2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turunun Ardından

2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turunun Ardından

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 4 etaptan oluşan ve 8 Eylül Perşembe günü İstanbul-Şile-Kefken arasında koşulan 102 kilometrelik etapla başlayan "2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turu"nun ardından, "Bu yarışma 2012 Londra Olimpiyatlarına gidebilmemiz açısından çok önemliydi.

2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turunun Ardından

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, 4 etaptan oluşan ve 8 Eylül Perşembe günü İstanbul-Şile-Kefken arasında koşulan 102 kilometrelik etapla başlayan "2. Uluslararası Marmara Bisiklet Turu"nun ardından, "Bu yarışma 2012 Londra Olimpiyatlarına gidebilmemiz açısından çok önemliydi. Buradan aldığımız puanlarla olimpiyatlara gitmek istiyoruz" dedi.

Müftüoğlu, toplam 458 kilometrelik turun, 120 kilometrelik son etabı olan Adapazarı-Kaynarca-Kandıra-Kocaeli etabının ardından AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, Türk sporcuların son etaba kadar önde olmadığını, dereceyi bugüne bıraktıklarını ifade ederek, Türklerin heyecanı ve zoru sevdiğini kaydetti.

Son etaba kadar Suriyeli pedalların önde olduğunu anımsatan Müftüoğlu, Türk sporcuların zor olanı başararak, aradaki zamanı kapatıp salise farkıyla birinci olduğunu dile getirdi.

Marmara Bölgesinin tanıtımına yönelik önemli bir yarış niteliğinde olan turun, aynı zamanda olimpiyatlara puan veren kalifikasyon yarışı olduğuna dikkati çeken Emin Müftüoğlu, şöyle konuştu:

"Bu yarışma 2012 Londra Olimpiyatlarına gidebilmemiz açısından çok önemliydi. Buradan aldığımız puanlarla olimpiyatlara gitmek istiyoruz. Çünkü en son 40 yıl önce yol bisikletine gidilmiş, çok zaman geçmiş... 40 yıl sonra tekrar yol bisikletinde olimpiyata gideceğiz. "

Turun genel klasman birincisi Kocaeli Brisasporlu Ali Rıza Tanrıverdi'yi başarısından dolayı kutlayan Müftüoğlu, Tanrıverdi'nin yarış boyunca birinciliği almak için gayret ettiğini, yorucu 4 etabın ardından birinciliği kazandığını söyledi.

Sporcu Tanrıverdi ise takım arkadaşlarıyla son gün farklı bir strateji belirlediklerini ifade ederek, "Birinci olmam için üzerime oynadılar. Kaçmayı başardım ve sarı mayoyu almayı başardık. Son etap Kocaeli olması dolayısıyla kendi şehrimizde yarışı aldık, bu da ayrı bir mutluluk verici durum" diye konuştu.

Sürekli önde olduğunu, son düzlükte endişelendiğini dile getiren Tanrıverdi, şunları kaydetti:

"Bitiş çizgisini geçtikten sonra geçmelerini bekledim, turu aldım mı, almadım mı diye merak içindeydim. Birinci olamadım diye çok üzüldüm ama daha sonra öğrendim ki birinci olmuşum. Çok mutlu oldum hem takım olarak birinci olduk, hem de ben ilk defa sarı mayo sahibi oldum. Bütün arkadaşlarıma bana destek oldukları için çok teşekkür ediyorum. "

- KOCAELİ

Kaynak: AA