2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başladı

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başladı

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Trabzon'da Başladı.

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Başladı

2. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, Trabzon'da başladı.

Trabzon Halkevi, ''sendika.org'' sitesi, KESK, Türk-İş ve Yol-İş sendikalarıyla Mimarlar Odası, Jeoloji Mühendisleri Odası, Of Folklor Derneği ve Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Öğrenci Kolektifi işbirliğiyle düzenlenen festivalin açılış töreni, Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Festivalin açış konuşmasını yapan Trabzon Halkevi Başkanı Sinan Kutay, festival süresince dünyanın değişik ülkelerinden işçi filmlerinin gösterileceğini belirterek, ''3 gün boyunca işçilerin, emekçilerin ve köylülerin mücadelesinden kesitler sunulacak'' dedi.

Trabzon'un kültürel ve sanatsal birikimlerine katkı sağlamak için, Türkiye'nin değişik illerinde de düzenlenen festivali Trabzon halkıyla buluşturduklarını ifade eden Kutay, ''Ayrıca festival sonrasında kuracağımız sinema atölyesiyle gençleri sinemayla buluşturmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

Törende, Trabzon Halkevi müzik topluluğu bir konser verdi, KTÜ Öğrenci Kolektifi üyesi bir grup genç de piyes sahneledi.

Törenin ardından festivalin ilk filmi olan ve sinema sanatçısı Hülya Koçyiğit'e 1975 yılında en iyi kadın oyuncu dalında Altın Portakal ödülü kazandıran ''Diyet'' adlı film izleyicilerle buluştu.

Toplam 21 filmin gösterileceği ve 3 gün sürecek olan festivalde film gösterimleri, Trabzon Halkevi, Mimarlar Odası ve Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi'nde yapılacak. Filmler, ücretsiz olarak izlenebilecek.