2. Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif Toplantısı

2. Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif Toplantısı

Nükleer Faaliyetleriyle Sık Sık Dünya Gündemine Oturan Kuzey Kore ve İran, "2. Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif" Toplantısında Konu Olmadı.

2. Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif Toplantısı

Nükleer faaliyetleriyle sık sık dünya gündemine oturan Kuzey Kore ve İran, "2. Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif" toplantısında konu olmadı.

Türkiye, 12-13 Şubat tarihlerinde 13 ülkenin katıldığı "Nükleer Terörizmle Mücadelede Global İnisiyatif" toplantısının ikincisine evsahipliği yapıyor. Bugün yapılan toplantı sonunda düzenlenen ortak basın toplantısında Türkiye adına konuşan Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Rafet Akgünay, "Rusya ve ABD'nin başlattığı bu inisiyatif, 11 Eylül 2001'de başlayan uluslararası terörle mücadelenin yeni bir dalgasıdır" dedi. İran ve Kuzey Kore'ye yönelik herhangi bir tedbirin konuşulup konuşulmadığının sorulması üzerine Akgünay, "Bu toplantı hiçbir ülkeye karşı değil. Kimlerin nükleer terörizmle mücadelede katkı verebileceğini konuştuk. İran ve Kuzey Kore hiçbir oturumun gündem maddesi olmadı. Somut tedbirler yerine, duyarlılığı arttırmaya yönelik kararlar alınıyor" diye konuştu.

ABD adına toplantıya katılan, silah kontrolü ve uluslararası güvenlikten sorumlu müsteşar Roberth Joseph, toplantının verimli geçtiğini ve katılımcı ülke sayısının her geçen gün artmasından duydukları memnuniyeti belirtti. 'İran'ın toplantı gündemine gelmeyişi Amerikan politikasında bir değişim anlamına geliyor mu' sorusu üzerine Joseph, "Politikamızı kesinlikle değiştirmedik. İran, nükleer silah üretme kapasitesine sahip bir ülke. Ancak şu ana kadarki toplantılarda spesifik bir gündem maddesi olmadı" dedi.

Söz alan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Kisiyak da, İran'ın nükleer faaliyetleri konusunda BM kararları çerçevesinde Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın görüşmeleri yürüttüğüne dikkat çekerek, ülkesinin barışçıl bir uzlaşmadan yana olduğunu söyledi.

Toplantıya temsilci gönderen ülkeler Türkiye, Avustralya, Kanada, Çin, Almanya, Fransa, İtalya, Japonya, Kazakistan, Fas, Rusya, İngiltere ve ABD olurken, Uluslararası Atom Enerji Ajansı da temsilci gönderdi.

(DS-BK-OK-Y)

Kaynak: İHA