'na onay aldı AB Anayasası, dün Almanya Parlamentosu'nun alt kanadı Bundestag'da büyük çoğunlukla kabul edildi. Yapılan oylamada, 23 'Hayır' ve iki çekimsere karşılık 56..
Alarm, Bush'a geç haber verilmiş ABD'de, önceki akşam Cessna tipi küçük bir uçağın uçuşa yasak bölgeye girip Beyaz Saray'a 5 km. yaklaşması üzerine Washington'da alarm verilirken, Başkan Geor..
Salvador Allende ırkçılıkla suçlandı Şili'nin eski diktatörü General Augusto Pinochet'nin CIA yardımıyla 1973'te darbe yaptığı seçilmiş sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende, yayımlanan b..
Galloway Irak kıskacında Britanya'da Irak işgaline savaş açınca İşçi Partisi'nden atılan ancak 5 Mayıs'taki seçimde Başbakan Tony Blair'in adayını devirerek yeniden milletvekili seçilen Georg..
Cezaevinden adam alacak! Meclis'teki ceza hukuku paketine polisin istediği bir madde girdi. CMK ve CİK düzenlemesine göre polis, hükümlü veya tutukluyu keşfe götürmek ya da dinlemek için 15 g..
Atasagun emekli oluyor Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Şenkal Atasagun, görev süresi dolmadan emekliliğini istedi. Başbakan Erdoğan: Yeni atama gecikmeden yapılır.
Gündemin ilk sırasında Erdoğan: Kararın özü esasa değil, usule ilişkin Başbakan Erdoğan: Kararın özü, usul ile ilgili. Dosya tekrar açılsa da, açılmasa da millet vicdanında kapandı. Adalet ..
Dışişleri'nin fikri: Tek yol yargı Dışişleri Bakanlığı, siyasi girişimlerden sonuç çıkmayacağı ve hükümetin AİHM'nin tavsiyesine uyması görüşünde. Diplomatik kaynaklar şu saptamaları yaptı...
'Vicdanlarda kapanmıştır' Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Abdullah Öcalan'la ilgili kararına yönelik Ankara'nın tepkisi ortak oldu. Hem hükümet, hem AKP yönetimi, hem Dışişleri top..
Baykal: Yeni yargılama yanlış olur AİHM kararına karşı tüm muhalefet partileri tepki gösterirken, bir tek ANAP ve DEHAP liderleri yeniden yargılama kararına uyulmasını istedi.
'Gönüllü devir mümkün mü?' Askerlerin İstanbul'daki sempozyumunda, 'bilginin çağın en büyük gücü' olduğu vurgulandı. Genelkurmay 2. Başkanı Başbuğ: Egemenlik haklarının belli bir alanının, ka..
Komutanlar: Bu konuda biz tarafız Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), Öcalan davasıyla ilgili kararını değerlendirmesi istenilen askeri yetkililer, "Biz tarafız, binlerce şehi..
Sezer: Yeniden yargılama için yasa gerekli Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılamasının mümkün olabilmesi için Ceza Yargılama Usulü Yasası'nda değişiklik yapılm..
Tunceli'de büyük operasyon PKK'nın tahrip gücü çok yüksek C-4 tipi plastik patlayıcıyla eylem yapacağı istihbaratı üzerine, Tunceli'de örgütlere karşı büyük bir operasyon başlatıldı.
Avrupa'yla yargı sınavı 'Yakalamada sorun yok' AİHM Büyük Daire, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) üç maddesini ihlal ettiğine karar verdi. Daire, Öcalan'ın avukatlarını..
Ankara'da olasılık çok Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasını engelleyen CMUK maddesi (yeni CMK'da da aynı) siyasi bir kararla değiştirilirse, mahkemenin, Öcalan'ın olası başvurusunu kabul..
Komitede yıllar geçebilir Avrupa Konseyi üyesi bir ülkenin AİHM kararlarına uymaması durumunda, en son aşamada konsey üyeliğinin askıya alınmasına kadar uzanan zorlu bir süreç yaşanıyor.
Avukatları başvuru yapacak Abdullah Öcalan'ın avukatları AİHM kararının 'yeniden yargılamayı tavsiye ettiğini' belirterek, yeniden yargılama için başvuracaklarını söyledi.
Apo'nun yargıçları tepkili Öcalan davasının yargıcı Turgut Okyay ve savcısı Talat Şalk, AİHM kararının gerekçelerine katılmadı.
Mesleki eğitimde top yine taca çıktı Meslek lisesi mezunlarına askerlik avantajı sağlanmasını gündeme getiren Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, kararı Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay ..
UNICEF: 'Haydi Kızlar'a hız verin Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Yardım Fonu (UNICEF), Türkiye'nin, Tacikistan'la birlikte Orta ve Doğu Avrupa'yla Bağımsız Devletler Topluluğ..
Rektör: Tepki siyasi bakışa Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Akbıyık, "Başbakan, üniversite aşılarak davet edildi. İktidarın üniversitelere bakışına tepki gösterdik" ..
Başbuğ'dan C-4 uyarısı Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın "Metropollerde C-4'lü saldırılar olabilir" uyarıs..
AKP'li vekil dün gitti bugün döndü! AKP'den geçtiğimiz salı günü istifa eden Çankırı Milletvekili İsmail Ericekli, DYP'ye geçmek üzereyken son anda ikna edilerek dün AKP'ye geri döndü.
Avukat Sever bilgi hakkını 'zorla' edindi Avukat Zikri Sever, ülkenin güvenlik ve ekonomisini bozacak gerekçeler dışında her isteyene bilgi alma hakkı veren Bilgi Edinme Yasası'nı uygulamayan..
'Kızıltepeli' polise terfi Kamuoyunda Polis Şûrası olarak bilinen Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulu (YDK), ilginç terfilere imza attı. Kızıltepe operasyonunda açığa alınan K..
5 milyon 800 bin çocuk aşılandı Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 25 Nisan-20 Mayıs Kızamık Aşı Günleri kampanyasında bugüne kadar 5 milyon 800 bin bebek ve çocuğun aşılandığını açıkladı.
Diyarbakır'da 'it' dalaşı Bir aracın çarpması sonucu Dicle Üniversitesi'ne bağlı (D Ü) Sağlık Bilimleri Araştırma Merkezi'ne (DÜSAM) götürülen bir köpek, iki gün sonra karnı deşilmiş halde bu..
Köprüler belediyeye İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, Boğaziçi ve Fatih köprülerinin belediyeye devri için Bayındırlık Bakanlığı'yla görüştüklerini açıkladı. Topbaş, "Devi..
İzmit, 1970'lere dönecek mi? Son yıllarda alınan önlemlerle kısmen temizlenen İzmit Körfezi'nde bir adım daha atılıyor. Haziran ayında Körfez'de 20 terfi istasyonu birden devreye girecek.
Sinemanın büyük kaybı Türk sinemasının en önemli isimlerinden yönetmen Ömer Kavur, İstanbul'da hayatını kaybetti. 'Yatık Emine', 'Anayurt Oteli' ve 'Gizli Yüz' gibi çok sayıda filme imza atan..
'Liz' rekor kırdı Sinemanın menekşe gözlü efsanesi Elizabeth Taylor'ın, ünlü sanatçı Andy Warhol tarafından yapılan 'Liz' isimli portresi, açık artırmada 12 milyon 616 bin dolara (yaklaşık 17..
İsveçli duyarlılığı İsveçli uzmanlardan, içki içip direksiyon başına geçenler için 'fantastik' sayılabilecek bir uyarı: Gece sigara içtikten sonra direksiyon başına geçmeyin!
Bu da gizlenir mi! İtalya yüksek mahkemesi, iktidarsız olduğunu evlendiği kadından gizleyen erkeği tazminat ödemeye mahkûm etti. İtalyan basınının adını Cristina S. olarak verdiği kadın...
'Yogafit'le forma girin Bedenini forma sokmak için kan ter içinde hoplayıp zıplamaktan hoşlanmayanların imdadına son yıllarda Türkiye'de de yapılmaya başlanan yogafit yetişiyor.
Bir ilaçla 'zekâ küpü' Zekâya doping ilacı yolda... Amerikalı bilim adamlarının, insanları daha zeki yapacak ve hafızayı güçlendirecek bir ilaç geliştirdiği açıklandı.
Oyun tutkunlarına Sony firmasının oyun konsolu Play Station'ın taşınabilir versiyonu olan PSP (Play Station Portable) Hong Kong'da satışa çıktı.
Robotları da robot yapacak Bilim adamları kendisinin kopyasını yapan robot geliştirdi. Nature dergisinde çıkan habere göre, Amerikan Cornell Üniversitesi'nde geliştirilen küçük robotlar, bir..
Cannes'da yeni bir yıldız doğdu Iraklı Kürt yönetmen Hiner Saleem'in son filmi 'Sıfır Kilometre', Cannes Film Festivali'nde gösterildi.
Stone'a ikinci çocuk Amerikalı oyuncu Sharon Stone, ikinci kez evlatlık edindi. Ünlü oyuncunun yeni çocuğu, geçen cumartesi günü dünyaya gelen bir erkek bebek.
Onun adı Beşiktaş! Çocuğuna 'Beşiktaş' adını veren avukat Hasan Kiriş, Nüfus Müdürlüğü'ne başvurarak oğlunun nüfus cüzdanını aldı.
Kız annesi unutkan Hollywood'un masum yüzlü yıldızı Gwyneth Paltrow'un, neredeyse bir yaşına girecek olan kızı Apple'ın doğumunun ardından kendisinde unutkanlık başladığı yolundaki açıklamala..
Obezlik aşısı pek yakında İsviçre'de bir biyoteknoloji şirketi, aşırı kiloları önlemek için bir aşı üretmeye hazırlanıyor. Gönüllü 112 obez üzerinde yapılacak araştırmalar aşının son şekli üz..
Kindar ayı köy bastı Erzincan'ın Üzümlü köyünde çobanların bir gün önce dağda ateş ettikleri ayı, ertesi akşam köydeki ahıra damdan girerek yedi koyunu parçaladı. Kapısından giremediği ahıra ..
« » 1 2 3 4 5 6 7 8 9