13 Mayıs 2005 Cuma Günü Haberleri

13 Mayıs 2005 Cuma Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Ukrayna başkentinde ‘turuncu gül’ buluşması Geçtiğimiz günlerde Kırgızistan’ı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bu kez bir diğer ‘kadife devrim’ ülkesi olan Ukrayna’ya giderek bu ül..
Rumlar KKTC’ye doğrudan ticarete karşı; Rehn çözüm için iyimser Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Tasos Papadopulos, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in KKTC ile doğrudan ticaretin yapıl..
Amerikan Kongresi üyeleri tatilde Kıbrıs’a geliyor ABD Kongresi'deki Türk Dostluk Grubu Başkanı Florida milletvekili Robert Wexler, KKTC'ye uluslararası izolasyonu kırma çabaları çerçevesinde..
ABD’li tarihçi Shaw: İsviçre medeniyetsiz Amerikalı Osmanlı tarihi profesörü Stanford Shaw, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu hakkında soruşturma başlatan İsviçre’nin ‘dikta..
Uçak krizini Bush’a haber vermemişler Washington’da önceki gün Beyaz Saray ve Kongre ile bazı kamu binalarının boşaltılmasına neden olan Cessna tipi küçük uçağın yasak hava sahasına yanlışlık..
IMF kredisinin hepsi kullanılmayacak Uluslararası Para Fonu (IMF) ile 10 milyar dolarlık krediyi içeren 3 yıllık yeni stand-by düzenlemesi, İcra Direktörleri Kurulu tarafından önceki gece gör..
Öcalan kararı etkilemedi, Borsa yükselişini sürdürdü Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanmasından tedirgin olan ve bunu bir süredir fiyatlara yansıtan Borsa, kararın aç..
Telekom: Yeni hizmetler sunan Avea, sektörü yönlendiriyor Türk Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan, Telecom Italia ile cep telefonu operatörü Avea'daki ortaklıklarının özelleştirme sürecinde..
Tarihî Zindan Han, mücevher han oldu Sümer Kuyumculuk bünyesinde bulunan Stork's Mücevher Mağazalar zincirine tarihî Zindan Han'ı da ekledi.
Kale Grubu, keskin nişancı tüfeği üretti, sırada piyade tüfeği var Kalekalıp, Türkiye’nin yüzde yüz yerli ilk keskin nişancı tüfeğini üretti. Hafif zırhlı araçlara yönelik imal edilen silaha ..
Beyaz gömlek üreticisi mağazacılıkta büyüyecek Türkiye’nin önde gelen gömlek üreticilerinden Bilsar Tekstil, mağazacılıkta da büyümeyi hedefliyor. 1947’de kurulan ve dokuz yıl önce dünyanın ..
Otomotiv sektörü 2004’te 5 bin kişiye daha ekmek kapısı oldu Türk otomotiv ana sanayiinde geçen yıl toplam 434 milyon dolarlık yatırım yapıldı. 5 bin 311 kişiyi daha istihdam eden sektörde ça..
‘İstikrarlı büyüme için bankacılık reformu şart’ Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, kamunun sürdürülebilir büyüme için ne yapılması gerektiği konusuna konsantre olması gerektiğini sö..
Tüzmen ata yurdunda kıl çadırda geceledi Çeşitli temas ve ziyaretlerde bulunmak üzere işadamları heyetiyle birlikte Moğolistan'a gelen Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen önceki gün başkent Ulanbator..
Akbank, kurucu hisselere 1 milyar YTL ödeyecek Akbank'ın ihraç edilmiş bulunan 2 bin 538 kurucu hissesi ve intifa senedinin banka tarafından geri satın alınma fiyatı 1 adet kurucu ve intifa s..
Gemici ehliyeti olmayan tekne kullanamayacak Gemici ehliyeti olmayanlara tekne kullanma yasağı getirildi. Amatör Denizci Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre gemici ehliyeti olmayanlar eğ..
Diyalog toplantıları İsveç’te devam ediyor İsveç’in ikinci büyük kenti Göteborg’da başlayan ve Uluslararası Harran Diyalog Konferansı’nın devamı niteliğinde sayılan toplantıda katılımcılar, ..
Provokasyon CD’lerine MİT’ten yalanlama Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, bazı odakların provokasyon amaçlı CD dağıtarak devlet kurumlarını bir komploya alet etmeye çalıştıklarını açıkladı.
İlaç fiyatlarında yüzde 10 indirime gidilecek İlaç fiyatlarında yapılan yeni düzenlemeyle, yerli hammadde kullanılan ilaçların fiyatları, 16 Mayıs’tan itibaren yüzde 10 indirimli olacak.
Sırbistan gurbetçinin tatil parasına el koymuş Tatillerini ülkelerinde geçirmek için Sırbistan ve Karadağ üzerinden Türkiye’ye gelen gurbetçilerin 1 milyon Euro’ya yakın dövizlerine bu ülkele..
Sivil toplumun kaygılarını Adalet Komisyonu da dikkate almadı Yeni ceza yasalarıyla ilgili değişiklik teklifleri Meclis Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Basın özgürlüğünü kısıtladığı gerekç..
UNICEF raporundaki azınlık ifadesi Bakan Çelik’i rahatsız etti Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu UNICEF tarafından hazırlanan "İlköğretim ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda, "a..
'Yeni yasalarda savunma hakkımız kısıtlanıyor' Avukatlar, yeni Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Ceza İnfaz Kanunu'nu, savunma hakkını kısıtladıkları gerekçesiyle ‘savunma yürüyüşü'..
Temiz ve sağlıklı okullar ‘beyaz bayrak’ çekecek Bahçesinden sınıfına, tuvaletinden kantinine kadar tek tek denetlenecek okullara çeşitli kıstaslara göre puan verilecek. 100 üzerinden 90 puan..
‘Meslekî eğitim için kısa askerlik gündemimizde’ Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki eğitime teşvik için askerliğin kısaltılması gibi bazı projelerinin olduğunu ancak bununla ilgili ka..
95 bin öğretmen tayin istedi Milli Eğitim Bakanlığı’na 95 bin öğretmen; okulunun, ilçesinin veya ilinin değişmesi için başvuruda bulundu. İller arası yer değiştirme başvuruları bugün sona eri..
Mogan Gölü için özel idare kurulu oluşturuluyor Çevre ve Orman Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Mogan Gölü’ndeki sazlıkları proje dışında sökmesi üzerine harekete geçti.
AİHM’den beklenen karar çıktı son sözü Türk yargısı söyleyecek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye’nin terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ı adil yargılamadığına hükmetti. ..
[Haber Yorum] Paniğe gerek yok Türkiye, yıllar önce yargı yetkisini tanıdığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kamu vicdanına hoş gelmeyen bir kararıyla daha karşı karşıya.
Öcalan kararına usulden itiraz AİHM, terör örgütü elebaşısı Öcalan’ın Türkiye’deki yargılanmasına usul yönünden karşı çıktı. Yargılamayı adil bulmayan AİHM Büyük Dairesi, yeniden yargılama ya..
Ankara’da ilk yorum: Yeniden yargılanma olmazsa Avrupa’dan siyasî baskı gelir Ankara, AİHM’nin terör örgütü lideri Abdullah Öcalan hakkındaki kararla ilgili olarak, "Yeniden yargılama olmazsa..
Bölücü örgüt lideri yeniden yargılansa bile sonuç değişmez Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin ‘Öcalan’ın yargılanma sürecinin adil olmadığı’ kararı dikkatleri iç hukuk kurallarına yöneltti. B..
Ankara, AİHM kararını sağduyuyla karşıladı AİHM’nin terör örgütü elebaşısı Abdullah Öcalan’ın ‘adil yargılanmadığına’ ilişkin kararı, siyasi çevrelerde sağduyu ile karşılandı. AİHM’nin kararı..
AİHM kararını kendini asarak protesto etti Erzurum Kamu-Sen İl Temsilcisi Celal Karapınar, AİHM’nin terör örgütü lideri Öcalan’ın yeniden yargılanması yönünde karar almasını, kendini asarak p..
Öcalan, militan sayısının 100 bine çıkmasını istedi Terörist başı Abdullah Öcalan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) verdiği karardan bir gün önce tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi’nde..
Mahkemede kameralara şov yapamayacak Terör örgütü elebaşısı AİHM kararı doğrultusunda yeniden yargılansa bile önceki davada olduğu gibi kameralar önünde şov yapamayacak.
PKK, ABD ve AB ülkelerinin terör örgütü listesinde ABD ve Avrupa ülkelerinin yasadışı terör örgütleri listesinde yer alan PKK’nın lideri Abdullah Öcalan’ın yeniden yargılanmasına karar veril..
Bundan sonra ne olacak? 1- Komitenin kararı beklenebilir2- Avukatlar başvuru yapacak3- Anayasa Mahkemesi’ne gider4- İç hukuktaki engel kaldırılır
Korkuyu yenmeden huzur yok Korkularıyla yaşamayan kaç kişi çıkar aranızda. Belki hiç… "Beni hiçbir şey korkutamaz." diyen kişi ise baştan yalan söylüyor demektir.
Umudun rengi karbeyaz Bu hafta vizyona giren filmler arasında özel bir yere sahip olan "Votka Limon", dramatik anlatımıyla ‘umut’ ve ‘aşk’ üzerine ince sözler söyleme gayreti içinde olan bir..
Gece 11.45’te kesişen hayatlar Bugün yarın derken bir türlü vizyona giremeyen "Gece 11.45", nihayet bugün seyirci ile buluşuyor. Altın Portakal’da yarışan ve eli boş dönen film, sinemalarda 9..
Cannes’da ‘Altın Palmiye’ yarışı başladı 58. Uluslararası Cannes Film Festivali, Fransa’nın Cannes kentinde önceki gece başladı. Festivalin açılışını, Amerikalı yönetmen Alexander Payne ile H..
‘Halikarnosos’ filmi tamam Yönetmenliğini Remzi Kazmaz’ın yaptığı ‘Antik Halikarnosos’ filminin çekimleri Bodrum’da tamamlandı.
14 Türk filmi Altın Koza’da 31 Mayıs-5 Haziran tarihleri arasında 12’ncisi düzenlenecek Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’na katılacak filmler belli oldu..
‘Sevgi’ fotoğrafları yarıştı Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen "Yunus Emre Fotoğraf Yarışması" sonuçlandı.
TDK’dan ‘Tarihsel Sözlük’ Türk Dil Kurumu (TDK) 13, 14 ve 15. yüzyıllara ait 400 eseri tarayarak yeni bir sözlük oluşturuyor.
Âşık, ‘hodri meydan’ dedi Kars Belediyesi tarafından düzenlenen "Murat Çobanoğlu 1. Türkiye Âşıklar Bayramı" sonrasında 3 dalda birincilik kazanan Erzurumlu Âşık Fuat Çerkezoğlu, etkinliği pr..
Antalya’nın oyunu Rusya’da Antalya Devlet Tiyatrosu, "Androcles ile Aslan’’ adlı oyunla 18-22 Mayıs tarihleri arasında 6. Uluslararası Rainbow Festivali’ne katılmak üzere Rusya’ya gidecek.
Ergülen’e Dionysos Ödülü 33. kez yapılan Salihli Şiir İkindileri’nin "İlkyaz 2005" etkinliğinde günümüz Türk şiirinin temsilcilerinden Seyhan Erözçelik, Ahmet Erhan ve Haydar Ergülen’e "Diony..
Yönetmen Ömer Kavur kansere yenik düştü Türk sinema tarihinde önemli filmlere imza atan usta yönetmen Ömer Kavur (61), dün akşam İstanbul’da hayatını kaybetti. 10 yıl önce göğüs kanseri neden..
« » 1 2 3 4 5 6 7 8 9