20. Hasyurt Tarım Fuarı

20. Hasyurt Tarım Fuarı
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Finike'nin Hasyurt beldesinde devam eden "20. Hasyurt Tarım Fuarı"nın üçüncü gününde yapılan "Sebze teşvik müsabakası" sonuçlandı.

Finike'nin Hasyurt beldesinde devam eden "20. Hasyurt Tarım Fuarı"nın üçüncü gününde yapılan "Sebze teşvik müsabakası" sonuçlandı.

Finike, Demre ve Kumluca Tarım İlçe Müdürlükleri'nde görevli teknik elemanlardan oluşan jüri, yarışmaya başvuran 77 çiftçinin 109 serasında yaptığı incelemelerde, ekim, dikim, sulama, gübreleme, zirai mücadele, kültürel önlemler, verim ve seranın konstrüksiyonu gibi kriterleri dikkate alarak puanlama yaptı.

Puanlama sonucunda, Erentepe'den Ali Ünal domates, Hasyurt'tan Salih Aydın salkım domates, Demre'den Cemil Karagöl çeri ve kokteyl domates, Hasyurt'tan Fatih Özpak hıyar, Hasyurt'tan İsmail Yıldırgan patlıcan, Hasyurt'tan Süleyman Yıldırım kavun, Mavikent'ten Hanife Sevgi Aksu sivri biber, Mavikent'ten Kenan Tunç çarliston biber, Demre'den Mahir Akın dolmalık biber, Demre'den Musa Öncül ise kapya biber yetiştiriciliğinde birinci oldular.

Domates, salkım domates, çeri ve kokteyl domates, hıyar, patlıcan, kavun, sivri biber, çarliston biber, dolma biber ve kapya biberden oluşan toplam 10 kategoride yapılan müsabaka sonucunda, kategorisinde birinci olan çiftçilere Finike Ziraat Odası tarafından çeyrek altın hediye edildi. Dereceye giren diğer çiftçilere ise, Fuar Tertip Komitesi tarafından onur belgesi ve fuara katılan firmalar tarafından çeşitli hediyeler verildi.

En iyi standın belirlendiği yarışma da sona erdi. Stantların nevi ve fuara katılım süresi, tasarım ve donanım, ürün yelpazesi, teknik donanım, standın işletilmesi ve organizasyon gibi kriterler ele alınarak yapılan değerlendirmede; ilk üç sırayı alan firmalara sırasıyla yüzde 20, yüzde 15 ve yüzde 10 indirim yapıldı.

-KONUŞMALAR-

Törende konuşan Finike Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, sebze teşvik müsabakasında dereceye giren yetiştiricilere ve tüm katılımcılara teşekkür etti. Görgülüarslan, "Ülkemizin ve bölgemizin tarımsal potansiyeli hızla gelişmektedir. 20 yıl önce çok kısıtlı koşullarda başlayan fuarımız, ülkemizin en önemli fuarlarından birisi haline gelmiştir. İstikrar ve başarısından bir şey kaybetmemiştir" şeklinde konuştu.

Tarım İl Müdür Yardımcısı Mehmet Yoran da, amaçlarının tarladan sofraya takip edilebilen markalı ürünler yetiştirmek olduğunu söyledi. Geçtiğimiz yıl 9 Bin 900 analiz yapıldığını ifade eden Yoran, "Çok cüzi miktarda kalıntı problemi ile karşılaştık ve bertaraf edilmesi için gerekenler yapıldı. Avrupa ülkelerinde bu oran çok daha yüksektir. Kendimize güvenmeliyiz. Üreticilerimize, bu tip organizasyonları yakından takip etmelerini ve teknolojik gelişmelere ayak uydurmalarını tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Tarım İlçe Müdürü Remzi Aslan ise, Finike İlçe Tarım Müdürlüğü sorumluluğunda gerçekleşen sebze teşvik müsabakasının Hasyurt Tarım Fuarı kapsamında geleneksel hale geldiğini kaydetti.

Aslan şöyle devam etti:

"Hasyurt Tarım Fuarı'nda sebze teşvik müsabakasına katılmak isteyen yetiştiricilerimiz Finike, Kumluca ve Demre Tarım İlçe Müdürlükleri'ne başvuruda bulunmuşlardır. İlçe müdürlüklerinin katılımıyla oluşturulan komisyon, üç ilçemizden yarışmaya katılan üreticilerimizin seralarını tek tek dolaşarak puanlama yapmıştır. Yarışmaya katılan tüm üreticilerimizin ürünleri birbirinden iyi ve kalitelidir. Ancak, yarışmanın formatı gereği, her kategoriden bir birinci tespit edildi. "

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Süleyman Kayhan ise, tarım sektöründe çalışanların bu yıl büyük sıkıntı yaşadıklarını söyledi. Kayhan, girdilerinin artması karşısında, fiyatlarda düşüş yaşandığını vurguladı.

Sebze Teşvik Müsabakası ödül töreninde, ilköğretim okulları arasında yapılan

"Çocuk gözüyle tarım" konulu resim yarışmasında ilk üç dereceyi elde eden ilk ve orta kademe öğrencilerine Fuar Tertip Komitesi tarafından çeyrek altın verildi.

Törende Kolaklar İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi bir gösteri sundu.

- ANTALYA

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title