2. İddianame'den: Örgüt Himayesindeki Dernek ve Platformlar Ulusal Platformlar Güç Birliği Çatısı Altında Toplandı

2. İddianame'den: Örgüt Himayesindeki Dernek ve Platformlar Ulusal Platformlar Güç Birliği Çatısı Altında Toplandı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Tarafından Kabul Edilen 2. Ergenekon İddianamesi'nde, Örgüt Himayesindeki Dernek ve Platformların Hurşit Tolon ve Şener Eruygur Yönetiminde Biran Önce "Ulusal Platformlar Güç Birliği" Çatısı Altında Toplanıldığı Belirtildi.

2. İddianame'den:  Örgüt Himayesindeki Dernek ve Platformlar Ulusal Platformlar Güç Birliği Çatısı Altında Toplandı

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen 2. Ergenekon İddianamesi'nde, örgüt himayesindeki dernek ve platformların Hurşit Tolon ve Şener Eruygur yönetiminde biran önce "Ulusal Platformlar Güç Birliği" çatısı altında toplanıldığı belirtildi.

"Ergeneko"n dokümanında, Sivil Toplum Örgütleri ile ilgili hedeflerini belirttikten sonra, bu faaliyetini icra edebilmek için "Dinamik-Ulusal Güç Birliği" isimli dokümanı hazırlandığı ve bu dokümanda da sivil toplum örgütlerinin Ulusal Güç Birliği çatısı altında toplanması gerektiği belirtildi. İddianamede, soruşturma kapsamında elde edilen delillerden de örgüt yöneticileri Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un kısa sürede oluşturdukları birçok plotformu "Ulusal Platformlar Güç Birliği" çatısı altında topladıklarının tespit edildiği dile getirilerek şöyle denildi: "Her plotform altında onlarca dernek yada benzer sivil toplum örgütleri olduğu göz önünde bulundurulduğunda örgütün dokümanlarda belirttiği hedeflerini aynen uygulamaya koyduğu ve gerçekleştirdiği anlaşılmıştır. Dolayısıyla Hurşit Tolon ve Şener Eruygur'un önderliğinde oluşturulan Ulusal Platformlar Güç Birliği isminin tesadüf olamayacağı tamamen örgüt dokümanlarında belirtilen projeler çerçevesinde verilen bir isim olduğu anlaşılmaktadır."

Şüpheli Şener Eruygur'dan ele geçirilen dijital verilerde bulunan "Bilim ve Danışma Kurulu Toplantısı" tutanağı metninde, örgütün sivil toplum örgütleri ve özellikle Atatürkçü Düşünce Derneği ile ilgili yaklaşımları ve değerlendirmelerinin görüldüğü anlatılan iddianamede, "Hatta bu toplantı tutanağının içeriğinden Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi değişik vilayetlerimizde düzenlenen Cumhuriyet Mitinglerinin ilk kararının bu toplantıda alındığı anlaşılmaktadır." denildi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA