2 Kişi Kırım -Kongodan Öldü

2 Kişi Kırım -Kongodan Öldü

Sağlık Bakanlığı, 5 Mayıs 2008 Tarihi İtibariyle Kırım -Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığından, Samsun İkametli İki Vatandaşın 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Yapılan Tüm Müdahalelere Rağmen Hayatını Kaybettiğini Açıkladı.

2 Kişi Kırım -Kongodan Öldü

Sağlık Bakanlığı, 5 Mayıs 2008 tarihi itibariyle kırım-kongo kanamalı ateşi hastalığından, Samsun ikametli iki vatandaşın 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığının yazılı açıklamasında, hastalıktan korunmada alınması gereken önlemler ve bu konularda titizlik göstermesi konusunda vatandaşlar uyarıldı.

Açıklamada, önlemler şöyle sıralandı:

- Kırsal alanlara gidildiğinde vücudun açıkta kalan kısımlarına böcek kovucu (repellent) ilaçlar sürülmelidir.

- Giysilere sıkılarak kullanılan kene kovucu, öldürücü etkisi olan ve Bakanlığımızdan izinli ilaçlar kullanılmalıdır.

- Kırsal alan ziyaretlerinde mümkün olduğunca kapalı ve açık renkli giysi giyinilmeli ve pantolon paçaları çorap için alınmalıdır.

- Vücut sık sık kene yönünden kontrol edilmeli, kenenin tespit edilmesi halinde kısa sürede cımbız veya pens gibi uygun bir malzemeyle vücuda tutunduğu en yakın kısmından tutularak çıkartılmalıdır.

- Kenenin çıkarıldığı yere alkol veya tentürdiyot sürülmesi uygundur.

- Keneler kesinlikle elle öldürülmemeli ve patlatılmamalı, vücuttan uzaklaştırılan keneler çamaşır suyu veya alkol içine atılarak öldürülmelidir.

- Kenelerin vücuttan uzaklaştırılması amacıyla eter, kolonya ve gaz yağı dökmek gibi yöntemlere başvurulmamalıdır.

- Kene ile temastan sonra kişiler 10 gün süreyle takip edilmeli ve ani başlayan ateş, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal gibi belirtilerin olması halinde en yakın sağlık kuruşuna müracaat etmelidirler.

Kaynak: AA