2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi (2) /// Tutuklu Gazeteciler Bırakılsın Çağrısı

2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi (2) /// Tutuklu Gazeteciler Bırakılsın Çağrısı

2. Gazetecilere Özgürlük Kongresi (2) /// Tutuklu Gazeteciler Bırakılsın Çağrısı
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti desteğiyle gerçekleştirilen "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi Taksim'deki The Marmara Oteli'nde gerçekleştirildi."

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Türkiye Gazeteciler Sendikası ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti desteğiyle gerçekleştirilen "İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi Taksim'deki The Marmara Oteli'nde gerçekleştirildi.Türk ve dünya basınından çok sayıda gazeteci İkinci Gazetecilere Özgürlük Kongresi'nde biraraya geldi. Kongrede, gazetecilerin üzerindeki ağır baskıların kaldırılması; tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması, Türkiye'deki yasaların uluslarası standartlara kavuşturulması, basın, düşünce ve ifade özgürlüğü önündeki her türlü engelin bir an önce giderilmesi çağrısı yapıldı.

KATILIMCILAR

Kongreye Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, TGC Başkan Yardımcısı Recep Yaşar, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş TGC Genel Saymanı Gülseren Ergezer Güver, TGC Onur Kurulu Üyesi Atilla Özsever, CHP İstanbul Milletvekilleri Oktay Ekşi, İlhan Cihaner ve Melda Onur, Gazeteciler Cemiyeti (Ankara) Başkan Vekili Savaş Kıratlı ve Genel Sekreteri Ümit Gürtuna, Türkiye Gazeteciler Sendikası Başkanı Ercan İpekçi, TGS İstanbul Şube Başkanı Gökhan Durmuş, Basın Enstitüsü Derneği Başkanı ve Milliyet Gazetesi ve Al-Monitor yazarı Kadri Gürsel, Yurt Gazetesi Köşe Yazarı Ayşenur Arslan, Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Posta Gazetesi yazarı Nedim Şener, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Şükran Soner, gazeteci Ferai Tınç, Ahmet Şık'ın yanı sıra çok sayıda gazeteci katıldı.

DÜNYA BASINI İZLEDİ

Toplantıyı ayrıca Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (FIJ) Başkanı Jim Boumelha, Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı Nadezda Azhgikhina, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven Ellis, Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vujovic, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Avrupa Büro Temsilcisi Johann Bihr, Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) Başkan Yardımcısı Rob Mahoney, Uluslararası Yayıncılar Birliği'nden (IPA) Jose Borghino ve Uluslararası PEN Başkan Yardımcısı Eugene Schoulgin izledi.

TUTUKLU GAZETECİ YAKINLARI DA GELDİ

Yaklaşık 7 yıldır tutuklu bulunan gazeteci -radyocu Füsun Erdoğan'ın ablası Şengül Tanrıverdi, oğlu Aktaş Erdoğan, Mustafa Balbay'ın eşi Gülşah Balbay toplantıya katılan isimler arasındaydı.

urulması açısından oldukça önemli".

MUJATOVİC: TÜRKİYE'DE YAŞANANLARI İZLİYORUZ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT - OSCE) Medya Özgürlüğü Temsilcisi Dunja Mujatovic de görüntülü bir mesajla kongreye katkı sundu. Mujatovic, şunları söyledi: "Gazeteciler, korkutuluyor, dövülüyor, ekipmanlarına el konuluyor, terörizm gibi ağır suçlarla korkutuluyor. Nasıl oluyor da basın mensubu bu kadar çok davaya konu oluyor? İşini kaybediyor veya artık düşüncelerini yazamıyor, yazma özgürlüğü elinden alınarak işinden kovuluyor? Bu kişiler bence, özgürlüğü kısıtlanmış bireylerdir. En yüksek makamlardan bu kişilerin objektif ve eşit koşullarda yargılanmalarını, davalarının sonuçlandırılmasını ve bir an önce özgürlüklerine kavuşturulmalarını istiyoruz. Biz de elimizden geleni yapacağız. Sizin yanınızdayız"

AZHGİKHİNA: GAZETECİLERİ BASKICI ORTAMDAN KURTARMALIYIZ

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) Başkan Yardımcısı Nadezda Azhgikhina, bugün karşımızda 64 gazetecinin tutuklu olduğu gerçeğinin durduğunu söyledi. Azhgikhina,şunları söyledi:

"64 gazeteci buzdağının görünen kısmı. Biz sadece 64 gazetecinin basın özgürlüğü için mücadele etmiyoruz. Gazetecilerin maruz kaldığı düşmanca çalışma ortamıyla da mücadele ediyoruz. Hem Türkiye'den hem de Rusya'dan bahsediyorum. 2010 yılında kurulan Gazetecilere Özgürlük Platformu hepimize örnek oldu. Bu dayanışmaya pek çok ülke de destek oldu. Tehdit edilen, dövülen gazeteciler var. Gazetecilere karşı şiddete sessiz kalınmamalı. Üyelerimizden 348 gazeteci öldürüldü. Bu sayılar arasında üyemiz olup da ortadan kaybolan gazeteciler yok. Öldürülen gazeteciler adına müze hazırlamayı düşünüyoruz. Panik olmamalıyız. Gazetecileri ve gazeteciliği korumalıyız. Gazetecileri korumak için plaform kurabiliriz. Eylül ayında Rusya'da bir araya gelebiliriz. Online bir yapı oluşturup herkesin kullanımına açabiliriz.

HERKESİN KENDİSİNİ ELEŞTİRMESİ GEREKİYOR

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Basın Özgürlüğü Danışmanı Steven Ellis, Türkiye'de yaşanan olumsuzluklara rağmen 3 yıldır işini yaparken öldüren gazeteci olmamasından dolayı mutlu olduklarını belirtti. Ellis: "Türkiye'de gazetecilerin yaşadıklarını görmekteyiz. İşlerini kaybetmelerinden, çeşitli ceza suçlamalarıyla karşı karşıya kalmalarını, ofislerine baskı yapılmalarını, cezaevlerine gönderilmelerinden son 2 ayda sokakta olaylara karşı, televizyonlarda penguenlerin yayınlanmasından haberdarız. Gazetecilere müdahale yapanlar, aynalara dönüp kendilerini eleştirmiyor. Sokaklara çıkan insanları düşman ilan etmek bence yapılabilecek en büyük yanlış. Biz, sizin çalışmalarınızı yürekten takdir ediyor ve sizi destekliyoruz. Özgürlük yolunca her zaman size destek vereceğiz" dedi.

POLİTİKACILARA ÇAĞRI

Güneydoğu Avrupa Medya Örgütü (SEEMO) Genel Sekreteri Oliver Vujovic, şöyle konuştu:

"Geçen bir yıl içinde Sırbistan'da 38, Makedonya'da 21, Türkiye'de 138 dava açılmış. Çünkü bu durum Türkiye için olumsuzluk yaratıyor. Türkiye, ekonomi, kültür, sanat alanında hatta dizi alanında çok tanına bir ülke. Ama bunun yanı sıra Türkiye'nin başka meşhur olduğu bir konu da insan hakları, düşünce özgürlüğü ve diğer haklar konusunda çok kısıtlayıcı olması. 64 gazeteci nedeni belirlenemeyen bir sebepten ötürü hapishanede tutuluyor. Bu konuda yapılması gereken Türkiye'deki politikacıları eleştirmektir. Türkiye'deki politikacıların öğrenmesi gereken de gazetecilerin yaptığı eleştirilerin normal olduğudur. Hapisteki gazetecilerin en kısa zamanda serbest bırakılması önemlidir. Bizler binin üzerinde editör ve yazı işleri temsilcileri olarak bir araya gelerek sizlere dayanışma mesajı gönderdik...

DÜNYAYA SES VERİN: ENGELLERİ KALDIRIN

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Ankara Büro Temsilcisi Johann Bihr: Uluslarası örgütlerin Türkiye'de yaşananlar yakından takip ettiklerini dile getirdi. Türkiye'nin basın özgürlüğü noktasında 234 ülkeden 138. sırada iken 154. sıraya gerilediğini belirten Bihr, "Türkiye'de yaşananların uluslararası platformlarda duyurulması, toplum bilincinin oluşturulması gerçekten çok büyük önem taşıyor. Tutuklu bulunan gazetecilerin ve yazarların yasal reform yoluyla serbest bırakılması, düşünce özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor" dedi. - İstanbul

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title