20 Yıldır Yapılması Konuşulan Hastane Konusunda Mutlu Sona Ulaşıldı
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

20 Yıldır Yapılması Konuşulan Hastane Konusunda Mutlu Sona Ulaşıldı

15.07.2008 15:17 | Son Güncelleme: 15.07.2008 15:17
20 Yıldır Yapılması Konuşulan Hastane Konusunda Mutlu Sona Ulaşıldı

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, 400 Yataklı Devlet Hastanesi Konusunda Son Noktaya Ulaştıklarını Belirterek, Hastane Yapımıyla İlgili Hiçbir Pürüzün Kalmadığını Söyledi.

Sakarya Valisi Hüseyin Atak, 400 yataklı devlet hastanesi konusunda son noktaya ulaştıklarını belirterek, hastane yapımıyla ilgili hiçbir pürüzün kalmadığını söyledi.

Atak, valilikte yaptığı açıklamada, 400 yataklı hastane yapımının 20 yıldır kamuoyunda konuşulduğunu belirterek, bugün itibariyle hastanenin yapımı konusunda mutlu sona ulaştıklarını kaydetti. Orman Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ve Sağlık Bakanlığı arasında 2007 yılı Nisan ayı içinde üçlü bir protokol imzalandığını hatırlatan Atak, Atak, "400 yataklı eğitim ve araştırma hastanesiyle ilgili son noktaya ulaşmış bulunmaktayız. Mevcut araştırma hastanesinin yaklaşık 41 dönümlük arazisi ile Orman Genel Müdürlüğüne ait 34 dönüm arazi birleştirilmek suretiyle, toplam 75 dönümlük alanda hastanenin kurulması planlandı. Hastane yapımı da TOKİ'ye verildi. TOKİ de geçtiğimiz yıl çalışmalarını tamamladı ve 28 Şubat'ta ihaleye çıktı. İhaleyi 54 milyon 500 bin YTL teklifle Göztaş firması kazandı.'' diye konuştu.

Hastane yapımı ile ilgili spekülasyonların ortaya atıldığını, depremin ardından kat sayısının ikiye indirilmesiyle bazı sıkıntılar yaşandığını dile getiren Atak, sorunun çözümü için Bayındırlık ve İskan Bakanlığına başvurduklarını kaydetti. Atak şu bilgileri verdi: ''Görüşmelerde jeolojik ve jeoteknik raporların alınması kaydıyla, kat adedinin arttırılmasının tamamen belediye meclisinin yetkisinde olduğu ifade edildi. Bunun üzerine ihaleyi kazanan firmadan jeolojik ve jeoteknik rapor hazırlamalarını istedik. 3 ay süren çalışmalar sonunda gerekli raporlar hazırlandı. Altında 6 uzmanın imzası bulunan raporu süratle Büyükşehir Belediyesi'ne teslim ettik ve dün itibariyle de belediye meclisinden istediğimiz kat artırımı konusunda karar çıktı. Bundan sonra ilimizde hastane yapımıyla ilgili hiçbir pürüz kalmamıştır.''

Hastane inşaatının başlatılmaması için Orman Bölge Müdürlüğü lojmanlarında kalan personeli temsil eden sendikanın dava açtığını belirten Atak, ''Mahkemenin aksine bir kararı olmadıkça icrayı etkilemez, işimizi yürütürüz. Ne zaman ki aleyhimize bir karar verirse mahkeme kararına saygı duyar ve ona göre hareket ederiz. Konu ile ilgili dava açılsa da verilen bir karar olmadığı sürece işlemler yürür'' dedi. Hastane yapımı için 69 eski lojmanın yıkılması gerektiğini belirten Atak, lojmanlarda yaşayan personele ay başında Ayçiçeği Konutları'nda yaptırılan 120 metre karelik konutları teslim edeceklerini kaydetti. İl genelinde inşaatı devam eden sağlık ocağı ve hastane inşaatlarına da değinen Atak, Akyazı'da inşaatı süren 100 yataklı fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde fiziki gerçekleşme oranının yüzde 45'e ulaştığını ve yıl sonunda hizmete gireceğini bildirdi.

İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş ise 400 yataklı hastane inşaatı süresince Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinin hizmete devam edeceğini belirterek, inşaatın tamamlanmasının ardından eski binaların bir kısmının yıkılarak otel olarak kullanılabileceğini anlattı. Bin 275 günde tamamlanması düşünülen 400 yataklı hastanenin bina oturum alanı 11 bin 500 metre kare, toplam inşaat alanı 65 bin 500 metrekareden oluşacak.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title