18 Aralık 2005 Pazar Günü Haberleri

18 Aralık 2005 Pazar Günü Haberleri

Arşivdeki diğer günlere ait haberleri görmek için aşağıdaki menüden tarih ve kategori seçiniz.Tarih:  Kategori: 
Kalsın benim davam, divana kalsın! Ahmet Kaya dinleyicileri için bu hafta sevindirici bir haber geldi. Ölümünden beş yıl sonra yeni bir albümü daha çıktı sanatçının.
Cihat Aşkın’dan ‘Minyatürler’ Keman sanatçısı Cihat Aşkın, Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası ile 21 Aralık Çarşamba günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ‘Minyatürler’ başlı..
Cantabile iki konser için Ankara’ya geliyor Michal Steffan, Mark Fleming, Richard Bryan ve Steve Van Den Broeck’dan oluşan Cantabile, 21 ve 22 Aralık’ta ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde hay..
İlk Hemşin ezgileri albümü Otantik dilde söylenmiş ilk Hemşin ezgileri ‘Vova’ adlı albümle müzik marketlere ulaştı.
Yüz sanatçıdan Kocatepe’ye 41 kere maşallah Ali Kocatepe, sanat hayatının 41. yılını, yaklaşık 100 sanatçının seslendireceği şarkıların yer aldığı iki albümle kutluyor. Kocatepe’nin besteleri..
Önce ilmik sonra okul Diyarbakır’da 12 bin ilköğretim öğrencisi hem okula gidiyor hem de sokakta çalışarak aile bütçesine katkıda bulunuyor. Bu ilginç rakam, Eğitim-Sen Diyarbakır Şubesi tara..
Bunayanların sayısı her 20 yılda iki kat artacak Dünyada bunayanların sayısının her 20 yılda bir 2 katına çıkacağı ve 2040 yılına kadar 81 milyonu bulacağı bildirildi.
Tarihinin ilk kadın binbaşısı görevde Kazakistan tarihinde ilk kez bir bayana binbaşı rütbesi verildi. Kazakistan Silahlı Kuvvetleri (KSK), tarihinde ilk kez bir bayana binbaşı rütbesini verd..
[SÜRÜŞ İZLENİMİ] - Sanki atom karınca Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa pazarı için son yıllarda büyük çaba sarf eden Mitsubishi, ürün çeşitliliğini güçlendiriyor.
[YENİ MODEL CITROEN C6] - Citroen lüks sınıfa geri döndü Citroen’in üst sınıf modeli C6, yeni yılla birlikte satışa çıkıyor. Markanın spor limuzin kavramına uygun olarak tasarladığı otomobili..
Herkes mantık dersinde! Lüks değil ihtiyaç’ sözü otomobil için kullanılan en önemli vurgulardan biri haline geldi.
[YİYECEK] - Meyve aromalı lezzet Cadbury’nin krema dolgulu çikolatası Grand, meyve aromalı lezzetiyle parmak ısırtıyor. Ürün portakal kremalı ve sütlü hindistancevizi kremalı çikolatalı.
[GİYECEK] - Şıklık ve zarafet ön planda Motif Triko’nun yeni yıl için tasarladığı farklı model giysileri ile zarafeti öne çıkarıyor. Firma kadınlar için siyahın asaletini yansıtan çağdaş çizg..
[AKSESUAR] - Yeni yılda farklı zamanlar Ecko’nun yeni modeli Geniues, tasarımı ve özel kadranı ile dikkat çekiyor. Kristal taşlarla süslenen iç kadran bayanlar için tasarlanmış. 220 dolar.
[HEDİYE] - Göz alıcı hediyeler Mudo Concept, mobilya ve ev aksesuarlarından salon, mutfak ve kişisel ürünlere kadar binlerce hediye seçeneği ile yeni yıla özel paketler sunuyor.
Çocuğunuzun odasını mutlu anlarıyla süsleyin Bebeğiniz ele avuca gelmeye başladığında onu yansıtacak ya da kişiliğine doğru etkiler yapacak dekorasyon kurallarına önem vermek gerekir.
Köfte 'Bizim' diyorlar, herkese yediriyorlar Herkes kendi damak tadına uygun köfteyi baştacı yapabilir şüphesiz. Çünkü ülkemiz ızgara köftesi bakımından oldukça zengin bir çeşni sunmaktadır.
Bu sofra, özel günler için Bizde özel günlere ait yemek tarifleri genellikle tam o gün verilerek malzemeyi hazırlama ve pişirme imkanı dikkate alınmaz.
'Baba benimle misin?' Yirminci yüzyılın ilk yarısında, tıp bu kadar gelişmiş değildi. Dünyanın her yerinde çok sayıda bebek ilk tebessümünün üzerinden çok geçmeden hayata veda ediyordu.
Özgün veya müzik Gül veya Diken Sizi haberdar edeceğimiz son albüm ise, bu ikisinden daha farklı bir yerde duran bir çalışma.
Aşka arzuhal eden şarkılar Tanıtımını yapacağımız ikinci albüm, dinî içerikli müziği, müziğin kendisinden ziyade artık sosyolojik olarak tanımı ve çağrışımı olan ‘İslami ezgi’yi seçenlerin se..
Müzik değil, söz isteyene... Takip edenler bilir; buradaki albüm tanıtımlarında gözetilen ölçüt, tanıtılacak albümün nitelikli müzik ortaya koyması veya yaygın beğenilere hitap etmesi ve bell..
Âkil adam olmak Bazı insanların hayatınızda müstesna tesirleri vardır. Hatta zaman gelir, hayatınıza bile onların yön verdiğini söylersiniz. Oysa her insan kendi hayatını yaşar.
Kaybolen E... Gözünde maskesi, elinde feneri, sırtında çuvalı vardı ve oldukça kalın bir kitabın kapısını kurcalayıp duruyordu.
Şark’ta bir âlim: Bediüzzaman Bediüzzaman Said Nursi, çağdaş bir müfessir, mütefekkir ve mürşidliği yanında mahkemelerde ise ölümsüz müdafaaların sahibi bir şahsiyet hiç şüphesiz.
Ben’in öteki’ye karışmış hali ya da geciken ölüm Genç yazarlarımızdan Murat Gülsoy, Proust’tan beri modern edebiyatın temel sorunlarından biri olan zamansallığı konu ediniyor.
Köye kazık çaktı ‘kabuk’larla dünyaya açılıyor Kendi tabiriyle ‘kuyudan çıkan yönetmen’ Ahmet Uluçay, kabuğunu kırdığı günleri çoktan aşarak, yaptığı işi ve sanatıyla gönülleri fethetme yolun..
Türklerin diyarında iklim sütliman Türk milletinin adına türküler yaktığı topraklarda; Yemen’deyiz... İlk durağımız başkent San’a’ya ayak basar basmaz etrafımızı saran dağlara dikkat kesiliyo..
Çiniler Türk işi, figürler Hitit’ten Medeniyetlerin buluşma noktası olan Anadolu’da uzun yıllar hüküm süren Hititlerden geriye kalan kültürel zenginlik, geleneksel el sanatlarımız çini ile ge..
Dikkat, ölüm tehlikesi değil, minyatür sergisi! Geleneksel resim sanatımız minyatür, yakın dönemde kitap sayfalarından çıkıp çini üzerine ve başka zeminlere uygulanmıştı. Ancak bu sanat bugün..
İslam coğrafyasının entelektüelleri Hira'da Arap dünyası yeni bir dergi ile tanıştı; Hira. Adı oldukça mânidar olan Hira, Peygamber Efendimiz’e ilk vahyin geldiği Mekke’deki dağın adı.
Sırlar Söz verdim, adını saklı tutacağım. Zaten ismi ya da soyadı değil önemli olan. Diyelim ki adı Ayşe. Şu anda yurtdışında üniversitede okuyan nice başörtülü Türk kızından biri o da. Uzun ..
A be kentselim dönüşümüm! Uzun zamandan beri kültürel bir faaliyete katılamamaktan şikayetçi olan karıştırmacı gazeteci arkadaşımız H. Salih Zengin, bu kez yolunu İstanbul’un ‘getto’larından ..
Grotius’u Avrupalılara öğreten Osmanlı Bilgi yoksunu bir ülkede fikir beyan etmek kadar haz verici bir duygu olamaz herhalde. Nasıl olsa kimse işin aslını faslını araştırmıyor. Asılın mancını..
Ruhsuz ve kültürsüz memleketim GAP Televizyonu kamera kontrolörü Serdar Aslanoğlu ıssız bir dağ başında kurtların, çakalların saldırısına uğrayarak ölmedi. Adana denen ve artık kent olduğu ku..
Altı üstü bir kimlik değilmiş meğer Hayatım boyunca hiç sevmediğim şeylerden birisi de kimlik taşımak mecburiyetinde kalmak. Yıllarca taşıyorsun bir işe yaramıyor, kırk yılda bir taşımıyorsun..
‘Mesnevî’nin özü’ 45 yıl sonra okuruna ulaştı Yayımı, yazarı tarafından görülemeyen ve büyük İslam mutasavvıfı Mevlânâ’nın ünlü eseri Mesnevî’nin bir şerhi sayılabilecek ‘Mesnevî’nin Özü’ adl..
Bedel Erkeklerin bitip tükenmek bilmeyen askerlik hâtıraları hakkında kadınların ne düşündüklerini tahmine çalışalım; ilk ihtimâl -kibar dille- bu durumdan pek memnun olmadıklarıdır, çünkü hâ..
Asimilasyon kıskacı göçmenin boynunda 11 Eylül’le başlayıp son yıllarda iyice yükselişe geçen terör olayları, göçmenleri yaşadıkları coğrafya ve ülkelerde zor durumda bıraktı.
Gorillerin efendisi ile entegrasyon tamam! Sinemaseverler Peter Jackson’ı daha çok 3 milyar dolar hasılat elde eden ‘Yüzüklerin Efendisi’ filmleri ile tanıdı. Özellikle fantastik edebiyatseve..
Amerika'dan Kuzey Irak'ta önleyici fişleme Erbil ve Süleymaniye Havaalanı’ndan ayrılmadan önce pasaport memurunun önündeki kameralara gülümsemeyi unutmayın. Amerikalılar Kuzey Irak’a giren-çı..
Saddam'ın kışlası Mekân-ı Revan oldu Irak’taki Baas rejiminin Amerikan güçlerince devrilmesinin ardından eski yönetime ait mekânlar kimlik değiştirmeye devam ediyor. Süleymaniye’de işkenceler..
Dört hayvanlı Türk takvimi Yeni bir yılın başlangıcı ile değişen onca şey arasında hiç şüphesiz takvim yaprakları baş sırayı alır. Eskiden küçük de olsa bilgi bakımından birer ansiklopedi nit..
Kap’tan değil kapsülden yiyeceğiz; hap piş ağzıma düş Gri tonlu masanın etrafına oturmuş, metalik gri kıyafetli, gri makyajlı gelecek çağın ailesi yemek yemektedir. Yemek, tabaklarda dizili r..
Ayın Klasik Müzik Albümleri Dinamik yorumlarıyla, kısa zaman içerisinde özel bir dinleyici kitlesi edinen İngiliz Belcea Yaylı Çalgılar Dörtlüsü'nün oda müziği...
Beatles vârisleri EMI'yı dava etti The Beatles'ın hayattaki üyeleri ve ölen üyelerinin yakınlarından dev müzik şirketi EMI'ye dava! Paul McCartney...
INXS' yeni solistle döndü INXS, solisti Michael Hutchence'ın ölümünden tam sekiz yıl sonra müzik dünyasına yeni bir albümle, 'Switch'le döndü.
Savaşsız dünya için ağıt Gün boyunca beyazcamdan akan savaş görüntülerine iyice kayıtsızlaştığımız, savaş olgusunun iyiden iyiye normalleştirildiği bugünlerde İstanbul çok anlamlı bir sergiye..
Erol Akyavaş Nev'de 1999 yılında hayatını kaybeden Erol Akyavaş'ın resimleri Galeri Nev'de.
Bir 'garip' sergi Orhan Veli'nin yedi ayrı şiirinin fotoğraflarla yorumlandığı 'Bir Garip O' isimli fotoğraf sergisi bugün...
« » 1 2 3 4 5 6 7